Autor: Marek Gola
Jestem żonaty, mamy w małżeństwie wspólność majątkową. Moja mama jest również zamężna i z mężem, moim ojczymem, mają wspólność, tak jak i my. Zakupiliśmy z żoną drugie mieszkanie (inwestycyjnie) – stan deweloperski, więc płatności zgodnie z harmonogramem rozpisane do jesieni przyszłego roku. Nie posiadamy środków na 100% wartości nieruchomości, stąd moja mama zaproponowała, że z ojczymem nam przekażą kwotę 100 tys. zł. Czy w przedstawionej sytuacji rodzinnej jest możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku od darowizny, jeśli środki pieniężne mama przeleje z jej i ojczyma konta bankowego na moje konto, a ja zgłoszę wskazaną darowiznę formularzem SD-Z2 w ramach grupy 0, a następnie z żoną wykorzystamy te środki na zakup mieszkania? Czy też nie da się tu skorzystać ze zwolnienia podatkowego ze względu na moje i mamy związki małżeńskie i wspólnoty majątkowe?
Podstawa prawna: przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).
W pierwszej kolejności powinien Pan zadbać o to, by Pana mama z Pana ojczymem dokonali darowizny wyłącznie na Pana, a nie na Pana i żonę, albowiem o ile Pan jest dla mamy i ojczyma w tzw. grupie zerowej (co nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od darowizny pod warunkiem zgłoszenia jej w US), o tyle Pana żona już nie. Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od darowizny i spadków – zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
Trzeba zatem pamiętać o tym, by środki były przekazane z rachunku bankowego na rachunek bankowy. Wówczas trzeba je zgłosić do US. Po tym, jak otrzyma Pan darowiznę, może je Pan przenieść tytułem darmowym na żonę (wówczas podatek nie wystąpi) lub zawrzeć z żoną umowę majątkową małżeńską, na mocy której nastąpi rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej o majątek osobisty, a zatem także na darowane Panu środki.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika