Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna od mamy na zakup nieruchomości a zgłoszenie w urzędzie skarbowym

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-08-13

Moja mama chce przekazać mi darowiznę pieniężną: 70 tys. zł i 10 tys. funtów na zakup mieszkania. Rodzice nie mają rozwodu, ale nie mieszkają razem i nie utrzymują kontaktów. Czy w takiej sytuacji mama może bez przeszkód dokonać darowizny? Dodam, że obie mieszkamy w Wielkiej Brytanii, tu pracujemy i rozliczamy się z podatków. Mama chce 10 tys. funtów przekazać na moje brytyjskie konto, a 70 tys. zł przekaże na polskie konto. Nieruchomość zamierzam kupić w Polsce. Czy darowane funty muszę zgłaszać w polskim urzędzie skarbowym jako darowiznę?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub

Kwestia, czy Pani mama może dokonać darowizny, uzależniona jest w tym przypadku od dwóch czynników. Po pierwsze, czy między rodzicami istnieje wspólność majątkowa małżeńska. Jeżeli bowiem istnieje rozdzielność majątkowa, mama może bez problemów dokonywać darowizny. Jeśli natomiast istnieje wspólność majątkowa i między rodzicami nie orzeczono rozwodu lub separacji, to zagadnienie dokonywania darowizny uzależnione jest od tego, skąd pochodzą pieniądze, które mama chce Pani darować. O ile bowiem są to środki wypracowane wyłącznie przez Pani matkę, może bez problemu nimi dysponować. W przypadku natomiast, gdy pieniądze pochodzą z pracy zarówno matki, jak i ojca, to do dokonania darowizny potrzebna będzie zgoda ojca. Stanowi o tym art. 37 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

§ 1. Zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania:

1) czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków;

2) czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek lub lokal;

3) czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia i wydzierżawienia gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa;

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

4) darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.”

Jeżeli chodzi natomiast o podatek od darowizny, należy w tym temacie spojrzeć do regulacji ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jak stanowi art. 2 tejże ustawy:

Art. 2. Nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.”

Jeżeli zatem w chwili nabycia darowizny będzie Pani obywatelem polskim, to pomimo faktu stałego pobytu w Wielkiej Brytanii i tak musi Pani rozliczyć się przed polskim urzędem skarbowym. Proszę jednak pamiętać, że zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn może Pani skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku w przypadku otrzymania darowizny od matki. W tym celu pieniądze muszą zostać przelane na rachunek bankowy (niedopuszczalne jest przekazanie gotówki do ręki) i w ciągu 6 miesięcy od dnia wykonania darowizny musi Pani złożyć druk SD-Z2 do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce pobytu w Polsce. W takim przypadku nie zapłaci Pani żadnego podatku od darowizny otrzymanej od matki. Zasada ta dotyczy zarówno darowizny w formie złotówek, jak i funtów.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »