Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dwa przelewy na konta małżonków

Piotr Geliński • Opublikowane: 2015-12-09

Wspólnie ze swoją narzeczoną w 2006 kupiliśmy w udziałach 50/50 lokal użytkowy. W 2009 wzięliśmy ślub. W 2012 dokonaliśmy rozdzielności majątkowej oraz lokal został przepisany na żonę. W 2015 lokal zostaje sprzedawany. Podczas podpisywania umowy końcowej chcemy, aby pieniądze ze sprzedaży zostały przelane po równo na nasze osobne konta bankowe. Czy tak można i US nie naliczy żadnych podatków?

Piotr Geliński

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Niniejszą opinię sporządzono w oparciu o przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Rozumiemy, że nie jest Pan współwłaścicielem nieruchomości, a jednocześnie w Państwa małżeństwie obowiązuje rozdzielność majątkowa. W związku z tym nie ma Pan żadnego tytułu do otrzymania części ceny lokalu. Jeśli otrzyma Pan taką kwotę, to może ona być potraktowana jako darowizna żony dla Pana.

Darowizna żony dla męża może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 4a ust. 1 wskazanej ustawy zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. małżonka, jeżeli:

  1. zgłosi nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (przy nabyciu w drodze darowizny - z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia), z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
  2. w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 (9637 zł) – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Zatem aby skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od darowizny, musi Pan zgłosić w terminie otrzymaną darowiznę (formularz SD-Z2) i otrzymać pieniądze przelewem – najlepiej, gdyby była to jednak wpłata od żony (z jej rachunku).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Nie jest to przedmiotem pytania, ale dla pewności musimy zauważyć, że od połowy ceny sprzedaży nieruchomości (tej nabytej w 2011 r.) Pana żona będzie musiała rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych, chyba że skorzysta ze zwolnienia z uwagi na wydatkowanie tych środków na własne cele mieszkaniowe.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Dwie darowizny i zakup mieszkania

Moi rodzice wzięli kredyt w wysokości 50 tys. zł. Tę kwotę przekazali na moje konto w formie darowizny, a ja połowę przekazałam mężowi na...

Opodatkowanie darowizny budynku usługowego

Chciałabym przekazać w formie darowizny budynek usługowy mojej córce. Budynek ten został wybudowany w ramach działalności gospodarczej, którą...

Jak pogodzić zakupy mieszkań?

Jesteśmy z żoną na emeryturze, mamy dwie dorosłe córki. Chcemy kupić nowe mieszkanie na rynku pierwotnym, które za jakieś 16 lat dostanie wnuczka...

Unikanie podatków spadkowych

Sprawa dotyczy nieruchomości, którą dziedziczę po moim ojcu. Jest to dom jednorodzinny, w którym jestem zameldowany od dziecka. Jest jednak nierozwiązana...

Sprzedaż mieszkania nabytego w części w drodze darowizny

Razem z małżonką mamy rozdzielność majątkową. W 2011 roku, w czasie trwania rozdzielności oboje w częściach równych nabyliśmy...

Przekazanie samochodu w formie darowizny

Żona chce przekazać w formie darowizny samochód (wartość 19 500 zł) dla córki i zięcia w równych częściach po 50%. Żona jest jedynym...

Zakup samochodu w prezencie dla siostry

Mieszkam w UK, ale kupiłem samochód w prezencie dla siostry (na jej dane, mieszka w Polsce, ja w UK i tam się rozliczam...

Odziedziczenie domu a podatek

Mamy odziedziczyć z siostrą dom po zmarłej matce, w najbliższym czasie będzie założona sprawa spadkowa. Czy jako najbliższa rodzina będziemy...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »