Indywidualne Porady Prawne
Wioleta Biel • Opublikowane: 2016-07-01
Babcia zmarła w 2006 r. (czyli przed wejściem nowych zasad w 2007 r.). Moja mama jest jedynym spadkobiercą i dopiero teraz, w 2015 r., udało się załatwić tę sprawę i mama otrzymała u notariusza akt własności mieszkania. Mama musi zapłacić podatek od spadku (ze względu na śmierć babci przed wprowadzeniem nowych zasad), czy jeśli przekaże mi teraz w darowiźnie to mieszkanie, a ja je sprzedam i całą kwotę przeznaczę na cele mieszkaniowe – czy będę musiała zapłacić podatek w wysokości 20% wartości mieszkania? Czy będę mogła skorzystać z ulgi mieszkaniowej?
Ulga, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT, wskazuje, iż środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania, które jest w naszym posiadaniu przez okres krótszy niż 5 lat, jeżeli zostaną przekazane na własne cele mieszkaniowe przez okres 2 lat od sprzedaży, to te środki są wolne od opodatkowania. Cele mieszkaniowe to m.in. zakup nowego mieszkania czy remont mieszkania.
Z kolei brak opodatkowania po okresie 5 lat posiadania nieruchomości to odrębna regulacja przewidziana w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT i nie należy ich łączyć.
W konsekwencji, jeśli otrzyma Pani mieszkanie, i teraz go sprzeda, aby uniknąć opodatkowania można skorzystać z ulgi z art. 21 ust. pkt 131 ustawy PIT.
Jeśli natomiast nie będzie Pani chciała przeznaczać tych pieniędzy na np. zakup innego mieszkania, to w celu uniknięcia opodatkowania należałoby go sprzedać po okresie 5-letnim, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT.
Porada dotyczy tylko implikacji podatkowych na gruncie przepisów ustawy PIT [opis sprawy z września 2015 r.]
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika