Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna od rodziców i dziadków

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-04-15

Planuję zakup mieszkania. Rodzina zaoferowała mi pomoc i chęć przekazania darowizny pieniężnej na jego zakup. W internecie przeczytałam, że są limity kwot darowizn wolnych od podatku. Czy jeżeli będę chciała podpisać umowy darowizny z obojgiem rodziców oraz dziadkami, to czy kwotą wolną od podatku będzie 4 x 9000 zł, czy 19 000 zł od wszystkich z I grupy pokrewieństwa?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Zarówno od rodziców, jak i od dziadków może Pani, bez podatku, otrzymać dowolną, nielimitowaną kwotę pieniędzy – jednak pod pewnymi warunkami. Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U.2015.86 j.t ze zm.) zwalnia się od tego podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych (czyli np. dzieci od rodziców, wnuki od dziadków itd.), jeżeli w przypadku pieniężnej darowizny dokonanej nie w formie aktu notarialnego:

1) obdarowani zgłoszą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycie w terminie 6 miesięcy od dnia spełnienia przyrzeczonego świadczenia (SD-Z2),

2) i gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne (a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9637 zł) udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Reasumując, jako obdarowana musiałaby Pani – by skorzystać ze zwolnienia – złożyć w terminie 6 miesięcy od daty np. przelewu zgłoszenie SD-Z2 i udokumentować otrzymanie środków dowodem przekazania na rachunek bankowy. Chyba że każda z osób przekaże Pani poniżej 9637 zł, wtedy nie trzeba składać ani zgłoszenia, ani deklaracji, co więcej zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 zwalnia się od podatku nabycie w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczoną do I grupy podatkowej w wysokości nieprzekraczającej 9637 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 19 274 zł w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny, jeżeli pieniądze te lub rzeczy obdarowany przeznaczy w okresie 12 miesięcy od dnia ich otrzymania na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni, budowę domu jednorodzinnego, nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość albo spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego

Otrzymałam od ojca pieniądze. Czy muszę to zgłosić do urzędu skarbowego? Czy w ramach darowizny muszę zapłacić od tej kwoty podatek? Jak uniknąć...

Spadkobierca z III grupy podatkowej

Dostałem w spadku na mocy testamentów dom po bezdzietnym małżeństwie – siostrze mojej babci i jej mężu. Chciałbym przeprowadzić sprawę...

Podatek od odrzuconej darowizny

Krewny z rodziny dokonał przelewu na moje konto – miała to być darowizna dla mnie. Odesłałam mu z powrotem całą kwotę, odrzucając...

Czy trzeba ponownie składać SD-3?

W roku 2008 po śmierci matki złożyłem zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych SD-3 i zapłaciłem podatek w urzędzie...

Przekazanie połowy mieszkania teściowej, a potem całości wnuczce

Teściowie, tj. moja teściowa i jej drugi mąż, posiadali mieszkanie. Postanowili podarować ja mojej córce, swojej wnuczce. Dziadek nie jest prawdziwym...

Czy urząd skarbowy naliczy podatek od zasiedzenia?

Na mocy postanowienia sądu w 1999 r. rodzice nabyli nieruchomość przez zasiedzenie, nie został zapłacony podatek do US. Rodzice zmarli, jestem jedynym...

Darowizny – oddzielny limit od każdego rodzica

Chcemy z mężem przekazać synowi darowiznę w postaci samochodu osobowego o wartości ok. 15 000 zł. Nie mamy rozdzielności majątkowej, ale...

Podatkowe skutki sprawy spadkowej

W 2002 r. siostra mojej mamy żyjąca w Anglii przepisała na mnie połowę domu. W 2014 r. zmarła, a swoją część przekazała w testamencie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »