Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Darowizna lokalu użytkowego córce a podatek

Autor: Marcin Sądej

Jestem właścicielem lokalu użytkowego, który jest wynajmowany i w którym jest restauracja. Najemcą jest moja córka, chciałbym jej ten lokal przekazać w drodze darowizny. Czy będę musiał zapłacić podatek i jaki?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Darowizna lokalu użytkowego córce a podatek

Zwolnienie od podatku darowizny

Co do zasady darowizny stanowią czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Do zapłaty podatku zobowiązana jest osoba otrzymująca darowiznę. Jeżeli jednak darowizny są dokonywane pomiędzy członkami najbliższej rodziny, mogą korzystać z całkowitego zwolnienia od podatku. Zwolnienie to opisane jest w art. 4a ustawy.

Zgodnie z tym przepisem zwalania się od podatku darowizny dokonywane pomiędzy członkami najbliższej rodziny (a więc również te dla swoich dzieci) pod warunkiem, że obdarowany zgłosi fakt otrzymania darowizny w ciągu 6 miesięcy do właściwego naczelnika urzędu skarbowego na druku SD-Z2.

Należy jednak zauważyć, że darowizny nieruchomości (w tym lokalu) muszą być dokonywane przed notariuszem w formie aktu notarialnego. W takim przypadku należy sięgnąć do treści art. 4a ust. 4 ustawy, który stanowi, że obowiązek zgłoszenia na druku SD-Z2 nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. W takim bowiem przypadku to notariusz zgłasza do urzędu skarbowego fakt dokonania darowizny.

W rezultacie darowizna lokalu będzie całkowicie zwolniona od podatku. Dodatkowo nie trzeba składać żadnych dokumentów do urzędu skarbowego, ponieważ wszelkie obowiązki w tym zakresie przejmuje notariusz, u którego sporządzany jest akt notarialny.

Zobacz też: Jak przepisać akcje na dzieci

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info