Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Faktura za wynajem mieszkania

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-03-07

Chcę wynająć mieszkanie. Podpisałam umowę z firmą zajmującą się wynajmem mieszkań. Potencjalny najemca chce otrzymać fakturę. Czy może ją wystawić wynajęta przeze mnie firma, czy muszę to zrobić ja? Nie jestem płatnikiem VAT-u, więc jeśli to ja mam wystawić fakturę, to jaką i w jaki sposób?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Jak rozumiem Pani oddaje w najem mieszkanie firmie, która będzie oddawała to mieszkanie w najem osobie trzeciej. W takiej sytuacji ww. osoba trzecia nie otrzymuje faktury od Pani a od firmy, która od Pani bierze mieszkanie w najem. Nie oznacza to, że Pani nie może wystawić faktury, może Pani, ale tylko dla firmy, która od Pani mieszkanie bierze w najem, a nie dla podnajemcy (osoby trzeciej). Jak się domyślam nie jest Pani podatnikiem VAT czynnym, więc wystawiona przez Panią faktura nie będzie zawierała kwoty podatku VAT.

Obecnie zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2011.177.1054 j.t. ze zm.) podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą m.in. sprzedaż. Tu wyjaśnię, że oddawanie nieruchomości w najem jest na gruncie podatku od towarów i usług działalnością gospodarczą, więc osoba oddająca w najem ma status podatnika VAT. W większości przypadków, przy najmie prywatnym, taka osoba nie rozlicza i nie płaci VAT, albowiem korzysta ze zwolnienia podmiotowego z art. 113 ust. 1 lub ust. 9 ww. ustawy.

Wracając do fakturowania, na mocy art. 106b ust. 2 i ust. 3 podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży m.in. zwolnionej od podatku podmiotowo (tj. na podstawie wspomnianego art. 113 ust. 1 i 9) niemniej jednak nawet taki podatnik na żądanie nabywcy towaru lub usługi musi wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż zwolnioną (z nieistotnymi tu zastrzeżeniami art. 117 pkt 1 i art. 118), jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeśli będzie Pani wystawiać fakturę dla najemcy na jego żądanie (nie dla podnajemcy), wystawiając fakturę należy zastosować się do zasad ogólnych wyrażonych w art. 106e i n. ww. ustawy i pamiętać, że w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku podmiotowo, konieczne jest wskazanie przepisu ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku, czyli w Pani przypadku art. 113 ust. 1, jeśli nie rozpoczęła Pani działalności w tym roku lub art. 113 ust. 9, jeśli rozpoczęła Pani wykonywanie czynności w trakcie tego roku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zajęcie nieruchomości na poczet niezapłaconego podatku

Czy urząd skarbowy może zająć nieruchomość na poczet niezapłaconego podatku?

Wspólne rozliczenie małżonków a ślub w trakcie roku

W czerwcu 2015 r. wziąłem ślub. Czy jest możliwe wypełnienie PIT-u za 2015 rok jako małżeństwo? Jak uwzględnić fakt, że małżeństwo nie trwało...

Kiedy przedawniają się zobowiązania podatkowe?

Proszę o informacje na temat przedawnienia zobowiązań podatkowych. Czy i kiedy przedawniają się zobowiązania objęte zastawem skarbowych albo wpisem...

Rozliczanie kosztów w najmie prywatnym

Mam pytanie dotyczące rozliczania kosztów w najmie prywatnym. Czy przy rozliczaniu jakiegoś kosztu liczy się data faktury lub rachunku, czy też data...

Sądowy podział majątku a podatek

Małżeństwo po rozwodzie dokonało sądowego podziału majątku. W wyniku podziału żona otrzymała oszczędności, a mąż nieruchomość. Czy...

Jak przekazać prawa własności do części nieruchomości w inny sposób niż poprzez darowiznę?

Jestem właścicielem 3/4 zabudowanej nieruchomości. 1/4 tej działki posiada moja bratowa, która odziedziczyła tę część po moim zmarłym 3 lata temu bracie....

Niezłożenie PIT-39 w terminie

W 2014 r. sprzedałam nieruchomość (przed upływem 5 lat od nabycia). Kwotę uzyskaną z transakcji zamierzam przeznaczyć na zakup innego mieszkania do...

Pożyczenie pieniędzy od znajomego a zgłoszenie do urzędu skarbowego

Pożyczyłam pieniądze od znajomej osoby. Niestety nie zgłosiłam pożyczki do urzędu skarbowego i nie odprowadziłam podatku. Teraz już wiem, że powinnam...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »