Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy syn odpowiada za zaległości podatkowe ojca?

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-12-29

Jestem rolnikiem. Ojciec jest zameldowany u mnie, ubezpieczony na moim KRUS jako domownik, nie posiada żadnego majątku. Ojciec zajmuje się budowlanką, lecz nie ma zarejestrowanej działalności. Urząd skarbowy wszczął postępowanie o naliczenie podatku. Ojciec prawdopodobnie będzie ukarany, ale nie ma z czego spłacać. Czy urząd może żądać, abym to ja spłacał zaległy podatek, a jeśli tak, to jak się mogę zabezpieczyć przed spłatą?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

W opisanej sytuacji co do zasady tata samodzielnie odpowiadać będzie za swoje zobowiązanie podatkowe (ew. majątkiem wspólnym małżeńskim). Co do zasady, albowiem istnieją pewne wyjątki od tej reguły, wyjątek, który może mieć w Pana przypadku znaczenie został ustanowiony w art. 111 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim tzw. członkiem rodziny podatnika jest m.in zstępny, tj. np. syn. Jako członek rodziny podatnika odpowiadać będzie on całym swoim majątkiem solidarnie z ojcem jako podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą za zaległości podatkowe wynikające z tej działalności, ale tylko te powstałe w okresie, w którym stale współdziałał z podatnikiem w jej wykonywaniu, osiągając korzyści z prowadzonej przez niego działalności. Odpowiedzialność ta ograniczona jest do wysokości uzyskanych korzyści.

Innymi słowy, ojciec odpowiada całym swym majątkiem, a Pan jako syn może odpowiadać, jeśli stale współdziałał Pan z tatą w wykonywaniu jego działalności budowlanej i osiągał Pan korzyści z tej działalności. W takiej sytuacji Pana odpowiedzialność byłaby ograniczona do wysokości uzyskanych korzyści.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »