Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy umorzony kredyt stanowi przychód?

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2013-02-12

Mam zaciągnięte kredyty na ponad 200 tys. zł. Ponieważ nie mam żadnego majątku, komornik umorzył postępowanie. Słyszałam, że umorzony kredyt stanowi przychód i trzeba zapłacić podatek. Czy to prawda? Czy US może rozłożyć należność na raty? A może dałoby się umorzyć zobowiązanie podatkowe? Co mnie czeka, jeśli nie zapłacę podatku? Jestem na emeryturze, nie mam zbyt dużo pieniędzy.

 

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Prawdą jest, iż co do zasady umorzenie kredytu/ pożyczki oraz odsetek stanowi przychód – nie tylko dla podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, ale i dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej – jako nieodpłatne świadczenie.

 

Jak wyjaśnia wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 września 2010 r. (sygnatura: II FSK 716/09), pojęcie „nieodpłatnego świadczenia” obejmuje wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy (LEX nr 745819).

 

Natomiast art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 6, w tym z tytułu zaciągniętych kredytów (pożyczek), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy.

 

Przechodząc do meritum, jeśli nie zapłaci Pani podatku, to powstanie zaległość podatkowa, która może być egzekwowana w drodze egzekucji na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Teoretycznie organ może stawiać również zarzuty karnoskarbowe z art. 57 § 1 Kodeksu karnego skarbowego. Zgodnie z tym przepisem podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Moim zdaniem, gdy podatnik nie wpłaca podatku, bowiem obiektywnie nie ma na to środków, nie mamy do czynienia z uporczywością.

 

Na Pani wniosek (odpowiednio z art. 67a lub 67b Ordynacji podatkowej) organ podatkowy – m.in. w przypadku uzasadnienia ważnym interesem podatnika (Pani) lub interesem publicznym – może:

 

  1. odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
  2. odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji, o której mowa w art. 53a;
  3. umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

 

Na ile jest to realne, zależy nie tylko od kwoty zobowiązania, ale i od tego, o co Pani będzie wnioskować. Na ogół rozłożenie na raty jest realniejsze niż umorzenie – oczywiście skutek ekonomiczny jest zupełnie inny. By uzyskać pomoc, nie wystarczy wykazać istnienia ważnego interesu (ochrona zdrowia, życia, minimum egzystencji itd.), bowiem jego wykazanie dopiero powoduje, że organ może udzielić ulgę, ale nie musi tego robić.

 

Składając wniosek o rozłożenie na raty, należy wskazać proponowaną kwotę raty. Jeśli organ podejmie korzystną dla Pani decyzję, to winien rozłożyć kwotę zaległości na raty możliwe do spłacenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Amortyzacja mieszkania

Chcę wynająć moje mieszkanie własnościowe. Lokal został nabyty kilka lat temu na rynku wtórnym. Planuję wynajmować mieszkanie w ramach mojej działalności...

Zgłoszenie wynajmu

Od kilku tygodni wynajmuję swoje mieszkanie, a sam mieszkam za granicą. Jak dokonać zgłoszenia wynajmu ? Czy obowiązuje jakiś formularz? Kiedy...

Czy zobowiązanie podatkowe uległo przedawnieniu?

Przez pomyłkę wykazałam w zeznaniach podatkowych za wysoką kwotę ulgi z tytułu budowy na wynajem. Chodzi o zeznania za lata 1999-2001. Czy muszę dokonać...

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości

W 2011 r. otrzymałam w spadku po mamie udział w hali produkcyjnej (1/6) oraz udział w spółce z o.o. (również 1/6). Swoją część udziału w...

Dochód z umorzenia udziałów

Jesteśmy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z umową spółki musimy wypłacić spadkobiercom po zamarłym wspólniku wynagrodzenie za udziały...

Stawka ryczałtu

Prowadzę działalność, rozliczam się ryczałtem. Chciałbym poszerzyć zakres usług o najem urządzeń i maszyn budowlanych. Planuję zakup kilku maszyn i...

Najem na cele mieszkalne

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych i jestem płatnikiem podatku VAT. Chcę wynająć komuś mieszkanie (prywatnie, nie w...

Przychody z tytułu wynajmu nieruchomości

Prowadzę działalność gospodarczą (usługi prawnicze). Chcę kupić od dewelopera apartament nad morzem. Cena zawiera podatek VAT – podobno urząd...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »