Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak uniknąć podatku od darowizny mieszkania?

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-11-19

Mąż w drodze darowizny otrzymał mieszkanie od swoich rodziców. Chcielibyśmy oddać je mojemu bratu. Jakie jest korzystne dla mnie rozwiązanie, które skutkuje możliwie najmniejszym podatkiem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W praktyce, w takich sytuacjach, podatnicy postępują w sposób pozwalający uniknąć zarówno podatku dochodowego, jak i podatku od spadków i darowizn, a nawet podatku od czynności cywilnoprawnych. Dzieje się tak, gdy darowizna korzysta ze zwolnienia z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W Państwa przypadku wymagałoby to dwóch darowizn tj. darowizny od męża dla Pani, do Pani majątku odrębnego przedmiotowego mieszkania, a następnie Pani daruje mieszkanie bratu. Obie darowizny korzystałyby ze zwolnienia, bowiem zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę – zgodnie z pkt 2 ust. 4 ww. artykułu nie mieliby Państwo nawet obowiązku zgłoszenia, gdyż nie obejmuje on przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, a z taką sytuację będziemy mieli do czynienia w przypadku darowizny mieszkania. Jako, że przepisy podatkowe nie uzależniają prawa do zwolnienia od upływu jakiegokolwiek okresu, jedna darowizna może nastąpić po drugiej. Dla opisanego zwolnienia nie ma znaczenia jaka jest wartość nieruchomości, ani czy obdarowany posiada nieruchomości.

Czy istnieje tu jakiekolwiek ryzyko? Tak, organy podatkowe niekiedy (niezbyt często) kwestionują łańcuchy darowizn mające na celu dokonanie darowizny dla osoby z grupy niemogącej korzystać z opisanego zwolnienia, za pośrednictwem innych osób tak by każda poszczególna darowizna korzystała ze zwolnienia. Jest to jednak trudne do udowodnienia.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »