Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy syn odpowiada za zaległości podatkowe ojca?

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-12-29

Jestem rolnikiem. Ojciec jest zameldowany u mnie, ubezpieczony na moim KRUS jako domownik, nie posiada żadnego majątku. Ojciec zajmuje się budowlanką, lecz nie ma zarejestrowanej działalności. Urząd skarbowy wszczął postępowanie o naliczenie podatku. Ojciec prawdopodobnie będzie ukarany, ale nie ma z czego spłacać. Czy urząd może żądać, abym to ja spłacał zaległy podatek, a jeśli tak, to jak się mogę zabezpieczyć przed spłatą?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

W opisanej sytuacji co do zasady tata samodzielnie odpowiadać będzie za swoje zobowiązanie podatkowe (ew. majątkiem wspólnym małżeńskim). Co do zasady, albowiem istnieją pewne wyjątki od tej reguły, wyjątek, który może mieć w Pana przypadku znaczenie został ustanowiony w art. 111 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim tzw. członkiem rodziny podatnika jest m.in zstępny, tj. np. syn. Jako członek rodziny podatnika odpowiadać będzie on całym swoim majątkiem solidarnie z ojcem jako podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą za zaległości podatkowe wynikające z tej działalności, ale tylko te powstałe w okresie, w którym stale współdziałał z podatnikiem w jej wykonywaniu, osiągając korzyści z prowadzonej przez niego działalności. Odpowiedzialność ta ograniczona jest do wysokości uzyskanych korzyści.

Innymi słowy, ojciec odpowiada całym swym majątkiem, a Pan jako syn może odpowiadać, jeśli stale współdziałał Pan z tatą w wykonywaniu jego działalności budowlanej i osiągał Pan korzyści z tej działalności. W takiej sytuacji Pana odpowiedzialność byłaby ograniczona do wysokości uzyskanych korzyści.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Koszty uzyskania przychodu od umowy-zlecenia

Jakie są koszty uzyskania przychodu od umowy-zlecenia obejmującej wykonanie strony internetowej bez zbycia praw autorskich – 20% czy 50%?

Rozliczenie PIT-a za osobę zmarłą

Czy osobę zmarłą na początku roku (emeryt) musi rozliczyć rodzina z urzędem skarbowym (PIT) za poprzedni rok? Zaznaczam, że nie jestem świadoma...

Opodatkowanie polisy na dożycie określonego wieku

Dziesięć lat temu założyłam bratanicy polisę na dożycie (podpisałam umowę z funduszem ubezpieczeniowym, ona jest uposażonym). W tym roku...

Odprowadzenie podatku od sprzedaży na Allegro

Przez pewien czas prowadziłam firmę – sklep internetowy z odzieżą. Potem znalazłam pracę na etat i firmę zamknęłam. Już po zamknięciu...

Następujące po sobie sprzedaże nieruchomości a podatki

W 2007 r. kupiłem spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. Sprzedałem je 4 lata później z niewielkim zyskiem. Złożyłem oświadczenie...

Jak ominąć podatek dochodowy przy sprzedaży darowanej nieruchomości?

W 2011 r. otrzymałyśmy z siostrą w darowiźnie od rodziców mieszkanie z wpisem do księgi wieczystej służebności na ich rzecz. Dwa lata temu...

Konieczność uiszczenia podatku dochodowego

W 2011 r. zmarł mój tata, odziedziczyłem jego mieszkanie jako jedyny spadkobierca. W maju 2013 r. sprzedałem je. Czy w zeznaniu za 2013 r. muszę...

Czy mogę sprzedać mieszkanie i kupić dom?

Czy mogę sprzedać mieszkanie własnościowe (zmiana na takie ze statusu spółdzielczo-lokatorskiego miała miejsce w 2012 r.) i kupić dom? Czy...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »