Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Druk SD-Z2

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2012-06-06

Po zmarłym ojcu dziedziczę ja (córa) i moja mama. Obie chcemy, by cały spadek przypadł mamie. Zrobiony został notarialny akt poświadczenia dziedziczenia oraz protokół dziedziczenia. Czy najpierw powinien nastąpić dział spadku i potem trzeba wypełnić druk SD-Z2? A może właściwa jest odwrotna kolejność? Obie mamy prawo do zwolnienia z podatku, ale jak to wpisać w druku SD-Z2, wpisać po 1/2 każdego elementu spadku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W opisanej sytuacji zachodzą dwie niezależne od siebie czynności prawne. Pierwsza z nich to samo spadkobranie, a druga to dział spadku.

 

Spadkobiercami są córka i żona, a więc w razie uzyskania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku i zgłoszenia tego faktu w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia spadek jest zwolniony z podatku.

 

W tym przypadki składa się druk SD-Z2 i wskazuje w nim swój udział oraz wartość całego prawa odziedziczonego po zmarłym. Deklaracja składana jest oddzielnie przez każdego podatnika (córka i żona).

 

Zwolnienie dotyczy nie całego spadku, ale danego spadkobiercy. Jeden może być zwolniony, a inny nie. W Pani przypadku obydwie spadkobierczynie są zwolnione z podatku od spadków, ale to nie zwalnia ich z obowiązku złożenia druku SD-Z2.

 

Jeżeli potwierdzenie praw do spadku nastąpiło za pośrednictwem poświadczenia spadkobrania u notariusza, on sam wysyła akt notarialny do US i nie trzeba składać zawiadomienia o nabyciu spadku – ale trzeba złożyć druk SD-Z2.

 

Działu spadku dokonuje się po potwierdzeniu praw do niego w formach, o jakich piszę wyżej.

 

Bez potwierdzenia nie wiadomo, komu i ile spadku powinno przypaść. Wiedza faktyczna jest tutaj niewystarczająca.

 

Dział spadku to całkowicie odmienna czynność prawna. Może ona dotyczyć całości spadku jak i jego części. Stąd nie ma obawy o niezgodności. Podatnik nie ma obowiązku dokonywania działu całego spadku.

 

Dla nieruchomości musi to być forma aktu notarialnego. Dla innych rzeczy wystarczy zwykła forma pisemna. Ale gdyby czynność ta była dokonana w okresie 6 miesięcy od potwierdzenia praw do spadku, dopuszczalne jest złożenie jednej druku SD-Z2 w tym czasie. To jednak należy sprawdzić w swoim urzędzie skarbowym, bowiem praktyka w tym względzie jest różna.

 

Jeden US chce oddzielnie deklaracji po spadkobraniu oraz oddzielnie deklaracji po dziale spadku, niezależnie od czasu, w jakim te czynności były dokonane i jaki odstęp czasu je dzieli. Drugiemu wystarczy jedna deklaracja, o ile jest złożona w okresie 6 miesięcy od potwierdzenia prawa do spadku.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »