Kategoria: Prawo celne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem celnym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dropshipping z Chin – czy dropshipping to dobre rozwiązanie dla sklepu internetowego?

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 2010-08-28

Prowadzę działalność gospodarczą (sklep internetowy) i sprowadzam produkty z hurtowni z Chin. Do tej pory załatwiałam wszystkie certyfikaty, pozwolenia, płaciłam VAT i cło. Wszystko to zajmuje dużo czasu, dlatego rozważam dropshipping. Widzę to tak: ja na stronie WWW zamieszczę towar z hurtowni, a po złożeniu zamówienia przez klienta, przekażę je hurtowni, ona zaś wyśle towar bezpośrednio do klienta, pomijając mnie. Chodzi więc o klasyczny dropshipping. Na co zwrócić uwagę, decydując się na dropshipping? Czy dropshipping jest uregulowany w polskim prawie? Czy warto w ogóle decydować się na dropshipping w przypadku sklepu internetowego?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję bardzo za udzieloną informacja na moje pytanie. Jestem zadowolony z współpracy i polecam skorzystać. 
Lubomir, emeryt
Trochę sceptycznie podchodziłam do porad on-line, niemniej z czystym sumieniem bardzo polecam portal. Jestem w pełni usatysfakcjonowana przesłana poradą.
Ewa
Dziękuję Pani Marcie Handzlik za fachową poradę prawną.
AB
Dziękuję za pomoc prawną, porada jest wyczerpująca i konstruktywna.
Jarosław, dekorator wnętrz, 43 lata
Radca prawny p.Marek Gola,dziękuję bardzo za pomoc w spojrzeniu na moją sytuację rodzinną i ujęcie problemów w aktualnie istniejące normy prawne.Magdalena
Magda
Dziękuję. Odpowiedź była szybka i udzielona zrozumiałym językiem.
Czesław
Wyjaśnienia bardzo wyczerpujące i pomocne. Bardzo polecam
Aleksandra
Za pierwszym razem nie uzyskałem odpowiedzi na wszystkie zadane pytania. Zadając je ponownie jako dodatkowe, odpowiedź była wyczerpująca i dla mnie wystarczająca.
Janusz
Zadowoliła mnie wyczerpująca odpowiedź.

Wojciech
Konkretna i szybka odpowiedź
Michał
Dziękuję Pani za kompetentne porady i uwagi, również i za to, że odpowiedzi napływały niezwłocznie. Była to pomoc profesjonalna i suwerenna. Spotkałam się z życzliwością i dobrą atmosferą, które tak dodatnie wpływają na relacje międzyludzkie.
Bożena
wieloletnia współpraca, zawsze owocna.
Roman, 45 lat, pole nieobowiązkowe
Odpowiedź z formułowana zrozumiale. Bardzo dobrze, że odpowiedź nie jest anonimowa i oczywiście poparta artykułem z K.C. 
Piotr, przedsiębiorca, 47 lat
Wyjaśnienia i porada udzielona przez Pana Marka Golę, radcę prawnego z Waszego portalu doprowadziła do pozytywnego dla mnie wyroku, tzn. odstąpienia przez Sąd od wymierzenia kary zakazu prowadzenia pojazdów a jedynie ukarania mnie karą grzywny. 
Adam
Dziękuję za owocną współpracę, jestem zadowolona z państwa usług i porad. Wasza wiedza bardzo pomogła mi dojść do wspólnych ustaleń i ominąć nieciekawe konsekwencje niedoszłego konfliktu.
Dorota, księgowa, 38 lat
Kolejny raz korzystam z usług serwisu i kolejny raz jestem bardzo zadowolony. Jak zwykle - szybkie i wyczerpujące odpowiedzi w przystępnej cenie. 
Adrian
Odpowiedź bardzo pomocna dziękuję.
Irena, pielęgniarka

paula
Dziękuję za szybką i rzeczową odpowiedź.
Jerzy
Składam serdeczne podziękowanie Pani Wiolecie Biel za szybkie i profesjonalne zredagowanie pisma. Podziwiam wiedzę i fachowość prawnika. Maria
Maria
Dzień dobry z udzielonej informacji jestem zadowolony, wyjaśnia moje pytania. 
Janusz, emeryt, 68 lat
Szybkie , wyczerpujące i w pełni zrozumiałe odpowiedzi na moje pytania.
Grażyna
Dziękuję za obszerną, precyzyjną odpowiedź na moje pytanie. Warto było skorzystać. 
Bożena
Zdecydowanie polecam.
Teresa
Uzyskałem fachową, solidną poradę prawną. Jestem z niej zadowolony. Serwis eporady24.pl mogę polecić jako rzetelny.
Józef, inż. mechanik. 64 lata
Serdecznie dziękuję za szybkie przeslanie mi skanow pism od Komornika. Jestem bardzo zadowolona z usługi korespondencja . 
Ewa, emerytka, 63 lata
Fachowa porada, widać, że prawnik przeczytał uważnie opis problemu i ma strategię próby jego rozwiązania.
Dominik, naukowiec, 45 lat
Profesjonalna, rzetelna i wyczerpująca odpowiedź. 
Wojciech, żołnierz, 36 lat
Przyznaję ocenę najwyższą. Jasne, czytelne, zrozumiałe i cierpliwe tłumaczenie spowodowało, że coś mi się rozjaśniło. Dzięki temu zrozumiałam coś czego nie mogłam wcześniej pojąć. A kwestia dotyczyła wkładu mieszkaniowego, który był i jest (mimo śmierci współmałżonka) wspólnotą małżeńską i majątkową.
Halina, emerytka, 70 lat
Szybka i rzetelna odpowiedz .Polecam panel ePorady24. Bez wychodzenia z domu można uzyskać fachową pomoc w sprawach ważnych dla nas pytających.
Ewa

Konstrukcja przez Panią przedstawiona to klasyczny dropshipping – konstrukcja prawno-ekonomiczna, nie tyle (jak twierdzą niektórzy) bezprawna, co nieopłacalna z punktu widzenia sprzedawcy internetowego. Nie neguję wcale plusów (jest nim choćby „brak obsługi towaru” w zamian za obsługę zamówienia), jednak w mojej ocenie (i nie tylko mojej) wbrew pozorom bardzo problematyczna jest sprzedaż bez towaru, gdy po drugiej stronie ma się konsumenta.

 

Napiszę wprost i krótko: w Pani konkretnym przypadku dropshipping z Chinami jest nieracjonalny i zbyt ryzykowny, dlatego będę Panią przekonywać, aby została Pani na dotychczasowych warunkach współpracy handlowej z Chinami albo odpowiednio ukształtowała pośrednictwo (tak aby nie być sprzedającym).

 

Jedno też podkreślę i uwypuklę już na wstępie: jakkolwiek ukształtuje Pani swą pozycję prawną wobec kontrahenta chińskiego, nigdy nie „ucieknie” Pani od odpowiedzialności przed polskim konsumentem – bo pośrednik czy sprzedawca odpowiadają tak samo. I to jest największy mankament – nie widzi Pani towaru na oczy, a odpowiada Pani za ten towar!

 

Panią oczywiście interesują dwa aspekty:

  1. podatkowo-celny,
  2. ukształtowania stosunku prawnego między trzema stronami umowy: dostawcą, sprzedawcą i konsumentem.

 

Ad 1. Aspekt podatkowo-celny

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Jest on problematyczny. Wprawdzie konstrukcja narzuca ponoszenie odpowiedzialności celno-podatkowej przez klienta (konsumenta) docelowego, ponieważ dostawa towaru następuje z pominięciem Pani, jednak nie powiedziałabym, że ten problem ma Pani z głowy. Tak naprawdę nie wie Pani, co się dzieje z towarem. Poinformowała Pani klienta, że musi liczyć się z zapłaceniem cła czy podatku, jednak nie wie Pani nic o losach przesyłki od początku aż do końca. To ryzykowne, zwłaszcza że niestety coraz częściej przy dropshippingu praktykuje się wysyłanie takich przesyłek jako prezentów (co uniemożliwia z zasady pobieranie ceny towaru). Nie mam wątpliwości, że w sytuacji wychwycenia takich przesyłek i ustalenia, iż to Pani jest ich sprzedawcą, będzie Pani miała kłopoty.

 

Proszę też pomyśleć o klientach, którzy mogą poczuć się zagubieni wobec wezwania do uiszczenia stosownych opłat, przedstawienia certyfikatów zgodności i tym podobnych dokumentów. Bezradny klient będzie atakował Panią i niejednokrotnie pisał do urzędu skarbowego i urzędu celnego o ukaranie Pani za to, że jego towar zatrzymano na granicy.

 

Dlatego w kwestii podatkowo-celnej proszę pamiętać, że albo zdaje się Pani na łaskę i niełaskę chińskiego dostawcy, albo kształtuje tak umowę miedzy sobą a dostawcą, że to on jest sprzedawcą, a Pani tylko pośrednikiem.

 

Ad 2. Aspekt ukształtowania stosunku prawnego między trzema stronami umowy: dostawcą, sprzedawcą i konsumentem


Klasyczny dropshipping z Pani punktu widzenia wygląda tak: ma Pani klientów, nie ma Pani towaru i teraz w świetle podstawowych regulacji konsumenckich, tj. ustawy o sprzedaży na odległość i ustawy o sprzedaży bezpośredniej, pozostaje rozważyć kwestie:

 

  • zwrotu towaru w okresie 10-dniowym,
  • obowiązku informacyjnego w języku polskim,
  • reklamacji wadliwego towaru.

 

Proszę sobie to wyobrazić: za działania chińskiej hurtowni odpowiada Pani, nie mogąc nawet do końca sprawdzić za co. Również cały wachlarz roszczeń konsumenta spada na Panią, przy czym bez towaru nic nie może Pani począć, a konsument ma prawo do wszystkiego, co zapisano w ustawie.

 

O ile więc sprawy podatkowo-celne to mankament, który należałoby ukształtować umownie i ewentualnie zabezpieczyć się wiążącą interpretacją ministra finansów, o tyle sprawy konsumenckie będą stanowiły poważny problem – od niedoręczonych przesyłek poczynając, na wadliwym towarze kończąc.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z prawem celnym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Sprowadzenie używanego samochodu

Mam problem ze sprowadzonym autem. Kupiłem używany samochód osobowy we Włoszech i przywiozłem go (na lawecie) do Polski. Urząd skarbowy żąda ode mnie listu przewozowego. Czy istnieje wymóg przedstawienia takiego dokumentu?

 

Przywóz i wywóz okazów roślin, zwierząt, bursztynu

Mam znajomych w różnych częściach świata i za ich pośrednictwem oraz poczty chciałbym zacząć kolekcjonować, a może nawet sprzedawać różne przedmioty, np. muszle. Czy przesyłanie wszystkich gatunków wiąże się z ograniczeniami lub z zakazem, czy też są gatunki i warunki, po spełnieniu których możliwy jest legalny obrót tymi przedmiotami? Wiem, że istnieją takie sklepy, co więc należy zrobić, aby być legalnym kolekcjonerem? Podobne pytania dotyczą bursztynu i wyrobów z niego – jakie są ograniczenia czy zakazy co do takich przesyłek w obrocie zagranicznym? Co się dzieje, jeżeli paczka przekroczy dopuszczalną wartość? Jeżeli zostanie naliczone cło lub podatek, w jaki sposób ja się o tym dowiaduję i jak płacę?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.052850008010864 sek.