Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy zobowiązanie podatkowe uległo przedawnieniu?

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2013-01-15

Przez pomyłkę wykazałam w zeznaniach podatkowych za wysoką kwotę ulgi z tytułu budowy na wynajem. Chodzi o zeznania za lata 1999-2001. Czy muszę dokonać korekty? Czy zobowiązanie podatkowe uległo przedawnieniu?

 

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Zgodnie z art. 70 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Od zasady tej obowiązują pewne wyjątki, jednak nie są one przedmiotem Pani pytania.

 

Korekty złożonych deklaracji – w uproszczeniu – można dokonywać, o ile zobowiązania nimi objęte nie uległy przedawnieniu.

 

Zatem na skutek upływu okresu dłuższego niż przewidziane wyżej 5 lat, o ile nie zaszły szczególne okoliczności związane z przerwaniem bądź zawieszeniem biegu przedawnienia, zobowiązania podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 1999-2001 uległy przedawnieniu.

 

Podobnie wskazują organy podatkowe. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 30 kwietnia 2009 r. (sygnatura: ITPB2/415-146/09/IB) wskazuje: „W sytuacji przedstawionej we wniosku w takiej właśnie formie, tj. poprzez złożenie korekty zeznań podatkowych za lata, w których dokonano odliczeń w ramach tzw. »ulgi na wynajem«, powinien nastąpić zwrot nieprzysługujących z tego tytułu odliczeń dokonanych przez Panią w tych latach.

 

Jednocześnie, zgodnie z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej, zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Powyższe prowadzi do wniosku, iż podatnik może skutecznie zmienić (skorygować) wysokość zobowiązania podatkowego w ramach jego samoobliczenia, o ile to zobowiązanie nie uległo przedawnieniu”.

 

Jednak należy pamiętać, że zgodnie z nieobowiązującym już art. 26 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

 

„10. Jeżeli przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z budową którego dokonano odliczeń na podstawie ust. 1 pkt 8:

 

1) nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lub

2) wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lub

3) dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela

 

– podatnik jest obowiązany wykazać w zeznaniu i doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym zaistniały te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty w części przypadającej na ten budynek lub lokal. Kwoty doliczone do dochodu zwiększa się o 10% za każdy rok kalendarzowy brakujący do upływu okresu, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym”.

 

Ustawa zmieniająca ww. ustawę w zakresie ulgi (tj. ustawa z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw) określiła, że podatnicy, którzy korzystali z omawianych odliczeń, w brzmieniu ustawy o PIT obowiązującym w latach 1997-2000 i przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym:

 

„1) nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lub

2) wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lub

3) dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela, lub

4) zbyto działkę lub prawo wieczystego użytkowania gruntu pod budowę tego budynku

 

– są obowiązani doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiły te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty”.

 

Dodać należy, że dziesięcioletni okres, o którym mowa powyżej:

 

  • w pkt 1-3 – liczy się od końca roku podatkowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z budową którego dokonano odliczeń,
  • w pkt 4 – liczy się od końca roku podatkowego, w którym nabyto działkę lub prawo wieczystego użytkowania gruntu pod budowę tego budynku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Chciałbym założyć firmę w Polsce i jako formę opodatkowania wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (ze stawką 8,5%). Obecnie w Anglii mam...

Koszty zakupu mieszkania

Chce kupić nowe mieszkanie od dewelopera, w którym będę mieszkać i prowadzić działalność gospodarczą. Proszę o poradę, jak prawidłowo rozliczyć ten...

Amortyzacja mieszkania

Chcę wynająć moje mieszkanie własnościowe. Lokal został nabyty kilka lat temu na rynku wtórnym. Planuję wynajmować mieszkanie w ramach mojej działalności...

Zgłoszenie wynajmu

Od kilku tygodni wynajmuję swoje mieszkanie, a sam mieszkam za granicą. Jak dokonać zgłoszenia wynajmu ? Czy obowiązuje jakiś formularz? Kiedy...

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości

W 2011 r. otrzymałam w spadku po mamie udział w hali produkcyjnej (1/6) oraz udział w spółce z o.o. (również 1/6). Swoją część udziału w...

Czy umorzony kredyt stanowi przychód?

Mam zaciągnięte kredyty na ponad 200 tys. zł. Ponieważ nie mam żadnego majątku, komornik umorzył postępowanie. Słyszałam, że umorzony kredyt...

Dochód z umorzenia udziałów

Jesteśmy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z umową spółki musimy wypłacić spadkobiercom po zamarłym wspólniku wynagrodzenie za udziały...

Stawka ryczałtu

Prowadzę działalność, rozliczam się ryczałtem. Chciałbym poszerzyć zakres usług o najem urządzeń i maszyn budowlanych. Planuję zakup kilku maszyn i...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »