Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dopisanie do lokaty a podatek od darowizn

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2019-10-19

Kilka miesięcy temu moja mama dopisała mnie do lokaty, którą posiadała wspólnie z moim ojcem, a więc było nas troje współwłaścicieli Jakiś czas później bank zawiesił działalność. Sprawą zajął się bankowy fundusz gwarancyjny i dostałem informację, że dalszych wypłat i dyspozycji należy dokonywać w oddziałach innego banku. Po zgłoszeniu się do oddziału banku dowiedziałem się, że lokata została rozbita na 3 równe części, więc zleciłem całą sumę przekazać na lokatę w tym banku, dodając, że do dnia dzisiejszego kwota nie została ruszona. W związku z tym mam pytanie – czy powstał obowiązek zgłoszenia podatku od darowizn?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn stanowi, że podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny. Ustawa ta jednak nie określa, czym jest na jej gruncie pojęcie darowizny. Standardowo przyjmuje się, chodzi tu o umowę o której mowa w art. 888 Kodeksu cywilnego, tj. umowę, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. W tym ujęciu żadne z przedstawionych zdarzeń darowizną nie jest. Niemniej jednak sprawa na tym się nie kończy, bowiem prawo podatkowe cechuje pewna autonomia i treść pojęcia darowizny na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn kształtować wydaje się trochę inaczej. Najwięcej sporów jest właśnie na gruncie zdarzeń związanych z tzw. produktami bankowymi. Z jednej strony bowiem dzięki nim można wejść w posiadanie środków zgromadzonych na rożnego rodzaju rachunkach, nie zawierając klasycznej umowy darowizny, tylko kierując się normami prawa bankowego, np. ustanowić współwłasność rachunku. Tu jednak posiadanie wspólnego rachunku bankowego nie przesądza jeszcze o własności zgromadzonych na nim środków, nie ma przepisu prawa, który wskazywałby, że własność środków przechodzi np. na wypłacającego. Powoduje to wiele problemów w praktyce nie tylko z ustaleniem momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn, ale nawet z określeniem, czy doszło do wypełnienia prawnopodatkowego stanu faktycznego pierwszego stopnia.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Praktyka organów bywa różna, przeważa w niej przyjmowanie momentu wypłaty środków z rachunku czy lokaty (tj. przyjmowanie, że darowizna powstaje z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia) za moment powstania obowiązku podatkowego. Nie wszyscy jednak podzielają ten pogląd. W Pana sytuacji sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, gdyż rozdzielenie lokaty nie było poleceniem jej właścicieli, trudno zatem byłoby uznać, że mogło dojść do darowizny bez takiej woli darczyńców. Moim zdaniem do darowizny nie doszło.

Z praktycznego punktu widzenia, jako że pozostali współwłaściciele to rodzice i ma Pan możliwość złożenia SD-Z2 i uniknięcia podatku zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeśli do SD-Z2 dołączy Pan dowód otrzymania dowodem przekazania środków ze wspólnego rachunku na swój rachunek płatniczy lub na rachunek inny niż płatniczy w banku (bez tego nie wypełni Pan warunków zwolnienia), zalecałbym rozważenie złożenia SD-Z2 i wykazania darowizny (o ile może to Pan ją udokumentować w sposób, który wskazałem) w celu zabezpieczenia się przed odmienną interpretacją i subsumpcją opisanego stanu faktycznego przez organ podatkowy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Darowizna na opłacenie czesnego a podatek

Moja mama zamierza podarować mojej córce (swojej wnuczce) pieniądze z przeznaczeniem tylko i wyłącznie na opłacenie czesnego (córka studiuje za...

Uzasadnienie czynnego żalu

Otrzymałam darowiznę (pieniądze od mamy). Minął termin 6 miesięcy do zgłoszenia tego faktu. Zwyczajnie o tym zapomniałam przez problemy rodzinne. Jakie...

Pomoc finansowa rodzeństwu w Polsce a podatek

Jestem obywatelem duńskim. Chciałabym pomóc finansowo mojemu rodzeństwu w Polsce. Czy rodzeństwo będzie musiało zapłacić podatek od darowizny, mimo...

Zakup samochodu dla żony przy rozdzielności majątkowej a US

Mamy z żoną rozdzielność majątkową. Chciałbym jej kupić samochód o wartości ok. 200 tys. zł. To ja będę płacił za auto z własnej...

Zakup mieszkania z teściami a zgłoszenie do urzędu skarbowego

Ja i mąż wspólnie z teściami kupiliśmy mieszkanie. Teściowie zapłacili większą część należności (więcej niż 2/3 wartości mieszkania), my...

Stały pobyt w USA a opodatkowanie spadku w Polsce

Moja żona odziedziczyła w spadku konto w banku oraz działkę budowlaną po rodzicach w Polsce. Tata żony zmarł w styczniu 2017 r.,...

Darowizna pieniędzy dla dziadka a podatki

Mój syn mieszka w USA, ma obywatelstwo polskie i amerykańskie, zamierza wkrótce darować przez swój amerykański bank 14 tys. dolarów na konto...

Wpłata od współkredytobiorcy, czy to darowizna?

W 2013 r. została zawarta umowa kredytu hipotecznego, współkredytobiorcą byłam ja i mój ojciec. Umowa kredytu opiewała na kwotę 100 tys. złotych,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »