Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna pieniędzy dla dziadka a podatki

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-01-17

Mój syn mieszka w USA, ma obywatelstwo polskie i amerykańskie, zamierza wkrótce darować przez swój amerykański bank 14 tys. dolarów na konto swojego dziadka w Polsce. W tym celu dziadek (mój ojciec) otworzył konto w polskim banku. Czy pokrewieństwo wnuczek – dziadek przy darowiźnie pieniędzy zwalnia mojego ojca z podatku w Polsce?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny, ale także podatkowi podlega nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą, jeżeli w chwili zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nabywca (dziadek) jest polskim obywatelem, więc nabycie w drodze darowizny podlegać będzie, co do zasady, opodatkowaniu w Polsce.

Darowizna środków pieniężnych dokonana przelewem na rachunek bankowy wstępnego (dziadka) od zstępnego (wnuczka) nie spowoduje jednak konieczności zapłaty podatku od darowizny, jeśli dochowa się warunków zwolnienia. Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U.2016.205 t.j. ze zm.) zwalnia się od ww. podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli w przypadku pieniężnej darowizny dokonanej nie w formie aktu notarialnego zgłoszą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycie w terminie 6 miesięcy od dnia spełnienia przyrzeczonego świadczenia (SD-Z2) i jednocześnie, gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne (i wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9637 zł), udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zatem, by obdarowany mógł jako podatnik korzystać ze zwolnienia, musi złożyć, w terminie 6 miesięcy od dnia wykonania darowizny, druk SD-Z2 i jednocześnie udokumentować otrzymanie środków w ww. sposób, tj. np. dowodem przekazania na jego rachunek płatniczy z rachunku wnuczka. Kwotę otrzymanej w walucie obcej darowizny należy przeliczyć według kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień wpłynięcia darowizny na rachunek bankowy, będzie to jednocześnie kurs z dnia powstania obowiązku podatkowego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Uzasadnienie czynnego żalu

Otrzymałam darowiznę (pieniądze od mamy). Minął termin 6 miesięcy do zgłoszenia tego faktu. Zwyczajnie o tym zapomniałam przez problemy rodzinne. Jakie...

Dopisanie do lokaty a podatek od darowizn

Kilka miesięcy temu moja mama dopisała mnie do lokaty, którą posiadała wspólnie z moim ojcem, a więc było nas troje współwłaścicieli Jakiś...

Zakup mieszkania z teściami a zgłoszenie do urzędu skarbowego

Ja i mąż wspólnie z teściami kupiliśmy mieszkanie. Teściowie zapłacili większą część należności (więcej niż 2/3 wartości mieszkania), my...

Stały pobyt w USA a opodatkowanie spadku w Polsce

Moja żona odziedziczyła w spadku konto w banku oraz działkę budowlaną po rodzicach w Polsce. Tata żony zmarł w styczniu 2017 r.,...

Wpłata od współkredytobiorcy, czy to darowizna?

W 2013 r. została zawarta umowa kredytu hipotecznego, współkredytobiorcą byłam ja i mój ojciec. Umowa kredytu opiewała na kwotę 100 tys. złotych,...

Odziedziczenie połowy wspólnego mieszkania, jego sprzedaż i rozliczenie z fiskusem

Po zmarłej w 2012 r. małżonce odziedziczyłem połowę wspólnego mieszkania. Ja swoją część posiadałem od 2002 r. Sprzedałem to mieszkanie...

Przedawnienie zobowiązania podatkowego po nabyciu spadku

W 2011 r. zmarł mój ojciec, jeszcze tego samego roku, w listopadzie zapadł wyrok sądu o nabyciu spadku (gospodarstwa rolnego z budynkiem...

Mieszkanie od ciotki - korzystniejsza darowizna czy dożywocie?

Ciotka chce mi przekazać własnościowe mieszkanie. Ze względu na stopień pokrewieństwa byłaby to II grupa podatkowa. Własnego mieszkania nie posiadam,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »