Autor: Marcin Sądej
Moja mama chce przekazać mi darowiznę pieniężną: 70 tys. zł i 10 tys. funtów na zakup mieszkania. Rodzice nie mają rozwodu, ale nie mieszkają razem i nie utrzymują kontaktów. Czy w takiej sytuacji mama może bez przeszkód dokonać darowizny? Dodam, że obie mieszkamy w Wielkiej Brytanii, tu pracujemy i rozliczamy się z podatków. Mama chce 10 tys. funtów przekazać na moje brytyjskie konto, a 70 tys. zł przekaże na polskie konto. Nieruchomość zamierzam kupić w Polsce. Czy darowane funty muszę zgłaszać w polskim urzędzie skarbowym jako darowiznę?
Kwestia, czy Pani mama może dokonać darowizny, uzależniona jest w tym przypadku od dwóch czynników. Po pierwsze, czy między rodzicami istnieje wspólność majątkowa małżeńska. Jeżeli bowiem istnieje rozdzielność majątkowa, mama może bez problemów dokonywać darowizny. Jeśli natomiast istnieje wspólność majątkowa i między rodzicami nie orzeczono rozwodu lub separacji, to zagadnienie dokonywania darowizny uzależnione jest od tego, skąd pochodzą pieniądze, które mama chce Pani darować. O ile bowiem są to środki wypracowane wyłącznie przez Pani matkę, może bez problemu nimi dysponować. W przypadku natomiast, gdy pieniądze pochodzą z pracy zarówno matki, jak i ojca, to do dokonania darowizny potrzebna będzie zgoda ojca. Stanowi o tym art. 37 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
„§ 1. Zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania:
1) czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków;
2) czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek lub lokal;
3) czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia i wydzierżawienia gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa;
4) darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.”
Jeżeli chodzi natomiast o podatek od darowizny, należy w tym temacie spojrzeć do regulacji ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jak stanowi art. 2 tejże ustawy:
„Art. 2. Nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.”
Jeżeli zatem w chwili nabycia darowizny będzie Pani obywatelem polskim, to pomimo faktu stałego pobytu w Wielkiej Brytanii i tak musi Pani rozliczyć się przed polskim urzędem skarbowym. Proszę jednak pamiętać, że zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn może Pani skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku w przypadku otrzymania darowizny od matki. W tym celu pieniądze muszą zostać przelane na rachunek bankowy (niedopuszczalne jest przekazanie gotówki do ręki) i w ciągu 6 miesięcy od dnia wykonania darowizny musi Pani złożyć druk SD-Z2 do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce pobytu w Polsce. W takim przypadku nie zapłaci Pani żadnego podatku od darowizny otrzymanej od matki. Zasada ta dotyczy zarówno darowizny w formie złotówek, jak i funtów.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika