Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uniknięcie lub zmniejszenie podatku przy sprzedaży nieruchomości

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-02-24

Zamierzam sprzedać mieszkanie, które kupiłem w 2011 r. Jak uniknąć zapłaty podatku przy sprzedaży tej nieruchomości ewentualnie, jak obniżyć wysokość tego podatku? Dodam, że nie zamierzam w najbliższym czasie kupić nowej nieruchomości.

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Najlepszym wyjściem jest dokonanie sprzedaży dopiero w 2017 roku.

Odpłatne zbycie nieruchomości stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, jeśli to odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostanie dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Wynika to wprost z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem sprzedaż po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nie powoduje powstania w podatku dochodowym przychodu podlegającego opodatkowaniu.

U Pana pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, tj. od końca 2011 roku, upływa z końcem 2016 r., więc od dnia 1 stycznia 2017 r. może Pan mieszkanie sprzedać bez konieczności opodatkowywania dochodu z tego tytułu.

Jeśli ma Pan już kupca na mieszkanie to można zawrzeć umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego i przyjąć zaliczkę, nie spowoduje to powstania przychodu obecnie, a dopiero w momencie zawarcia umowy przenoszącej własność, czego dokonać należy po 1 stycznia 2017 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Umowa użyczenia bez opodatkowania

Moja mama jest właścicielką garażu, który stoi pusty i niszczeje, a ponadto wymaga remontu sufitu, aby był bezpieczny. Syn sąsiadki mamy (jeszcze...

Podatek od zagranicznego odszkodowania za wypadek w pracy

Jestem zatrudniony na umowę o pracę w Holandii. Uległem w pracy wypadkowi. Pracodawca był ubezpieczony i jego ubezpieczyciel wypłacił mi...

Zakup domu po sprzedaży mieszkania a podatek

Trzy lata temu zakupiłam mieszkanie za 250 tys. zł. W zeszłym roku sprzedałam je z zyskiem – za 505 tys. zł. Później kupiłam dom za kwotę...

Doradztwo budowlane rozliczane ryczałtem

Prowadzę jednoosobową firmę budowlaną, rozliczam się z US w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Chciałbym rozpocząć nowe zadanie,...

Kiedy możemy sprzedać mieszkanie, żeby nie zapłacić podatku?

Nasza mama zmarła w 2011 roku. Akt poświadczenia dziedziczenia był podpisany u notariusza w 2012 roku. Kiedy możemy sprzedać mieszkanie po...

Przelew przed śmiercią matki a podatek

Byłem upoważniony do konta mamy. Zrobiła mi przelew tytułem „przelew własny”, następnego dnia zmarła. Czy tę kwotę przelaną muszę...

Spłata męża a podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania

Odziedziczyłam mieszkanie po mamie, sprzedałam je po roku za 150 tys. zł. Mam spłacić byłego męża z tytułu naszych dwóch wspólnych nieruchomości....

Świadczenie usług dropshippingu a podatek

Planuję założyć jednoosobową DG, by świadczyć usługi dropshippingu (serwis Allegro). Jak wygląda sprawa podatków? Dla przykładu: Załóżmy, że klient...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »