Indywidualne Porady Prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-10-28
UKS wszczął postępowanie za rok 2013 w zakresie naliczania podatku dochodowego, VAT i akcyzy przez naszą firmę. Wezwano nas do dostarczenia dokumentów do bardzo odległej (o 150 km) siedziby urzędu. To wiele tomów papierów. Czy to właściwe zachowanie kontrolerów? Jak powinno nastąpić przekazanie dokumentów (protokół, kontrola itp.)?
Prawdą jest, że do zakresu kontroli skarbowej należy kontrola rzetelności m.in. deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatków stanowiących dochód budżetu państwa.
Ad 1. Samo wszczęcie postępowania kontrolnego następuje w formie postanowienia i właśnie datą wszczęcia postępowania kontrolnego jest dzień doręczenia postanowienia o wszczęciu postępowania kontrolnego. Wraz z nim pracownicy organu przedkładają imienne upoważnienia udzielone przez organ kontroli skarbowej do przeprowadzenia przedmiotowej kontroli.
Zasadą jest, że organ zawiadamia kontrolowanego o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej i kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Nie zawsze jednak organ musi to zrobić, zgodnie z art. 13 ust. 1a ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej i art. 282c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa „nie zawiadamia się o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, jeżeli:
1) kontrola:
2) organ podatkowy posiada informacje, z których wynika, że kontrolowany:
Właściwym sposobem rozpoczęcia jest sposób przedstawiony powyżej, jednak natychmiast lub nawet równocześnie ze wszczęciem kontroli organ może zażądać dokumentów, o tym jednak poniżej.
Ad 2. Ustawa o kontroli skarbowej nie reguluje tematu przekazania dokumentów. Zgodnie z jednak z art. 31 ust. 1 tej ustawy w zakresie nieuregulowanym w ustawie do postępowania kontrolnego stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. Kontrolujący, w zakresie wynikającym z upoważnienia, są w szczególności uprawnieni do m.in. żądania udostępniania akt, ksiąg i wszelkiego rodzaju dokumentów związanych z przedmiotem kontroli oraz do sporządzania z nich odpisów, kopii, wyciągów, notatek, wydruków i udokumentowanego pobierania danych w formie elektronicznej. Ponadto na mocy art. 286 § 2 pkt 2 Ordynacji „kontrolujący może zażądać wydania, na czas trwania kontroli, za pokwitowaniem akt, ksiąg i dokumentów, kopii, wyciągów, notatek, wydruków i udokumentowanego pobierania danych w formie elektronicznej - związanych z przedmiotem kontroli:
Z czynności tej sporządza się protokół – robi to organ (aczkolwiek przepis mówi tylko o pokwitowaniu), który nie ma urzędowej formy i winno z niego wynikać, co, komu i w jakim postępowaniu kontrolnym przekazano oraz na jakiej podstawie.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika