Indywidualne porady prawne
Autor: Aleksander Słysz
W 2012 roku wrzuciłem w koszty „kupioną” fakturę na kwotę 20 000 zł. Teraz chciałbym ją usunąć. Proszę o informację, jakie mam możliwości oraz co może mnie z tego tytułu czekać przy ewentualnej kontroli.
Jak rozumiem pyta Pan o podatkowy aspekt przedstawionej sprawy. Należy wyrzucić, usunąć (w programach księgowych na ogół jest to funkcja „anulowania”) taką fakturę z PKPiR oraz rejestru VAT. W podatku dochodowym spowoduje to, jak zakładam, zwiększenie przychodu i zwiększenie dochodu, zatem zwiększy się wysokość zaliczki (powstaną zatem również odsetki do zapłaty) i koniecznym będzie skorygowanie zeznania rocznego. Również w przypadku VAT operacja ta ma charakter „historyczny” i w miesiącu, w którym podatek odliczono powstaną zmiany, które spowodować mogą, w zależności od Pana realnych rozliczeń np. dopłatę podatku wraz z odsetkami, czy też konieczność korygowania również deklaracji VAT za kolejne miesiące.
Aspekt karnoskarbowy jest dla Pana, w moim odczuciu, zachętą do dokonania korekty, albowiem możliwe jest uniknięcie sankcji. Zgodnie z art. 16 ustawy Kodeks karny skarbowy nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu – jest to tzw. czynny żal. Warunkiem tu jest uiszczenie w całości wymagalnej należności publicznoprawnej uszczuplonej popełnionym czynem zabronionym. Przede wszystkim jednak, zawiadomienie jest bezskuteczne, jeżeli zostało złożone:
1) w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;
2) po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.
Warto pamiętać, że zawiadomienie powinno być złożone na piśmie albo przekazane ustnie do protokołu.
Zgodnie natomiast z art. 16a ww. ustawy nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa lub ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2011 r. Nr 41, poz. 214 z późn. zm.), korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.
Zatem dokonując ww. operacji przy ew. kontroli nie spotka Pana nic złego ze strony fiskusa, w związku z ww. sytuacją.
Niejako na marginesie pozwolę sobie zauważyć, że inny problem to ew. konsekwencje karne – nie jest to jednak ani element Pana pytania pierwotnego, ani też obszar mojej aktywności zawodowej. Pozwolę sobie jednak zauważyć, że zgodnie z art. 270 Kodeksu karnego, każdy kto używa dokumentu podrobionego jako autentycznego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Stosowanie jednak tego przepisu do faktur jest kontrowersyjne tak jak i art. 273 Kodeksu karnego, który stanowi, że każdy kto używa dokumentu określonego w art. 271 lub 272 (czyli m.in. wystawionego przez osobę uprawnioną do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne), podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Zatem, w przedstawionej sytuacji, ew. konsekwencje karne wymagałyby dokładnej analizy przez osobę zajmującą się prawem karnym.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika