Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna spadku w grupie „zerowej” a podatek

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-07-22

Czy w przypadku darowizny spadku w grupie zerowej przed upływem pięciu lat od nabycia spadku należy uiścić jakiś podatek do urzędu skarbowego? Konkretnie chodzi o sytuację, kiedy ja zrzekłam się spadku po ojcu, a brat nie. Brat przyjął spadek – odziedziczył mieszkanie po ojcu, zgłosił to do urzędu skarbowego i został zwolniony z podatku. Teraz jednak chciałby przekazać mi to mieszkanie w akcie darowizny. Wiemy, że darowizna w najbliższej rodzinie jest zwolniona z podatku, nie wiemy jednak, czy taka darowizna w ciągu pięciu lat od otrzymania spadku nie anuluje uzyskanego przez brata zwolnienia z płacenia podatku od wzbogacenia.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Darowizna spadku w grupie „zerowej” a podatek

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

Wszystko zależy od tego, z jakiego zwolnienia skorzystał brat. Jeśli zgłosił nabycie w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku, na druku SD-Z2, skorzystał ze zwolnienia z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn dla wspomnianej przez Pani grupy „zero”.

Darowanie mieszkania siostrze przed upływem pięciu lat od odziedziczenia go po ojcu 

Jest to to samo zwolnienie, z którego Pani skorzysta, gdy brat daruje Pani mieszkanie. Warunki tego zwolnienia nie wymagają jakiegokolwiek okresu „przetrzymania” nabytego, czy to w spadku czy darowiźnie, mieszkania. Więc można darować nabyte mieszkanie w każdym momencie po jego nabyciu, nie tracąc prawa do zwolnienia.

Kiedy jest wymagany okres 5 lat zamieszkania i niedokonywania zbycia własności w celu utrzymania prawa do zwolnienia od podatku

Inaczej jest wtedy, gdy nabywając własność [(współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie] korzysta się z ulgi z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, wtedy rzeczywiście jest wymagany okres – w celu utrzymania prawa do zwolnienia – zamieszkiwania, będąc zameldowanym na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i niedokonywania jego zbycia przez okres 5 lat.

O podatku dochodowym nie może być mowy w przypadku darowizny na Pani rzecz, albowiem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na mocy art. 2 ust. 1 pkt 3 nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn; a temu podatkowi właśnie podlega nabycie w drodze darowizny; ponadto po stronie zbywcy darowizna nie kreuje przychodu, a w ogóle zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 źródłem przychodu jest tylko „odpłatne zbycie”.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »