Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna pieniężna od przyrodniej siostry

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-03-09

Mam otrzymać darowiznę pieniężną od mojej przyrodniej siostry z zagranicy. Czy darowizna podlegać będzie opodatkowaniu?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny. Nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym opisana darowizna (zakładając, że spełnia ww. warunki opodatkowania) podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn w Polsce, ale może Pan skorzystać ze zwolnienia od tego podatku, gdy spełni Pan warunki zwolnienia.

Na mocy art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U.2009.93.768 j.t. ze zm.) zwalnia się od tego podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. rodzeństwo, jeżeli w przypadku pieniężnej darowizny dokonanej nie w formie aktu notarialnego:

1) zgłoszą (zgłasza obdarowany) właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycie w terminie 6 miesięcy od dnia spełnienia przyrzeczonego świadczenia (SD-Z2),

2) a gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne (a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9637 zł) udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Dodam tu, że rodzeństwo przyrodnie to również rodzeństwo w myśl ww. przepisów. W piśmie z dnia 5 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu (sygn.: ILPB2/436-296/13-4/MK) słusznie wskazała, że „(…) rodzeństwo należy rozumieć szeroko, zaliczając do niego zarówno rodzeństwo mające oboje tych samych rodziców (rodzone) jak też rodzeństwo mające wspólnego tylko jednego rodzica (przyrodnie). W konsekwencji, skoro Wnioskodawczyni i jej siostra mają wspólną matkę, tj. pochodzą od jednego przodka, to są rodzeństwem w rozumieniu Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a przez to i ustawy o podatku od spadków i darowizn”.

Zatem darowizna winna przybrać formę np. przelewu, by można było udokumentować otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy i winien Pan złożyć zgłoszenie SD-Z2 w terminie 6 miesięcy (od daty przekazania) – to spowoduje, że skorzysta Pan ze zwolnienia i nie będzie musiał płacić podatku od darowizny.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Unikanie podatków spadkowych

Sprawa dotyczy nieruchomości, którą dziedziczę po moim ojcu. Jest to dom jednorodzinny, w którym jestem zameldowany od dziecka. Jest jednak nierozwiązana...

Fiskus rozliczy cię z kieszonkowego

Jestem studentką. Co miesiąc otrzymuję od rodziców 1000 złotych kieszonkowego (na utrzymanie). Czy te pieniądze podlegają podatkowi?

Niezłożenie zawiadomienia o przyjęciu spadku

W 2011 r. zmarła moja babcia. Nabyłam połowę spadku. Wiedziałam, że jestem zwolniona z podatku. Nie doczytałam jednak, że należy złożyć do US...

Zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego

Otrzymałam od ojca pieniądze. Czy muszę to zgłosić do urzędu skarbowego? Czy w ramach darowizny muszę zapłacić od tej kwoty podatek? Jak uniknąć...

Spadkobierca z III grupy podatkowej

Dostałem w spadku na mocy testamentów dom po bezdzietnym małżeństwie – siostrze mojej babci i jej mężu. Chciałbym przeprowadzić sprawę...

Podatek od odrzuconej darowizny

Krewny z rodziny dokonał przelewu na moje konto – miała to być darowizna dla mnie. Odesłałam mu z powrotem całą kwotę, odrzucając...

Czy trzeba ponownie składać SD-3?

W roku 2008 po śmierci matki złożyłem zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych SD-3 i zapłaciłem podatek w urzędzie...

Darowizny – oddzielny limit od każdego rodzica

Chcemy z mężem przekazać synowi darowiznę w postaci samochodu osobowego o wartości ok. 15 000 zł. Nie mamy rozdzielności majątkowej, ale...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »