Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Druk SD-Z2

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2012-06-06

Po zmarłym ojcu dziedziczę ja (córa) i moja mama. Obie chcemy, by cały spadek przypadł mamie. Zrobiony został notarialny akt poświadczenia dziedziczenia oraz protokół dziedziczenia. Czy najpierw powinien nastąpić dział spadku i potem trzeba wypełnić druk SD-Z2? A może właściwa jest odwrotna kolejność? Obie mamy prawo do zwolnienia z podatku, ale jak to wpisać w druku SD-Z2, wpisać po 1/2 każdego elementu spadku?

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

W opisanej sytuacji zachodzą dwie niezależne od siebie czynności prawne. Pierwsza z nich to samo spadkobranie, a druga to dział spadku.

 

Spadkobiercami są córka i żona, a więc w razie uzyskania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku i zgłoszenia tego faktu w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia spadek jest zwolniony z podatku.

 

W tym przypadki składa się druk SD-Z2 i wskazuje w nim swój udział oraz wartość całego prawa odziedziczonego po zmarłym. Deklaracja składana jest oddzielnie przez każdego podatnika (córka i żona).

 

Zwolnienie dotyczy nie całego spadku, ale danego spadkobiercy. Jeden może być zwolniony, a inny nie. W Pani przypadku obydwie spadkobierczynie są zwolnione z podatku od spadków, ale to nie zwalnia ich z obowiązku złożenia druku SD-Z2.

 

Jeżeli potwierdzenie praw do spadku nastąpiło za pośrednictwem poświadczenia spadkobrania u notariusza, on sam wysyła akt notarialny do US i nie trzeba składać zawiadomienia o nabyciu spadku – ale trzeba złożyć druk SD-Z2.

 

Działu spadku dokonuje się po potwierdzeniu praw do niego w formach, o jakich piszę wyżej.

 

Bez potwierdzenia nie wiadomo, komu i ile spadku powinno przypaść. Wiedza faktyczna jest tutaj niewystarczająca.

 

Dział spadku to całkowicie odmienna czynność prawna. Może ona dotyczyć całości spadku jak i jego części. Stąd nie ma obawy o niezgodności. Podatnik nie ma obowiązku dokonywania działu całego spadku.

 

Dla nieruchomości musi to być forma aktu notarialnego. Dla innych rzeczy wystarczy zwykła forma pisemna. Ale gdyby czynność ta była dokonana w okresie 6 miesięcy od potwierdzenia praw do spadku, dopuszczalne jest złożenie jednej druku SD-Z2 w tym czasie. To jednak należy sprawdzić w swoim urzędzie skarbowym, bowiem praktyka w tym względzie jest różna.

 

Jeden US chce oddzielnie deklaracji po spadkobraniu oraz oddzielnie deklaracji po dziale spadku, niezależnie od czasu, w jakim te czynności były dokonane i jaki odstęp czasu je dzieli. Drugiemu wystarczy jedna deklaracja, o ile jest złożona w okresie 6 miesięcy od potwierdzenia prawa do spadku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przekazanie dziecku studiującemu za granicą znacznej sumy pieniężnej a obowiązek podatkowy w Polsce

Zamierzamy podarować naszej córce większą sumę pieniędzy. Córka ma 27 lat i właśnie kończy studia w Niemczech. Przebywa tam od siedmiu lat. Jest tam...

Zgłoszenie nabycia zachowku przez osobę z zagranicy

Od trzydziestu lat mieszkam za granicą. Niedawno zmarł mój ojciec, nieruchomość po nim ma odziedziczyć mój brat, więc ja prawdopodobnie otrzymam zachowek....

Nieodpłatna służebność a podatek

Teść podarował mnie (czyli swojemu zięciowi) i mojej żonie (swojej córce) gospodarstwo rolne. W akcie notarialnym została...

Dziedziczenie domu

Odziedziczyłem po wujku dom (testament). Jestem jednak współwłaścicielem (25%) mieszkania własnościowego. Chciałbym skorzystać z ulgi do 110 m 2...

Kiedy przedawnia się zobowiązanie podatkowe?

W 2001 r. zmarła moja mama, natomiast w 2002 r. ja i mój tata nabyliśmy spadek po mamie na podstawie decyzji sądu. Mieszkanie zajmuje tata, ja mam własny dom....

Zakup mieszkania za gotówkę

Mieszkam z rodzicami w USA. Rodzice kupili mi mieszkanie za gotówkę . Nie zgłaszałam darowizny, ale urząd...

Podatek od darowizny mieszkania

Jeśli dokonam darowizny mieszkania na rzecz syna, to czy będzie on musiał zapłacić podatek ? Mieszkanie odziedziczyłem po...

Jaka kwota darowizny nie podlega zgłoszeniu do urzędu?

Jaką kwotę gotówki przekazanej „do ręki” bez zgłaszania do urzędu możemy otrzymać od rodziców żony? My i oni mamy wspólność...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »