Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna lokalu użytkowego córce a podatek

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-07-15

Jestem właścicielem lokalu użytkowego, który jest wynajmowany i w którym jest restauracja. Najemcą jest moja córka, chciałbym jej ten lokal przekazać w drodze darowizny. Czy będę musiał zapłacić podatek i jaki?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub

Co do zasady darowizny stanowią czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Do zapłaty podatku zobowiązana jest osoba otrzymująca darowiznę. Jeżeli jednak darowizny są dokonywane pomiędzy członkami najbliższej rodziny, mogą korzystać z całkowitego zwolnienia od podatku. Zwolnienie to opisane jest w art. 4a ustawy.

Zgodnie z tym przepisem zwalania się od podatku darowizny dokonywane pomiędzy członkami najbliższej rodziny (a więc również te dla swoich dzieci) pod warunkiem, że obdarowany zgłosi fakt otrzymania darowizny w ciągu 6 miesięcy do właściwego naczelnika urzędu skarbowego na druku SD-Z2.

Należy jednak zauważyć, że darowizny nieruchomości (w tym lokalu) muszą być dokonywane przed notariuszem w formie aktu notarialnego. W takim przypadku należy sięgnąć do treści art. 4a ust. 4 ustawy, który stanowi, że obowiązek zgłoszenia na druku SD-Z2 nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. W takim bowiem przypadku to notariusz zgłasza do urzędu skarbowego fakt dokonania darowizny.

W rezultacie darowizna lokalu będzie całkowicie zwolniona od podatku. Dodatkowo nie trzeba składać żadnych dokumentów do urzędu skarbowego, ponieważ wszelkie obowiązki w tym zakresie przejmuje notariusz, u którego sporządzany jest akt notarialny.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »