Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna od brata bez zgody jego żony a podatek

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-07-09

Mój brat wygrał w lotto znaczną kwotę i chce przekazać mi 300 tys. zł w ramach darowizny bez wiedzy swojej żony. Ona o wygranej nie wie. Czy w takiej sytuacji będę zwolniony z podatku i czy muszę, składając deklarację w urzędzie skarbowym, przedstawiać zgodę jego żony na darowiznę?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

W pierwszej kolejności należy rozważyć, czy środki uzyskane w loterii pieniężnej wejdą w skład wspólności majątkowej małżeńskiej. W tym celu należy sięgnąć do przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Z przepisów wynika, że nie wchodzą do majątku wspólnego nagrody za osobiste osiągnięcia, a więc nagrody artystyczne, literackie, naukowe, techniczne, nagrody uzyskane na różnego rodzaju konkursach. W konsekwencji wygrana na loterii nie mieści się w kategoriach „nagrody za osobiste osiągnięcia”, nie wejdzie do majątku osobistego małżonka. Oznacza to zatem, że pieniądze wygrane w radiowej loterii lotto należą do majątku wspólnego. W konsekwencji możliwość dysponowania tym majątkiem jest uzależniona od wyrażenia zgody przez drugiego małżonka.

Potwierdzenie powyższego znajduje się w art. 37 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który wskazuje, że zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych. Jednostronna czynność prawna dokonana bez wymaganej zgody drugiego małżonka jest nieważna. Powyższe oznacza zatem, że dokonanie darowizny z pieniędzy wygranych na loterii bez zgody małżonki jest czynnością nieważną.

Inaczej przedstawia się kwestia w zakresie podatku od spadków i darowizn. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w wydanej interpretacji indywidualnej nr IBPB-2-1/4515-49/16/AD stwierdził, że zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn wolne od podatku, pod pewnymi warunkami, jest nabycie darowizny od małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy przy spełnieniu ustawowych warunków tj.  przypadku zgłoszenia faktu nabycia spadku naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu lub zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przy pomocy druku SD-Z2. Wśród warunków ustawowych nie jest wymienione przedstawienie urzędowi skarbowemu zgody żony na dokonanie darowizny. Okoliczność zgody lub jej braku  wywiera bowiem skutki jedynie w sferze prawa rodzinnego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Podsumowując, może Pan przyjąć darowiznę od brata i zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego na druku SD-Z2 i nie musi Pan przedstawiać urzędowi zgody żony brata na dokonanie takiej darowizny, ponieważ urząd skarbowy nie będzie tego od Pana wymagał. Jednakże jeśli żona dowie się o darowiźnie z majątku wspólnego bez jej wiedzy i zgody, może podważyć taką czynność prawną jako nieważną i będzie Pan zmuszony oddać bratu pieniądze z darowizny.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Sposób na uniknięcie płacenia podatku od spadku

W spadku otrzymałem udział w mieszkaniu. Wraz z pozostałymi współwłaścicielami chcemy sprzedać to mieszkanie. Mam świadomość, że sprzedaż...

Zakup mieszkania na współwłasność z synem

Czy aby uniknąć podatku od spadku ze sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat mogę dokonać zakupu mieszkania na współwłasność z synem?

Zapłata za rezygnację z zachowku a podatek

Jako jedyny spadkobierca zamierzam zrzec się prawa do spadku (w tym własnościowego mieszkania) po żyjącej babci na rzecz jej siostry, która się nią...

Odkupienie całości spadku a podatek

W zeszłym roku zmarł mój tata. Wraz z mamą i 4 mojego rodzeństwa zostaliśmy współwłaścicielami domu rodziców (akt dziedziczenia). Niestety mama...

Udziały w mieszkaniu przekazane dzieciom a obowiązek podatkowy przy jego sprzedaży

W 2007 r. nabyłem wraz z moją mamą i bratem w spadku po zmarłym ojcu mieszkanie. Przeprowadziliśmy postępowanie spadkowe. Wszyscy mieliśmy po...

Przekazanie przedsiębiorstwa lub jego części osobie najbliższej, optymalne rozwiązania

Prowadzę jednoosobową firmę turystyczną. Jestem VAT-owcem. Rozpocząłem budowę, która nie jest jeszcze skończona, tj. parter z kilkunastoma pokojami...

Jak zgłosić do US nabycie spadku po ojcu i mamie po latach od śmierci?

Nabyłem wraz z siostrą aktem notarialnym spadek po ojcu: 1/2 mieszkania własnościowego oraz 30 tys. zł z konta ojca. Tato zmarł przed 2 miesiącami...

Darowizna od mamy na zakup nieruchomości a zgłoszenie w urzędzie skarbowym

Moja mama chce przekazać mi darowiznę pieniężną: 70 tys. zł i 10 tys. funtów na zakup mieszkania. Rodzice nie mają rozwodu, ale nie mieszkają razem...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »