Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna finansowa w III grupie a obowiązek podatkowy

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-06-11

Od kilku lat żyję w nieformalnym związku, na razie nie zamierzamy się pobrać. Jednak spodziewam się dziecka i mój partner chciałby na wszelki wypadek uposażyć mnie i dziecko w środki finansowe. Chciałby te pieniądze jednorazowo przelać z konta na konto. Będzie to kwota znacznie wyższa niż kwota darowizny wolnej od podatku w III grupie. Czy jest jakieś rozwiązanie, abym była zwolniona z obowiązku podatkowego? Czy po prostu partner powinien zlecić w banku przelew wyznaczonej kwoty na mój rachunek? Czy może swobodnie rozporządzać swoimi finansami? A może zadeklarować taką wpłatę jako pożyczkę? Czy bank jako instytucja zgłasza do US przelewy dużych kwot?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Prawdą jest, iż dla tzw. III grupy pokrewieństwa opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 4902 zł (w uproszczeniu kwota ta dotyczy ciągu 5 lat kumulatywnie). Większa darowizna jest opodatkowana stawkami podatku od spadków i darowizn od 12% poprzez 16%, aż do 20% (nadwyżka podstawy opodatkowania ponad 20 556 zł) i wymaga złożenia zeznania SD-3 w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Tym samym rzeczywiście musi Pani złożyć zeznanie podatkowe przy darowiźnie przekraczającej 4902 zł. Oczywiście Pani partner może dowolnie rozporządzać finansami, na nim bowiem nie ciąży w przypadku darowizny obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn.

Wpłata dużej kwoty przez Panią na konto może spowodować wszczęcie np. postępowania podatkowego czy kontroli podatkowej (lub skarbowej), albowiem bank raportuje wpłaty Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej (co do zasady przy wpłatach powyżej 15 000 euro – nawet w kilku transzach). Skutkiem takiego postępowania może być nałożenia sankcyjnej 75% stawki podatku ze źródeł nieujawnionych, bądź według stawki 20% podatku od spadków i darowizn, gdy powoła się Pani przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego na okoliczność dokonania darowizny, a należny podatek od tego nabycia nie został zapłacony.

Pożyczka jest rozwiązaniem wątpliwym ekonomicznie i w najlepszym wypadku czasowym. Ponadto również podlega opodatkowaniu (2% podatku od czynności cywilnoprawnych) i wymaga złożenia deklaracji. Tu również stawka podatku wyniesie 20%, jeśli przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego powoła się Pani na fakt zawarcia umowy pożyczki, a należny podatek od tych czynności nie został zapłacony. Nawet jeśli otrzyma Pani pieniądze i nie wykaże z jakiego są tytułu, a wskaże od kogo pochodzą, to uznać można je za depozyt nieprawidłowy i tu konsekwencje są podobne, powinien być podatek 2%, a będzie 20%.

Pary, które kiedyś zamierzają wziąć ślub postępują tak, że udzielają sobie pożyczki, płacą 2%, a po ślubie mąż daruje żonie dług, wtedy ta składa SD-Z2 i darowizna ta mieści się w zwolnionej grupie tzw. 0 (art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn). Inne popularne wyjście to darowizna pieniędzy dziecku, co jednak w przypadku dzieci niepełnoletnich może powodować pewne problemy związane z zarządem majątkiem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zbycie udziału w nieruchomości po zapłaceniu podatku

Nabyłam udział w spadku w 1992 r. Sprawa spadkowa odbyła się w 2011 r. Zapłaciłam podatek od spadku. Niedawno, tj. w 2013 r., zbyłam...

Darowizna dla wnuka a podatek

Babcia chce darować wnukowi działkę z domem. Jakiego należy spodziewać się podatku?

Podatek do zapłacenia w urzędzie skarbowym

  Mój nieletni syn przyjął...

Wspólny kredyt a rozdzielność majątkowa

Mamy z mężem ustanowioną rozdzielność majątkową. Wzięliśmy wspólny kredyt na mieszkanie, którego właścicielem jestem tylko ja. Obecnie otrzymałam...

Darowizna nieruchomości w II i III grupie podatkowej

Jaki podatek trzeba będzie zapłacić od darowizny nieruchomości od wujostwa? Dokładnie siostra mamy mojego męża wraz ze swoim mężem chcą podarować nam...

Wkład własny na mieszkanie

Razem z dziewczyną planujemy zakup mieszkania. Wkład własny ma wynieść 20 tys. zł. Ja mam 10 tys. otrzymane od rodziców, ona z własnych...

Dwie darowizny i zakup mieszkania

Moi rodzice wzięli kredyt w wysokości 50 tys. zł. Tę kwotę przekazali na moje konto w formie darowizny, a ja połowę przekazałam mężowi na...

Niezgłoszenie spadku do urzędu skarbowego

W 2008 roku zmarła moja matka. W 2010 roku przeprowadziłem postępowanie spadkowe. Nie zgłosiłem niczego w urzędzie skarbowym. Teraz chciałbym...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »