Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-10-05

Jestem matką samotnie wychowującą dwoje dzieci, poza tym jestem prawnym opiekunem ubezwłasnowolnionej siostry. Siostra otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny oraz rentę po ojcu. Ja otrzymuję wynagrodzenie ze stosunku pracy. Chciałabym się dowiedzieć, czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej na siostrę, jeżeli tak, to w jaki sposób uwidocznić to w rozliczeniu rocznym- PIT -37? Czy rentę siostry doliczam do swojego dochodu, czy ją rozlicza ZUS-em?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Za osoby ubezwłasnowolnione rozliczenia dokonuje ustanowiony przez sąd opiekun i on podpisuje zeznanie podatkowe osoby ubezwłasnowolnionej dołączając do składanego zeznania odpis orzeczenia sądu o ustanowieniu opiekuna.

Zgodnie z art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 27, pomniejszonego o kwotę składki, o której mowa w art. 27b, podatnik ma prawo odliczyć kwotę obliczoną zgodnie z ust. 2 na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało. Rozliczenie to stosuje się odpowiednio do podatników utrzymujących dzieci [m.in. bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną] w związku z wykonywaniem przez tych podatników ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego oraz w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej.

W piśmie z dnia 11 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy (sygn. ITPB2/415-272/10/BK) określiła: „reasumując, w świetle powołanych wyżej przepisów bycie opiekunem prawnym niepełnosprawnej siostry i wspólne z Nią zamieszkiwanie nie stanowi, nawet dla osoby wymienionej w art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, samoistnej przesłanki do odliczenia od podatku kwoty określonej w art. 27f ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jednakże w interpretacji z dnia 29 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach (sygn. IBPBII/1/415-110/10/ASz), mimo że uznaje względem art. 27f ust. 6, że „nie można uznać, że powołany powyżej przepis ma również zastosowanie w przypadku opiekuna prawnego pełnoletniej osoby niepełnosprawnej, pobierającej rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny”, to jednocześnie stwierdza w niemal identycznej jak Pani sytuacji określa, że „w świetle powołanych powyżej przepisów należy zatem stwierdzić, że tylko w sytuacji utrzymywania przez wnioskodawczynię ubezwłasnowolnionego brata w związku z ciążącym na niej obowiązkiem alimentacyjnym, przysługiwałaby jej możliwość skorzystania z ulgi z tytułu wychowywania dzieci”.

Reasumując, prawo do ulgi przysługuje wtedy, jeśli utrzymuje Pani pełnoletnią siostrę, która zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywała zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną i ma to miejsce w związku z wykonywaniem przez Panią ciążącego na niej obowiązku alimentacyjnego (czego nie potrafię rozstrzygnąć w oparciu o otrzymane przez Panią informacje).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Pożyczka od osoby prywatnej zaciągnięta na własne cele mieszkaniowe

Po śmierci mojej żony, w roku 2009 córka kupiła za pożyczone ode mnie pieniądze (80 tys. zł) mieszkanie. Rok później sprzedaliśmy mieszkanie,...

Najem dwóch mieszkań - swojego i innego

W związku ze zmianą pracy przeprowadziłem się do innego miasta, gdzie wynająłem mieszkanie. W celu „sfinansowania” tych kosztów sam...

Czy powiązania finansowe z byłym partnerem wykluczają wspólne rozliczenie z dzieckiem?

Proszę o informacje odnośnie możliwości rozliczenia się z fiskusem wraz z dzieckiem. Do czerwca zeszłego roku byłam w nieformalnym...

Wydatki na własne cele mieszkaniowe poniesione za granicą

Jak mogę uniknąć podatku 19% od odziedziczonej nieruchomości przy jej sprzedaży przed upływem 5 lat od nabycia spadku? Dodam, że ewentualne inwestycje we...

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu a podatek

Mama przed śmiercią zaciągnęła dla mnie kredyt na mieszkanie, w którym zamieszkałam z dziećmi. Po śmierci mamy odziedziczyliśmy razem...

Błędnie wypełniony PIT-37

Jestem matką samotnie wychowującą dziecko. W rozliczeniu podatkowym za ubiegły rok zaznaczyłam błędnie, że rozliczam się sama, a powinnam...

Podważenie wydatków na cele mieszkaniowe przez Urząd Skarbowy

W lutym sprzedałem mieszkanie i w tym samym roku (w kwietniu) za pieniądze uzyskane ze sprzedaży kupiłem dom. Od kwoty ze sprzedaży mieszkania...

Wydatki na budowę przed sprzedażą mieszkania ze spadku

Czy wydatki poniesione na budowę domu mieszkalnego przed sprzedażą odziedziczonego mieszkania można rozliczyć w PiT-39, czyli po sprzedaży mieszkania?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »