Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Fikcyjna faktura VAT

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-12-30

W 2012 roku wrzuciłem w koszty „kupioną” fakturę na kwotę 20 000 zł. Teraz chciałbym ją usunąć. Proszę o informację, jakie mam możliwości oraz co może mnie z tego tytułu czekać przy ewentualnej kontroli.

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję pani mecenas Kindze za udzielenie wyczerpujących informacji.
Halina
Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa

Jak rozumiem pyta Pan o podatkowy aspekt przedstawionej sprawy. Należy wyrzucić, usunąć (w programach księgowych na ogół jest to funkcja „anulowania”) taką fakturę z PKPiR oraz rejestru VAT. W podatku dochodowym spowoduje to, jak zakładam, zwiększenie przychodu i zwiększenie dochodu, zatem zwiększy się wysokość zaliczki (powstaną zatem również odsetki do zapłaty) i koniecznym będzie skorygowanie zeznania rocznego. Również w przypadku VAT operacja ta ma charakter „historyczny” i w miesiącu, w którym podatek odliczono powstaną zmiany, które spowodować mogą, w zależności od Pana realnych rozliczeń np. dopłatę podatku wraz z odsetkami, czy też konieczność korygowania również deklaracji VAT za kolejne miesiące.

Aspekt karnoskarbowy jest dla Pana, w moim odczuciu, zachętą do dokonania korekty, albowiem możliwe jest uniknięcie sankcji. Zgodnie z art. 16 ustawy Kodeks karny skarbowy nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu – jest to tzw. czynny żal. Warunkiem tu jest uiszczenie w całości wymagalnej należności publicznoprawnej uszczuplonej popełnionym czynem zabronionym. Przede wszystkim jednak, zawiadomienie jest bezskuteczne, jeżeli zostało złożone:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

1) w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;

2) po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.

Warto pamiętać, że zawiadomienie powinno być złożone na piśmie albo przekazane ustnie do protokołu.

Zgodnie natomiast z art. 16a ww. ustawy nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa lub ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2011 r. Nr 41, poz. 214 z późn. zm.), korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.

Zatem dokonując ww. operacji przy ew. kontroli nie spotka Pana nic złego ze strony fiskusa, w związku z ww. sytuacją.

Niejako na marginesie pozwolę sobie zauważyć, że inny problem to ew. konsekwencje karne – nie jest to jednak ani element Pana pytania pierwotnego, ani też obszar mojej aktywności zawodowej. Pozwolę sobie jednak zauważyć, że zgodnie z art. 270 Kodeksu karnego, każdy kto używa dokumentu podrobionego jako autentycznego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Stosowanie jednak tego przepisu do faktur jest kontrowersyjne tak jak i art. 273 Kodeksu karnego, który stanowi, że każdy kto używa dokumentu określonego w art. 271 lub 272 (czyli m.in. wystawionego przez osobę uprawnioną do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne), podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Zatem, w przedstawionej sytuacji, ew. konsekwencje karne wymagałyby dokładnej analizy przez osobę zajmującą się prawem karnym.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego

Jestem księgowym w spółce z o.o. Zorientowałem się, że nie złożyłem w terminie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego i KRS (zostało ono...

Czynny żal za brak zapłaty podatku w terminie

Jak napisać czynny żal za nieterminową zapłatę podatku od osób fizycznych? Miałam zaplanowaną operację w szpitalu i w związku z tym...

Konsekwencje finansowe ze strony urzędu skarbowego za niezgłoszenie wynajmu mieszkania

Jakie konsekwencje finansowe grożą ze strony urzędu skarbowego? Czy jest to często egzekwowane? Nie zgłosiłam do urzędu skarbowego i nie odprowadzałam...

Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe małżonka

Czy jako osoba współpracująca w firmie męża będę odpowiadała za zobowiązania męża wynikające z postępowania karno-skarbowego? Nie mamy...

Wezwanie do urzędu celnego w charakterze świadka

Dostałem wezwanie do urzędu celnego w charakterze świadka w sprawie czynu z art. 55 § 1. O co może chodzić? Co mi grozi?

Zalegalizowanie darowizny dla syna po latach

Przekazałam w 2011 r. mojemu synowi pieniądze przelewem na zakup mieszkania. Mieszkanie zostało zakupione w innym mieście. Syn był wówczas...

Konsekwencje za ujawnienie pracy na czarno w Niemczech

W latach 1988-1994 pracowałem w Republice Federalnej Niemiec na czarno. Do Polski przyjeżdżałem co 3 miesiące na kilka dni. Za każdym razem na granicy...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »