Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Faktura za wynajem mieszkania

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-03-07

Chcę wynająć mieszkanie. Podpisałam umowę z firmą zajmującą się wynajmem mieszkań. Potencjalny najemca chce otrzymać fakturę. Czy może ją wystawić wynajęta przeze mnie firma, czy muszę to zrobić ja? Nie jestem płatnikiem VAT-u, więc jeśli to ja mam wystawić fakturę, to jaką i w jaki sposób?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa

Jak rozumiem Pani oddaje w najem mieszkanie firmie, która będzie oddawała to mieszkanie w najem osobie trzeciej. W takiej sytuacji ww. osoba trzecia nie otrzymuje faktury od Pani a od firmy, która od Pani bierze mieszkanie w najem. Nie oznacza to, że Pani nie może wystawić faktury, może Pani, ale tylko dla firmy, która od Pani mieszkanie bierze w najem, a nie dla podnajemcy (osoby trzeciej). Jak się domyślam nie jest Pani podatnikiem VAT czynnym, więc wystawiona przez Panią faktura nie będzie zawierała kwoty podatku VAT.

Obecnie zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2011.177.1054 j.t. ze zm.) podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą m.in. sprzedaż. Tu wyjaśnię, że oddawanie nieruchomości w najem jest na gruncie podatku od towarów i usług działalnością gospodarczą, więc osoba oddająca w najem ma status podatnika VAT. W większości przypadków, przy najmie prywatnym, taka osoba nie rozlicza i nie płaci VAT, albowiem korzysta ze zwolnienia podmiotowego z art. 113 ust. 1 lub ust. 9 ww. ustawy.

Wracając do fakturowania, na mocy art. 106b ust. 2 i ust. 3 podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży m.in. zwolnionej od podatku podmiotowo (tj. na podstawie wspomnianego art. 113 ust. 1 i 9) niemniej jednak nawet taki podatnik na żądanie nabywcy towaru lub usługi musi wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż zwolnioną (z nieistotnymi tu zastrzeżeniami art. 117 pkt 1 i art. 118), jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeśli będzie Pani wystawiać fakturę dla najemcy na jego żądanie (nie dla podnajemcy), wystawiając fakturę należy zastosować się do zasad ogólnych wyrażonych w art. 106e i n. ww. ustawy i pamiętać, że w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku podmiotowo, konieczne jest wskazanie przepisu ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku, czyli w Pani przypadku art. 113 ust. 1, jeśli nie rozpoczęła Pani działalności w tym roku lub art. 113 ust. 9, jeśli rozpoczęła Pani wykonywanie czynności w trakcie tego roku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zajęcie nieruchomości na poczet niezapłaconego podatku

Czy urząd skarbowy może zająć nieruchomość na poczet niezapłaconego podatku?

Wspólne rozliczenie małżonków a ślub w trakcie roku

W czerwcu 2015 r. wziąłem ślub. Czy jest możliwe wypełnienie PIT-u za 2015 rok jako małżeństwo? Jak uwzględnić fakt, że małżeństwo nie trwało...

Kiedy przedawniają się zobowiązania podatkowe?

Proszę o informacje na temat przedawnienia zobowiązań podatkowych. Czy i kiedy przedawniają się zobowiązania objęte zastawem skarbowych albo wpisem...

Rozliczanie kosztów w najmie prywatnym

Mam pytanie dotyczące rozliczania kosztów w najmie prywatnym. Czy przy rozliczaniu jakiegoś kosztu liczy się data faktury lub rachunku, czy też data...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »