Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie domu

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2012-08-14

Odziedziczyłem po wujku dom (testament). Jestem jednak współwłaścicielem (25%) mieszkania własnościowego. Chciałbym skorzystać z ulgi do 110 m2 (art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn). Czy mogę to zrobić przy dziedziczeniu domu jako współwłaściciel innej nieruchomości? A może mogę przepisać swoją część mieszkania na tatę przed zakończeniem sprawy spadkowej?

 

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena

Ulga, o której Pan pisze (związana np. z dziedziczeniem domu), przysługuje osobom, które spełniają ustawowe warunki, w tym nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź, będąc nimi, przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

 

Współwłasność zatem wyłącza możliwość korzystania z ulgi w przypadku dziedziczenia domu. Wskazuje tak m.in. w wyroku z dnia 10 listopada 1999 r. (sygn. akt I SA/Lu 1029/98) Naczelny Sąd Administracyjny (do 31.12.2003) w Lublinie: „brak jest podstaw do przyjęcia, iż nabywczyni darowizny spełnia warunek z art. 16 ust. 2 pkt 2 ustawy z 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, bowiem nie jest właścicielką lecz współwłaścicielką innego lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość. Prawo własności określonej rzeczy przysługuje najczęściej jednej osobie, jednak może ono należeć do kilku osób”.

 

Zgodnie z art. 16 ust. 2 pkt 2 ze zwolnienia można skorzystać, mimo bycia właścicielem (współwłaścicielem) jeśli przeniesie się własność (w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego) na rzecz:

 

  • zstępnych,
  • Skarbu Państwa lub
  • gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

 

Przeniesienie własności, np. dziedziczonego domu, na rzecz innej osoby, np. wstępnych (rodzice), nie daje prawa do korzystania z ulgi.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »