Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna spadku w grupie „zerowej” a podatek

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-07-22

Czy w przypadku darowizny spadku w grupie zerowej przed upływem pięciu lat od nabycia spadku należy uiścić jakiś podatek do urzędu skarbowego? Konkretnie chodzi o sytuację, kiedy ja zrzekłam się spadku po ojcu, a brat nie. Brat przyjął spadek – odziedziczył mieszkanie po ojcu, zgłosił to do urzędu skarbowego i został zwolniony z podatku. Teraz jednak chciałby przekazać mi to mieszkanie w akcie darowizny. Wiemy, że darowizna w najbliższej rodzinie jest zwolniona z podatku, nie wiemy jednak, czy taka darowizna w ciągu pięciu lat od otrzymania spadku nie anuluje uzyskanego przez brata zwolnienia z płacenia podatku od wzbogacenia.

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa

Wszystko zależy od tego, z jakiego zwolnienia skorzystał brat. Jeśli zgłosił nabycie w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku, na druku SD-Z2, skorzystał ze zwolnienia z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn dla wspomnianej przez Pani grupy „zero”. Jest to to samo zwolnienie, z którego Pani skorzysta, gdy brat daruje Pani mieszkanie. Warunki tego zwolnienia nie wymagają jakiegokolwiek okresu „przetrzymania” nabytego, czy to w spadku czy darowiźnie, mieszkania. Więc można darować nabyte mieszkanie w każdym momencie po jego nabyciu, nie tracąc prawa do zwolnienia.

Inaczej jest wtedy, gdy nabywając własność [(współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie] korzysta się z ulgi z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, wtedy rzeczywiście jest wymagany okres – w celu utrzymania prawa do zwolnienia – zamieszkiwania, będąc zameldowanym na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i niedokonywania jego zbycia przez okres 5 lat.

O podatku dochodowym nie może być mowy w przypadku darowizny na Pani rzecz, albowiem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na mocy art. 2 ust. 1 pkt 3 nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn; a temu podatkowi właśnie podlega nabycie w drodze darowizny; ponadto po stronie zbywcy darowizna nie kreuje przychodu, a w ogóle zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 źródłem przychodu jest tylko „odpłatne zbycie”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »