Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak uniknąć podatku od darowizny mieszkania?

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-11-19

Mąż w drodze darowizny otrzymał mieszkanie od swoich rodziców. Chcielibyśmy oddać je mojemu bratu. Jakie jest korzystne dla mnie rozwiązanie, które skutkuje możliwie najmniejszym podatkiem?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

W praktyce, w takich sytuacjach, podatnicy postępują w sposób pozwalający uniknąć zarówno podatku dochodowego, jak i podatku od spadków i darowizn, a nawet podatku od czynności cywilnoprawnych. Dzieje się tak, gdy darowizna korzysta ze zwolnienia z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W Państwa przypadku wymagałoby to dwóch darowizn tj. darowizny od męża dla Pani, do Pani majątku odrębnego przedmiotowego mieszkania, a następnie Pani daruje mieszkanie bratu. Obie darowizny korzystałyby ze zwolnienia, bowiem zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę – zgodnie z pkt 2 ust. 4 ww. artykułu nie mieliby Państwo nawet obowiązku zgłoszenia, gdyż nie obejmuje on przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, a z taką sytuację będziemy mieli do czynienia w przypadku darowizny mieszkania. Jako, że przepisy podatkowe nie uzależniają prawa do zwolnienia od upływu jakiegokolwiek okresu, jedna darowizna może nastąpić po drugiej. Dla opisanego zwolnienia nie ma znaczenia jaka jest wartość nieruchomości, ani czy obdarowany posiada nieruchomości.

Czy istnieje tu jakiekolwiek ryzyko? Tak, organy podatkowe niekiedy (niezbyt często) kwestionują łańcuchy darowizn mające na celu dokonanie darowizny dla osoby z grupy niemogącej korzystać z opisanego zwolnienia, za pośrednictwem innych osób tak by każda poszczególna darowizna korzystała ze zwolnienia. Jest to jednak trudne do udowodnienia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

Posiadam akt poświadczenia dziedziczenia po moim tacie. Zgodnie z obowiązującym prawem powinnam złożyć do urzędu skarbowego prośbę o zwolnienie...

Nabycie w drodze darowizny mieszkania ze spadku

Córka i ojciec posiadają udziały w spółdzielczym własnościowym mieszkaniu (matka umarła kilka lat temu). Ojciec chce w drodze darowizny...

Zbycie udziału w nieruchomości po zapłaceniu podatku

Nabyłam udział w spadku w 1992 r. Sprawa spadkowa odbyła się w 2011 r. Zapłaciłam podatek od spadku. Niedawno, tj. w 2013 r., zbyłam...

Podatek od wzbogacenia się

W 1998 r. zmarła moja babcia, zostawiła mi mieszkanie. Zajęłam się tą sprawą dopiero niedawno. Mam orzeczenie o spadku, wszystko załatwiłam...

Przekazanie po intercyzie darowizny na rzecz żony

Wraz z mężem nabyłam w 1984 r. mieszkanie. Dwa lata temu podpisaliśmy intercyzę. Obecnie mąż chce w ramach darowizny przekazać mi swoją...

Zakup połowy domu od teściowej a podatek

Żona po ślubie sprzedała swoje (wyłącznie) mieszkanie panieńskie za kwotę 90 tys. zł i zadeklarowała zakup kolejnej nieruchomości, by uniknąć...

Wspólny zakup mieszkania, ale zapłata tylko z konta partnera

Razem ze swoją dziewczyną chcemy kupić mieszkanie na rynku wtórnym. Chcemy oboje być współwłaścicielami tego mieszkania. Zapłata za mieszkanie byłaby...

Co nie podlega podatkowi od darowizn?

Czy przelewy, które otrzymuję od siostry, muszą być opodatkowane? Czy dotyczy to kwot powyżej 10 tys. zł z ostatniego roku? Jak obliczyć kwotę,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »