Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna spadku w grupie „zerowej” a podatek

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-07-22

Czy w przypadku darowizny spadku w grupie zerowej przed upływem pięciu lat od nabycia spadku należy uiścić jakiś podatek do urzędu skarbowego? Konkretnie chodzi o sytuację, kiedy ja zrzekłam się spadku po ojcu, a brat nie. Brat przyjął spadek – odziedziczył mieszkanie po ojcu, zgłosił to do urzędu skarbowego i został zwolniony z podatku. Teraz jednak chciałby przekazać mi to mieszkanie w akcie darowizny. Wiemy, że darowizna w najbliższej rodzinie jest zwolniona z podatku, nie wiemy jednak, czy taka darowizna w ciągu pięciu lat od otrzymania spadku nie anuluje uzyskanego przez brata zwolnienia z płacenia podatku od wzbogacenia.

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Wszystko zależy od tego, z jakiego zwolnienia skorzystał brat. Jeśli zgłosił nabycie w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku, na druku SD-Z2, skorzystał ze zwolnienia z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn dla wspomnianej przez Pani grupy „zero”. Jest to to samo zwolnienie, z którego Pani skorzysta, gdy brat daruje Pani mieszkanie. Warunki tego zwolnienia nie wymagają jakiegokolwiek okresu „przetrzymania” nabytego, czy to w spadku czy darowiźnie, mieszkania. Więc można darować nabyte mieszkanie w każdym momencie po jego nabyciu, nie tracąc prawa do zwolnienia.

Inaczej jest wtedy, gdy nabywając własność [(współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie] korzysta się z ulgi z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, wtedy rzeczywiście jest wymagany okres – w celu utrzymania prawa do zwolnienia – zamieszkiwania, będąc zameldowanym na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i niedokonywania jego zbycia przez okres 5 lat.

O podatku dochodowym nie może być mowy w przypadku darowizny na Pani rzecz, albowiem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na mocy art. 2 ust. 1 pkt 3 nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn; a temu podatkowi właśnie podlega nabycie w drodze darowizny; ponadto po stronie zbywcy darowizna nie kreuje przychodu, a w ogóle zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 źródłem przychodu jest tylko „odpłatne zbycie”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »