Dziedziczenie po rodzicach, jak uniknąć podatku od spadku?

Autor: Adam Dąbrowski

Mama zmarła wiele lat temu. Spadek po niej posiadam ja (córka) w 1/6, w 1/6 moja siostrzenica (spadek po jej mamie, a mojej siostrze, która zmarła w 2015 r.) oraz 2/3 należało do taty. Tata w testamencie potwierdzonym notarialnie przepisał swoją część na mnie. Niedawno zmarł i chciałabym wiedzieć, czy to prawda, że mając jego testament, nie płacę podatku od spadku? Wiem, że trzeba dopełnić jakichś formalności w ciągu pół roku, proszę mi to wyjaśnić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dziedziczenie po rodzicach, jak uniknąć podatku od spadku?

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

Według ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn – spadek, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Wspomina Pani o pół roku. Taki termin występuje przy okazji prawa do całkowitego zwolnienia spadku z podatku. Ale tylko w określonych sytuacjach.

Na mocy testamentu jest Pani spadkobierczynią, spadkodawcą jest Pani ojciec. Pani jako córka jest wobec swego ojca jego zstępną. Ustawa o podatku od spadków i darowizn stanowi:

Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4 (...).

Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

  1. wartość majątku ostatnio nabytego doliczona do wartości majątku nabytego dotychczas od tej samej osoby lub po tej samej osobie w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, i w okresie 5 lat poprzedzających ten rok nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub
  2. nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Prawo do spadku potwierdzone w sądzie lub u notariusza

Posiadanie testamentu nie daje jeszcze praw do spadku. Aby je potwierdzić, konieczne jest uzyskanie:

  • sądowego stwierdzenia nabycia spadku lub
  • notarialnego poświadczenia dziedziczenia.

Oczywiści musi to być poprzedzone złożeniem oświadczenia o przyjęciu spadku. W razie jego niezłożenia w terminie 6 miesięcy od daty śmierci taty dojdzie do uznania, że przyjęła Pani spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Termin na zgłoszenie nabycia spadku do urzędu skarbowego

Termin 6-miesięczny na dokonanie zgłoszenia nabycia spadku liczy się od dnia:

  1. sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia lub
  2. uprawomocnienia się sądowego stwierdzenia nabycia spadku.

Tylko w przypadku terminowego zgłoszenia spadku do opodatkowania jest on dla Pani w całości zwolniony z podatku od spadków i darowizn. Jeżeli we wskazanym terminie nie dokona Pani zgłoszenia – zapłaci Pani podatek od spadku tak jak osoba z I grupy podatkowej.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Spadek po ojcu i terminowe zgłoszenie

Pani Maria odziedziczyła mieszkanie po ojcu na podstawie testamentu. Wiedziała, że jako córka może skorzystać ze zwolnienia z podatku, ale musiała zgłosić spadek do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od uzyskania notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Dopełniła formalności w terminie i uniknęła podatku.

 

Zbyt późne zgłoszenie i konieczność zapłaty podatku

Pan Tomasz po śmierci matki odziedziczył jej oszczędności. Skupił się na sprawach sądowych związanych z podziałem spadku i zapomniał zgłosić nabycia spadku w urzędzie skarbowym w wymaganym czasie. Gdy się zorientował, minął już 6-miesięczny termin, co skutkowało naliczeniem podatku od spadku.

 

Testament nie wystarczył – konieczne potwierdzenie dziedziczenia

Pani Ewa znalazła testament swojego zmarłego ojca, w którym przepisał jej cały majątek. Początkowo myślała, że to wystarczy, by przejąć nieruchomość. Dopiero po rozmowie z prawnikiem dowiedziała się, że musi uzyskać notarialne poświadczenie dziedziczenia lub sądowe stwierdzenie nabycia spadku, zanim będzie mogła formalnie zgłosić go do urzędu skarbowego i skorzystać ze zwolnienia z podatku.

Podsumowanie

Aby skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadku po ojcu, konieczne jest zgłoszenie jego nabycia do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia sądu lub sporządzenia aktu notarialnego. Sam testament nie wystarczy – należy potwierdzić swoje prawa do spadku. Niedopełnienie formalności w terminie skutkuje koniecznością zapłaty podatku.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w dopełnieniu formalności związanych ze spadkiem lub przygotowaniu pisma do urzędu? Skorzystaj z naszej profesjonalnej pomocy prawnej online – szybko i skutecznie rozwiejemy Twoje wątpliwości. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »