Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak uniknąć podatku przy sprzedaży nieruchomości?

Piotr Geliński • Opublikowane: 2015-08-24

Zamierzam sprzedać nieruchomość, którą otrzymałem w spadku po rodzicach. Jakie muszę spełnić warunki, aby uniknąć płacenia podatku od sprzedaży? Jeżeli kupię mieszkanie własnościowe, co powininem zrobić, aby nie płacić podatku?

Piotr Geliński

»Wybrane opinie klientów

Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa

Opinia sporządzona w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.; dalej u.p.d.o.f.).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. – źródłem przychodu jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Zatem konieczność rozliczenia podatku dochodowego występuje wyłącznie w tych przypadkach, w których sprzedaż nieruchomości ma miejsce przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. W Pana przypadku istotna jest data śmierci rodziców. Jeśli umarli w roku 2009 lub wcześniej, to w związku ze sprzedażą nieruchomości w roku 2015 lub później nie powstanie przychód w podatku dochodowym i poniższe uwagi są bezprzedmiotowe.

Jeśli rodzice zmarli w roku 2010 lub później, ewentualny dochód ze sprzedaży nieruchomości (który w tym przypadku w zasadzie będzie równy cenie sprzedaży) będzie podlegał rozliczeniu według zasad aktualnie obowiązujących. Podatek wynosi zasadniczo 19% dochodu.

Jedyną możliwością uniknięcia konieczności zapłaty podatku dochodowego przy sprzedaży nieruchomości jest wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f. wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Katalog własnych celów mieszkaniowych zawarty jest w art. 21 ust. 25 u.p.d.o.f. Takimi celami są m.in.: nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu. W celach mieszkaniowych jest również m.in. remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego.

Zatem wydatkowanie środków ze sprzedaży nieruchomości na zakup mieszkania i na jego remont w okresie dwóch lat od końca roku spowoduje zwolnienie z podatku dochodowego w części wydatkowanych środków. Proszę pamiętać o należytym udokumentowaniu poniesionych wydatków, zwłaszcza remontowych (imiennymi fakturami).

Należy pamiętać o złożeniu zeznania PIT-39 do końca kwietnia roku kolejnego po sprzedaży (czyli jeśli sprzedaż nastąpi w 2015 r. – do 30 kwietnia 2016 r.).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wydatki na remont - cele mieszkaniowe

W lutym 2011 r. otrzymałam w darowiźnie od mamy działkę. W październiku 2013 r. ją sprzedałam i zadeklarowałam, że część środków...

Konieczność zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania ze spadku

Niecały rok temu zmarła moja mama, pozostawiając w spadku mnie i siostrze spółdzielcze mieszkanie własnościowe. Siostra sprzedała mieszkanie...

Czy zapłacę podatek dochodowy przy sprzedaży i od jakiej części?

Mam zamiar sprzedać udział w ziemi (ok. 1 ha; są to łąki i ziemia rolna), którą odziedziczyłem w 1/3 po ojcu zmarł w 2007...

Przeznaczenie środków z odpłatnego zbycia nieruchomości

Sprzedaję działkę budowlaną przed upływem 5 lat od momentu darowizny. Wiem, że podatku nie muszę zapłacić, jeśli w ciągu 14 dni zgłoszę do US...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »