Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Dropshipping z Chin – czy dropshipping to dobre rozwiązanie dla sklepu internetowego?

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2010-08-28 • Aktualizacja: 2022-01-23

Prowadzę działalność gospodarczą (sklep internetowy) i sprowadzam produkty z hurtowni z Chin. Do tej pory załatwiałam wszystkie certyfikaty, pozwolenia, płaciłam VAT i cło. Wszystko to zajmuje dużo czasu, dlatego rozważam dropshipping. Widzę to tak: ja na stronie WWW zamieszczę towar z hurtowni, a po złożeniu zamówienia przez klienta, przekażę je hurtowni, ona zaś wyśle towar bezpośrednio do klienta, pomijając mnie. Chodzi więc o klasyczny dropshipping. Na co zwrócić uwagę, decydując się na dropshipping? Czy dropshipping jest uregulowany w polskim prawie? Czy warto w ogóle decydować się na dropshipping w przypadku sklepu internetowego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dropshipping z Chin – czy dropshipping to dobre rozwiązanie dla sklepu internetowego?

Czy dropshipping to dobry pomysł?

Konstrukcja przez Panią przedstawiona to klasyczny dropshipping – konstrukcja prawno-ekonomiczna, nie tyle (jak twierdzą niektórzy) bezprawna, co nieopłacalna z punktu widzenia sprzedawcy internetowego. Nie neguję wcale plusów (jest nim choćby „brak obsługi towaru” w zamian za obsługę zamówienia), jednak w mojej ocenie (i nie tylko mojej) wbrew pozorom bardzo problematyczna jest sprzedaż bez towaru, gdy po drugiej stronie ma się konsumenta.

 

Napiszę wprost i krótko: w Pani konkretnym przypadku dropshipping z Chinami jest nieracjonalny i zbyt ryzykowny, dlatego będę Panią przekonywać, aby została Pani na dotychczasowych warunkach współpracy handlowej z Chinami albo odpowiednio ukształtowała pośrednictwo (tak aby nie być sprzedającym).

 

Jedno też podkreślę i uwypuklę już na wstępie: jakkolwiek ukształtuje Pani swą pozycję prawną wobec kontrahenta chińskiego, nigdy nie „ucieknie” Pani od odpowiedzialności przed polskim konsumentem – bo pośrednik czy sprzedawca odpowiadają tak samo. I to jest największy mankament – nie widzi Pani towaru na oczy, a odpowiada Pani za ten towar!

 

Panią oczywiście interesują dwa aspekty:

  1. podatkowo-celny,
  2. ukształtowania stosunku prawnego między trzema stronami umowy: dostawcą, sprzedawcą i konsumentem.

Aspekt podatkowo-celny

Jest on problematyczny. Wprawdzie konstrukcja narzuca ponoszenie odpowiedzialności celno-podatkowej przez klienta (konsumenta) docelowego, ponieważ dostawa towaru następuje z pominięciem Pani, jednak nie powiedziałabym, że ten problem ma Pani z głowy. Tak naprawdę nie wie Pani, co się dzieje z towarem. Poinformowała Pani klienta, że musi liczyć się z zapłaceniem cła czy podatku, jednak nie wie Pani nic o losach przesyłki od początku aż do końca. To ryzykowne, zwłaszcza że niestety coraz częściej przy dropshippingu praktykuje się wysyłanie takich przesyłek jako prezentów (co uniemożliwia z zasady pobieranie ceny towaru). Nie mam wątpliwości, że w sytuacji wychwycenia takich przesyłek i ustalenia, iż to Pani jest ich sprzedawcą, będzie Pani miała kłopoty.

 

Proszę też pomyśleć o klientach, którzy mogą poczuć się zagubieni wobec wezwania do uiszczenia stosownych opłat, przedstawienia certyfikatów zgodności i tym podobnych dokumentów. Bezradny klient będzie atakował Panią i niejednokrotnie pisał do urzędu skarbowego i urzędu celnego o ukaranie Pani za to, że jego towar zatrzymano na granicy.

 

Dlatego w kwestii podatkowo-celnej proszę pamiętać, że albo zdaje się Pani na łaskę i niełaskę chińskiego dostawcy, albo kształtuje tak umowę miedzy sobą a dostawcą, że to on jest sprzedawcą, a Pani tylko pośrednikiem.

Aspekt ukształtowania stosunku prawnego między trzema stronami umowy: dostawcą, sprzedawcą i konsumentem

Klasyczny dropshipping z Pani punktu widzenia wygląda tak: ma Pani klientów, nie ma Pani towaru i teraz w świetle podstawowych regulacji konsumenckich, tj. ustawy o sprzedaży na odległość i ustawy o sprzedaży bezpośredniej, pozostaje rozważyć kwestie:

 

  • zwrotu towaru w okresie 10-dniowym,
  • obowiązku informacyjnego w języku polskim,
  • reklamacji wadliwego towaru.

 

Proszę sobie to wyobrazić: za działania chińskiej hurtowni odpowiada Pani, nie mogąc nawet do końca sprawdzić za co. Również cały wachlarz roszczeń konsumenta spada na Panią, przy czym bez towaru nic nie może Pani począć, a konsument ma prawo do wszystkiego, co zapisano w ustawie.

 

O ile więc sprawy podatkowo-celne to mankament, który należałoby ukształtować umownie i ewentualnie zabezpieczyć się wiążącą interpretacją ministra finansów, o tyle sprawy konsumenckie będą stanowiły poważny problem – od niedoręczonych przesyłek poczynając, na wadliwym towarze kończąc.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem celnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »