Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Faktura za wynajem mieszkania

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-03-07

Chcę wynająć mieszkanie. Podpisałam umowę z firmą zajmującą się wynajmem mieszkań. Potencjalny najemca chce otrzymać fakturę. Czy może ją wystawić wynajęta przeze mnie firma, czy muszę to zrobić ja? Nie jestem płatnikiem VAT-u, więc jeśli to ja mam wystawić fakturę, to jaką i w jaki sposób?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Jak rozumiem Pani oddaje w najem mieszkanie firmie, która będzie oddawała to mieszkanie w najem osobie trzeciej. W takiej sytuacji ww. osoba trzecia nie otrzymuje faktury od Pani a od firmy, która od Pani bierze mieszkanie w najem. Nie oznacza to, że Pani nie może wystawić faktury, może Pani, ale tylko dla firmy, która od Pani mieszkanie bierze w najem, a nie dla podnajemcy (osoby trzeciej). Jak się domyślam nie jest Pani podatnikiem VAT czynnym, więc wystawiona przez Panią faktura nie będzie zawierała kwoty podatku VAT.

Obecnie zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2011.177.1054 j.t. ze zm.) podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą m.in. sprzedaż. Tu wyjaśnię, że oddawanie nieruchomości w najem jest na gruncie podatku od towarów i usług działalnością gospodarczą, więc osoba oddająca w najem ma status podatnika VAT. W większości przypadków, przy najmie prywatnym, taka osoba nie rozlicza i nie płaci VAT, albowiem korzysta ze zwolnienia podmiotowego z art. 113 ust. 1 lub ust. 9 ww. ustawy.

Wracając do fakturowania, na mocy art. 106b ust. 2 i ust. 3 podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży m.in. zwolnionej od podatku podmiotowo (tj. na podstawie wspomnianego art. 113 ust. 1 i 9) niemniej jednak nawet taki podatnik na żądanie nabywcy towaru lub usługi musi wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż zwolnioną (z nieistotnymi tu zastrzeżeniami art. 117 pkt 1 i art. 118), jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeśli będzie Pani wystawiać fakturę dla najemcy na jego żądanie (nie dla podnajemcy), wystawiając fakturę należy zastosować się do zasad ogólnych wyrażonych w art. 106e i n. ww. ustawy i pamiętać, że w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku podmiotowo, konieczne jest wskazanie przepisu ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku, czyli w Pani przypadku art. 113 ust. 1, jeśli nie rozpoczęła Pani działalności w tym roku lub art. 113 ust. 9, jeśli rozpoczęła Pani wykonywanie czynności w trakcie tego roku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »