Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna z majątku wspólnego małżonków opodatkowana w połowie

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-03-30

Żona przekazała siostrze darowiznę pieniężną. Przelew został wykonany ze wspólnego rachunku bankowego (żony i mojego). Gdy szwagierka zgłosiła darowiznę do US, okazało się, że będzie musiała zapłacić podatek od połowy darowizny. Rozwiązaniem miało być pisemne oświadczenie żony. Gdy jednak żona chciała złożyć odpowiednie oświadczenie, otrzymała informację, że nic to nie da i żeby móc darować siostrze całą kwotę, połowę powinna otrzymać przelewem ode mnie. Co da się zrobić z darowizną z majątku wspólnego małżonków, aby uniknąć opodatkowana?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Organ podatkowy widzi tu darowiznę z majątku wspólnego Pana i żony na rzecz jej siostry, która w połowie korzysta z przywołanego przez Pana zwolnienia (w części siostra–siostra), a w drugiej części ze zwolnienia nie korzysta, bowiem jest dokonana poza kręgiem osób wymienionych w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Podobnie postrzegają sprawę praktycy np. wskazuje się, że: „Na skutek istnienia wspólności majątkowej między małżonkami wydatek dokonany z rachunku żony jest traktowany jako dokonany z majątku wspólnego, a więc dokonany przez oboje małżonków. Połowa darowizny jest dokonana więc przez żonę, a druga połowa przez męża” [R. Nawrot, „Vademecum Doradcy Podatkowego”, 169162].

Jako iż darowizna miała już miejsce (została wykonana) obowiązek podatkowy już powstał, dokładnie z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia, niewiele więc da się zrobić. Jedyna sytuacja, która pozwala siostrze żony, bez jakichkolwiek wątpliwości, na niezapłacenie w całości podatku, to wykazanie przez żonę, że w majątku odrębnym (nie w małżeńskiej wspólności majątkowej) miała kwotę wpłaconą na rachunek bankowy, którą darowała następnie siostrze.

Jeśli powyższe nie jest możliwe, jest inna, ale niepewna i niekoniecznie akceptowana przez urzędy skarbowe, droga. Można wskazywać, że darowiznę dokonała tylko żona, z majątku wspólnego za Pana zgodą (art. 37 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy) i tylko ona jest stroną umowy darowizny, a to również pozwalałoby jej siostrze na całkowite zwolnienie. Tu jednak organy podatkowe często wskazują, że znaczenie ma kwestia, że środki były majątkiem małżeńskim, więc jak już wskazałem, darczyńców jest dwoje. Zgoda jest potrzebna, bowiem darowizna jest dokonana z majątku wspólnego, wymaga się jej bez względu na przedmiot darowizny, poza sytuacją gdy chodzi o drobne darowizny zwyczajowo przyjęte.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W piśmiennictwie znajdują się jednak stanowiska korzystne iw tym przypadku. K. Kamiński twierdzi, że: „Choć środki przekazane bratu pochodzą z majątku wspólnego siostry i jej małżonka, to osobą, która w tym przypadku zarządza majątkiem wspólnym (przekazanym w drodze darowizny) jest małżonka. Takie rozporządzanie majątkiem wspólnym jest możliwe, o ile małżonek darczyńcy wyrazi na to zgodę lub potwierdzi zawartą pomiędzy stronami umowę (art. 37 § 1 pkt 4 i 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.). W tej sytuacji darczyńcami nie są tu małżonkowie razem, ale ten z małżonków, który dokonuje rozporządzenia majątkiem. Pomimo faktu, że środki przekazane darowizną pochodzą ze wspólnego majątku małżonków, skorzystanie przez obdarowanego ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, określonego w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) dalej u.p.s.d., jest w tym przypadku możliwe (zob. postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 12 lutego 2008 r., ITPB1/436-52/07/MK)” [„Vademecum Doradcy Podatkowego”].

Analogicznie dla środków, które pochodzą z majątku wspólnego, wskazuje K. Różycki: „Wynika stąd, że mąż może dokonać darowizny na rzecz syna z konta prywatnego, na którym gromadzone są tylko dochody z jego działalności gospodarczej. Jeśli jednak nie jest to drobna darowizna zwyczajowo przyjęta, wymagana jest zgoda żony. Konieczność uzyskania zgody drugiego małżonka nie zmienia jednak faktu, że darowizny dokonuje wyłącznie małżonek prowadzący działalność gospodarczą z przedmiotów majątkowych (kwoty pieniędzy) służących prowadzeniu tej działalności” [„Vademecum Doradcy Podatkowego”, 157536].

Również korzystne postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 12 lutego 2008 r., [ITPB1/436-52/07/MK]: „Należy przy tym zastrzec, że jeżeli środki pieniężne, mające stanowić przedmiot darowizny, pochodzą z majątku wspólnego darczyńcy i jego współmałżonka, to dla ważności umowy darowizny, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych, wymagana jest w myśl art. 37 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) zgoda drugiego małżonka, przy czym w sytuacji, gdy umowa została zawarta przez jednego z małżonków bez wymaganej zgody drugiego, jej ważność zależy od potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka (§ 2). Nadto ustawodawca w art. 37 § 4 ustawy jednoznacznie stwierdza nieważność jednostronnej czynności prawnej dokonanej bez wymaganej zgody drugiego małżonka. Jednakże przez fakt wyrażenia takiej zgody drugi współmałżonek nie staje się stroną umowy darowizny”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Podatek spadkowy wyliczony przez urząd skarbowy

Mój teść zmarł w 2002 r. Jedynym spadkobiercą została żona. Sąd wydał postanowienie o przyznaniu jej działki w lutym 2008 r. (wtedy się...

Prawo do roszczeń o zwrot znacjonalizowanej nieruchomości

Masę spadkową stanowi prawo do roszczeń o zwrot znacjonalizowanej nieruchomości. Czy podlega ono opodatkowaniu? Czy podatek będzie należy przy...

Sprzedaż samochodu otrzymanego darowizną od ojca

Ojciec podarował mi samochód. Po jakim czasie mogę go sprzedać, żeby nie zapłacić podatku?

Oszczędności nowożeńców, czy fiskus je opodatkowuje?

Przed dwoma laty założyliśmy z narzeczonym wspólne konto bankowe – tam wpływały nasze zarobki. Do konta otworzyliśmy rachunek oszczędnościowy...

Kupno mieszkania za gotówkę i darowizna od rodziców

Od prawie 10 lat pracuję w jednym z krajów skandynawskich, tam płacę podatki. Planuję jednak wkrótce kupić w Polsce mieszkanie za kwotę...

Podatek od akcji otrzymanych w spadku

Jestem żonaty, mamy syna – żona i syn będą w przyszłości po mnie dziedziczyć. Chciałbym wiedzieć, jaki podatek zapłacą moi spadkobiercy...

Darowizna czy sprzedaż mieszkania TBS?

Kilka miesięcy temu ja i mąż zostaliśmy partycypantami lokalu TBS. Jaki sposób przepisania nam mieszkania jest dla nas korzystniejszy podatkowo: sprzedaż...

Zobowiązanie podatkowe a początek biegu przedawnienia

Kiedy dojdzie do przedawnienia zobowiązania podatkowego w przypadku otrzymania przez córkę mieszkania w spadku po rodzicach na mocy wyroku sądu,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »