Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak rozliczyć dochód ze Słowacji za należności licencyjne?

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-09-15

Jako osoba prywatna zamierzam sprzedawać licencję na programy komputerowe, których jestem twórcą, firmie na Słowacji – jestem rezydentem polskim. Słowacy, zgodnie ze swoim prawem i ustawą polsko-słowacką, chcą pobrać podatek dochodowy w wysokości 5% (potrącą go przy zapłacie). Jak mam te wpływy rozliczyć z polskim fiskusem? Jak wykazać je w zeznaniu podatkowym? Jaki podatek dochodowy muszę od tego zapłacić?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję pani mecenas Kindze za udzielenie wyczerpujących informacji.
Halina
Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa

Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Warszawie dnia 18 sierpnia 1994 r. [Dz.U.1996.30.131 ze zm.] stanowi, że należności licencyjne powstające w Słowacji, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce, mogą być opodatkowane w Polsce; jednocześnie ww. należności licencyjne mogą być także opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym powstają, czyli w Słowacji, i zgodnie z prawem tego Państwa, ale gdy odbiorcą tych należności jest ich właścicielem, jak jest właśnie w Pana przypadku, ustalony tam podatek nie może przekroczyć 5 procent kwoty brutto należności licencyjnych [art. 12 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 ww. umowy].

Czy mamy do czynienia z należnością licencyjną? W podobnych przypadkach uznaje się, że tak: „W Polsce jako państwie rezydencji należności licencyjne uzyskiwane z zagranicznych źródeł podlegają opodatkowaniu w ramach nieograniczonego obowiązku podatkowego spoczywającego na rezydencie, z zastosowaniem metody ograniczonego zaliczenia. (…) Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił praktykę organów skarbowych polegającą na kwalifikowaniu oprogramowania komputerowego jako utworu literackiego, w przypadku gdy definicja należności licencyjnych zawarta w danej u.p.o. odpowiada treści art. 12 ust. 2 KM-OECD 824. Zgodnie z wyrokiem NSA z dnia 20 września 2012 r.: »Również zalecenie zawarte w Komentarzu do art. 12 ust. 3 Modelowej Konwencji OECD wskazuje na brak tożsamości pojęć program komputerowy i dzieło literackie użytych w tej konwencji. Wskazano w nim bowiem, że państwa, które nie mogą przypisać programów komputerowych do żadnej kategorii dzieł wymienionych w art. 12 ust. 3 Konwencji (przy czym za najbardziej realistyczne uznano w Komentarzu zaliczenie ich do dzieł naukowych, a nie literackich) są uprawnione do przyjęcia w umowach dwustronnych odpowiednio znowelizowanych wersji § 2, który będzie pomijał wszelkie odwołanie się do charakteru praw autorskich bądź odwoływać się bezpośrednio do programów komputerowych. Gdyby z przepisu umowy, odpowiadającemu w swej treści zapisowi z Modelowej Konwencji wynikało, że należności licencyjne, o których tam mowa, obejmują również należności z tytułu korzystania z praw autorskich do programu komputerowego (bez odwołania się do prawa wewnętrznego), zalecenie zawarte w Komentarzu byłoby zbędne«.” [Jamroży, Marcin. 4.5. Opodatkowanie w państwie rezydencji. W: Opodatkowanie dochodów transgranicznych. Wolters Kluwer, 2016.]

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

By podwójne opodatkowanie nie nastąpiło, stosuje się metodę z art. 24 ust.1 pkt b) umowy, zatem upraszczając, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami artykułu 12 może być opodatkowany w Słowacji, to Polska zezwoli na odliczenie od podatku od dochodów kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Słowacji (odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku, obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada na taki dochód). Tym samym w Polsce odliczy Pan 5% zapłacone w Słowacji.

Dla Pana będzie to dochód ze źródła z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych [Dz.U.2012.361 j.t. ze zm. – dalej jako u.PIT] – kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Zgodnie z art. 18 ww. ustawy za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Jak czytamy w piśmie z dnia 23 października 2014 r. [Izba Skarbowa w Bydgoszczy, sygn: ITPB1/415-843/14/AK]: „Stosownie do art. 45 ust. 1 ustawy, winien być wykazany w zeznaniu rocznym składanym za określony rok podatkowy (rok uzyskania dochodu) jako przychód z praw autorskich i innych praw, o których mowa w art. 18 ustawy. Dochód ten podlega opodatkowaniu wg skali określonej w art. 27 ust. 1 ustawy. Jednocześnie wskazać należy, że w odniesieniu do tego rodzaju dochodów ustawodawca nie przewidział obowiązku uiszczenia przez podatnika zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego”. Zgodnie z powyższym należy złożyć PIT-36 oraz PIT/ZG i w nim wskazać dochód i wykazać pobrane w Słowacji 5%.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Podatki w Polsce czy Kanadzie

Od 2008 r. mieszkam w Kanadzie, gdzie pracuję i płacę podatki. W Polsce posiadam dwa mieszkania, oba ponad 5 lat. Co z podatkami...

Rozliczenie dochodów z pracy w Arabii Saudyjskiej

Przez ostatnie dwa lata pracowałem w Arabii Saudyjskiej i w Polsce nie miałem żadnego dochodu. Czy muszę zapłacić podatek w Polsce? Jak...

Jak liczyć 183 dni pobytu za granicą?

Mam pytanie dotyczące liczenia 183 stałego pobytu na granicą. Mam firmę, w której zatrudniam 6 osób. Co jakiś czas wysyłam pracowników do Szwecji, aby...

Dochód z pracy na na statku lub samolocie eksploatowanym w transporcie międzynarodowym

Mam pytanie dotyczące podwójnego opodatkowania. Czy obywatel Polski otrzymujący wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy lub usług osobistych, na statku...

Pobyt w Niemczech a rozliczenie przychodów z Forex

W 2016 roku otworzyłem w biurze maklerskim w Polsce rachunek i spekuluję (gram) na rynku Forex. Dodam, że od trzech lat mieszkam, pracuję...

Przeprowadzka do Kanady i zmiana rezydencji podatkowej

Zamierzamy przeprowadzić się z mężem do Kandy. Mąż będzie tam pracował na etacie. Ja także zamierzam podjąć tam pracę. Posiadam z wyłącznego...

Powrót do kraju z Wielkiej Brytanii a podatki w Polsce

Od kilkunastu lat mieszkamy i pracujemy wraz z żoną w Anglii. Chcielibyśmy jednak wrócić do kraju. W Anglii posiadaliśmy dom, który...

Nagroda w konkursie dla cudzoziemca, jaki podatek?

W ramach konkursu architektonicznego (polskiego) będziemy wypłacać nagrodę dla architekta prowadzącego działalność gospodarczą – cudzoziemca. Czy...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »