Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna spadku w grupie „zerowej” a podatek

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-07-22

Czy w przypadku darowizny spadku w grupie zerowej przed upływem pięciu lat od nabycia spadku należy uiścić jakiś podatek do urzędu skarbowego? Konkretnie chodzi o sytuację, kiedy ja zrzekłam się spadku po ojcu, a brat nie. Brat przyjął spadek – odziedziczył mieszkanie po ojcu, zgłosił to do urzędu skarbowego i został zwolniony z podatku. Teraz jednak chciałby przekazać mi to mieszkanie w akcie darowizny. Wiemy, że darowizna w najbliższej rodzinie jest zwolniona z podatku, nie wiemy jednak, czy taka darowizna w ciągu pięciu lat od otrzymania spadku nie anuluje uzyskanego przez brata zwolnienia z płacenia podatku od wzbogacenia.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Darowizna spadku w grupie „zerowej” a podatek

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

Wszystko zależy od tego, z jakiego zwolnienia skorzystał brat. Jeśli zgłosił nabycie w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku, na druku SD-Z2, skorzystał ze zwolnienia z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn dla wspomnianej przez Pani grupy „zero”.

Darowanie mieszkania siostrze przed upływem pięciu lat od odziedziczenia go po ojcu 

Jest to to samo zwolnienie, z którego Pani skorzysta, gdy brat daruje Pani mieszkanie. Warunki tego zwolnienia nie wymagają jakiegokolwiek okresu „przetrzymania” nabytego, czy to w spadku czy darowiźnie, mieszkania. Więc można darować nabyte mieszkanie w każdym momencie po jego nabyciu, nie tracąc prawa do zwolnienia.

Kiedy jest wymagany okres 5 lat zamieszkania i niedokonywania zbycia własności w celu utrzymania prawa do zwolnienia od podatku

Inaczej jest wtedy, gdy nabywając własność [(współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie] korzysta się z ulgi z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, wtedy rzeczywiście jest wymagany okres – w celu utrzymania prawa do zwolnienia – zamieszkiwania, będąc zameldowanym na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i niedokonywania jego zbycia przez okres 5 lat.

O podatku dochodowym nie może być mowy w przypadku darowizny na Pani rzecz, albowiem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na mocy art. 2 ust. 1 pkt 3 nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn; a temu podatkowi właśnie podlega nabycie w drodze darowizny; ponadto po stronie zbywcy darowizna nie kreuje przychodu, a w ogóle zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 źródłem przychodu jest tylko „odpłatne zbycie”.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Podatek przy sprzedaży nieruchomości, jak go uniknąć?

Siostra sprzedaje mieszkanie, które zostało po rodzicach, a zostało wykupione przed rokiem. Chciałybyśmy uniknąć płacenia podatku dochodowego od...

 

Podatek dochodowy od różnicy między ceną zakupu i sprzedaży

Zakupiłem 2 ha gruntów rolnych od rolnika, po 3 latach sprzedałem. Pani w US twierdzi, że powinienem zapłacić podatek dochodowy od różnicy, pan...

 

Obowiązek spłaty udziału w majątku wspólnym a wysokość podatku dochodowego

W wyniku podziału majątku (2013 r.) otrzymałam dom z obowiązkiem spłaty udziału w majątku wspólnym. Były mąż otrzymał mieszkanie. Dom...

 

Sprzedaż mieszkania zakładowego i zakup innej nieruchomości – obowiązek podatkowy

Oczekuję na wykup mieszkania zakładowego z bonifikatą, a jednocześnie przystępuję do zakupu domu na kredyt hipoteczny. Czy po zakupie mieszkania...

 

Konieczność zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania ze spadku

Niecały rok temu zmarła moja mama, pozostawiając w spadku mnie i siostrze spółdzielcze mieszkanie własnościowe. Siostra sprzedała mieszkanie...

 

Czy zapłacę podatek dochodowy przy sprzedaży i od jakiej części?

Mam zamiar sprzedać udział w ziemi (ok. 1 ha; są to łąki i ziemia rolna), którą odziedziczyłem w 1/3 po ojcu zmarł w 2007...

 

Sprzedaż nieruchomości przed upływem pięciu lat

Dwa lata temu zakupiliśmy z mężem mieszkanie na rynku wtórnym. Chcielibyśmy je teraz sprzedać, a więc przed upływem pięciu lat od daty zakupu, za...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »