Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

Wioleta Biel • Opublikowane: 2016-07-01

Babcia zmarła w 2006 r. (czyli przed wejściem nowych zasad w 2007 r.). Moja mama jest jedynym spadkobiercą i dopiero teraz, w 2015 r., udało się załatwić tę sprawę i mama otrzymała u notariusza akt własności mieszkania. Mama musi zapłacić podatek od spadku (ze względu na śmierć babci przed wprowadzeniem nowych zasad), czy jeśli przekaże mi teraz w darowiźnie to mieszkanie, a ja je sprzedam i całą kwotę przeznaczę na cele mieszkaniowe – czy będę musiała zapłacić podatek w wysokości 20% wartości mieszkania? Czy będę mogła skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

Wioleta Biel

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Ulga, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT, wskazuje, iż środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania, które jest w naszym posiadaniu przez okres krótszy niż 5 lat, jeżeli zostaną przekazane na własne cele mieszkaniowe przez okres 2 lat od sprzedaży, to te środki są wolne od opodatkowania. Cele mieszkaniowe to m.in. zakup nowego mieszkania czy remont mieszkania.

Z kolei brak opodatkowania po okresie 5 lat posiadania nieruchomości to odrębna regulacja przewidziana w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT i nie należy ich łączyć.

W konsekwencji, jeśli otrzyma Pani mieszkanie, i teraz go sprzeda, aby uniknąć opodatkowania można skorzystać z ulgi z art. 21 ust. pkt 131 ustawy PIT.

Jeśli natomiast nie będzie Pani chciała przeznaczać tych pieniędzy na np. zakup innego mieszkania, to w celu uniknięcia opodatkowania należałoby go sprzedać po okresie 5-letnim, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT.

Porada dotyczy tylko implikacji podatkowych na gruncie przepisów ustawy PIT [opis sprawy z września 2015 r.]

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Sprzedaż nieruchomości i zakup działki siedliskowej, czy będzie ulga w PIT?

Cztery lata temu wykupiłam strych od wspólnoty za 30 tys. zł, dzisiaj chciałabym go sprzedać ze znacznym zyskiem, mimo że 5-letni okres zwalniający...

Sprzedaż nieruchomości po zamknięciu działalności

We 2013 r. roku zakończyłam działalność hotelarską. Pozostał po niej budynek ,który wybudowałam w czasie trwania działalności. Projekt budynku...

Spłata kredytu zaciągniętego na zbywaną nieruchomość

W 2010 roku złożyłam PIT-39. Dotyczy sprzedaży mieszkania nabytego i sprzedanego w 2009 roku. Do wydatków na cele mieszkaniowe zaliczyłam spłatę...

Ulgi podatkowe dla inwalidy

Wspólnie z byłą małżonką mieliśmy własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu. W 2003 r. zaciągnęliśmy kredyt pod zastaw hipoteczny...

Przyspieszona stawka amortyzacji

W 2015 r. zawarłem umowę najmu okazjonalnego mieszkania, którego jestem właścicielem. Mieszkanie nabyłem w drodze darowizny 6 lat wcześniej. Wtedy było...

Pożyczka od osoby prywatnej zaciągnięta na własne cele mieszkaniowe

Po śmierci mojej żony, w roku 2009 córka kupiła za pożyczone ode mnie pieniądze (80 tys. zł) mieszkanie. Rok później sprzedaliśmy mieszkanie,...

Optymalizacja kosztów podatkowych

Zmarł mój tata, który był wspólnikiem w spółce z o.o. Miał pakiet 50% udziałów. W wyniku spadkobrania odziedziczyłam wraz z mamą...

Nabycie przez małżonka udziału w nieruchomości

W 2010 r. rozszerzyliśmy z żoną wspólnotę majątkową co do mojej nieruchomości. Mieszkanie to sprzedaliśmy 3 lata później. US twierdzi, że żona...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »