Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dochody z pożyczek społecznościowych

Marek Kowalski • Opublikowane: 2018-11-26

Mieszkam za granicą, pracuję, jestem tam zameldowany i tam odprowadzam podatki. W Polsce jednak inwestuje w serwisie pożyczek społecznościowych i mam trochę dochodów (to jedyne dochody w Polsce, jakie mam). Jak mam się z tego rozliczyć w Polsce?

Marek Kowalski

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Jak mogę domniemywać, jest Pan rezydentem podatkowym w miejscu obecnego zamieszkania (za granicami Polski). W Polsce nie ma Pan miejsca swego zamieszkania ani ośrodka swoich interesów życiowych. W Polsce osiąga Pan jednak przychody z jednego źródła. Prawdopodobnie ma Pan polskie obywatelstwo.

 

Stosownie do polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT):

 

„Art. 3. 

1. Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

1a. Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

2. (uchylony).

2a. Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Art. 4a. 

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska”.

 

Powyższy przepis powoduje, że przychód, jaki uzyskuje Pan w Polsce, powinien być przez Pana zgłoszony do opodatkowania w Polsce. Dokonuje się tego poprzez:

 

  1. zaliczki miesięczne na poczet podatku oraz

  2. podatkowe zeznanie roczne.

 

Zaliczki wynoszą 18% dochodu za pierwszy i kolejne miesiące. Zaliczka za listopad powinna być zapłacona w podwójnej wysokości.

 

Zeznanie roczne w danym roku w Polsce złożyć muszą wszystkie osoby, które w danym roku uzyskiwały jakieś przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli podatnik nie uzyskał ani złotówki przychodu – deklaracji nie składa. Nie składa jej również, jeżeli w latach wcześniejszych przychód uzyskiwał, a w roku bieżącym taki przychód nie wystąpił. Termin złożenia – 30 kwietnia następnego roku podatkowego.

 

Jako że nie ma Pan miejsca zamieszkania w Polsce – składa Pan zeznanie do III Urzędu Skarbowego Warszawa–Śródmieście.

 

Z tytułu uzyskiwanych w Polsce przychodów jest Pan podatnikiem w Polsce. Dotyczy Pana ograniczony obowiązek podatkowy – zgłasza Pan do opodatkowania tylko przychody uzyskane w Polsce. Należy przy tym brać pod uwagę ewentualna umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Jak rozliczyć przychód z umowy-zlecenia i najmu mieszkania?

Od kwietnia br. jestem zatrudniona na umowę-zlecenie. Od niedawna zaczęłam wynajmować także mieszkanie. Zdaje sobie sprawę, że wiąże się to...

Ulga podatkowa a zakup kolejnej nieruchomości

Sprzedałam dom w 2016 r. (była to darowizna z 2015 r.) za kwotę 850 tys. zł. Złożyłam PIT-39 i zobowiązanie, że...

Ustalenie daty nabycia mieszkania - data podpisania umowy, czy data aktu notarialnego?

Która data jest data nabycia mieszkania (w celu ustalenia, czy mieszkanie należy do nas dłużej niż 5 lat) – data podpisania umowy nabycia...

Urząd skarbowy nie chce uznać spłaty kredytu ze sprzedaży działki ze spadku i domaga się podatku

W styczniu 2012 sprzedałem działkę, której byłem współwłaścicielem. Działka była nabyta w formie spadku. Ponieważ od otrzymania tej działki do...

Amortyzacja i VAT przy okresowym wynajmie pokoi

Sprawa dotyczy amortyzacji i VAT przy okresowym wynajmie pokoi. Jestem VAT-owcem i rozliczam się poprzez KPiR. Prowadzę działalność związaną...

Przedawnienie zobowiązania podatkowego z tytułu sprzedaży nieruchomości

Mam pytanie z zakresu prawa podatkowego. W styczniu 2008 r. przekształciłem mieszkanie spółdzielczo-lokatorskie na własnościowe. W maju 2011 r....

Podatek od wynajmu okazjonalnego

Prowadzę działalność gospodarczą. Moja żona jest emerytką. Mamy mieszkanie własnościowe, którym zajmuje się żona i to ona zgłosiła wynajem do...

Kradzież towaru a wykazanie sprzedaży i odprowadzenie podatku

Dokonałam wydania paliwa na podstawie zamówienia złożonego telefonicznie. Warunkiem wydania (czyli zlania paliwa do zbiornika) było potwierdzenie zapłaty...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »