Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna dla syna a podatek

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-10-04

W najbliższym czasie mam zamiar przekazać darowiznę dla mojego syna na zakup mieszkania. Dodatkowo chciałbym przekazać drugą darowiznę dla tego samego syna. Czy mogę przekazać tę drugą darowiznę dla syna bez podatku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Może Pan bez podatku (który ciążyłby na synu jako obdarowanym) przekazać synowi dowolną ilość darowizn na dowolne kwoty.

Jest tak, bowiem syn może skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn, jeśli spełni warunki przewidziane w art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U.2016.205 j.t. ze zm.), zgodnie z którym: zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych, jeżeli w przypadku pieniężnej darowizny dokonanej nie w formie aktu notarialnego:

  1. syn jako obdarowany zgłosi właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycie w terminie 6 miesięcy od dnia spełnienia przyrzeczonego świadczenia (SD-Z2) – przy kilku darowiznach wymagane jest kilka zgłoszeń – i równocześnie
  2. gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne (i wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9637 zł) i udokumentuje ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Nie ma znaczenia na co i kiedy syn przeznaczy środki otrzymane w darowiźnie.

W przypadku niespełnienia warunków zwolnienia, tj. niezłożenia w terminie SD-Z2 lub niepotwierdzenia otrzymania pieniędzy w ww. sposób (tj. np. dowodem otrzymania przelewu) nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Ciocia jako obdarowana a grupa podatkowa

Proszę o poradę w sprawie darowizny, gdy darującą jest córka brata ojca, a obdarowaną ma być żona brata ojca. W jakiej grupie podatkowej...

 

Crowdfunding a podatki

Moim znajomym spłonął dom, stracili większość dobytku. Z grupą przyjaciół chcielibyśmy im pomóc i zorganizować zbiórkę na jednym...

 

Zgłoszenie spadku do US po obojgu rodzicach

Chodzi o złożenie formularza SD-Z2 w celu zgłoszenia spadku po obojgu rodzicach. Tata zmarł 4 lata temu, a mama 2 miesiące temu. Oba...

 

Uzasadnienie czynnego żalu

Otrzymałam darowiznę (pieniądze od mamy). Minął termin 6 miesięcy do zgłoszenia tego faktu. Zwyczajnie o tym zapomniałam przez problemy rodzinne. Jakie...

 

Zakup samochodu dla żony przy rozdzielności majątkowej a US

Mamy z żoną rozdzielność majątkową. Chciałbym jej kupić samochód o wartości ok. 200 tys. zł. To ja będę płacił za auto z własnej...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »