Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jaka jest różnica między testamentem a darowizną z punktu widzenia podatkowego?

Autor: Marcin Sądej

Jestem opiekunką cioci (jest to siostra mojej mamy). Jest to osoba starsza i samotna. Wszystko co posiada (niewielki domek z działką) chce mi podarować. Posiadam sporządzony u notariusza testament, ale jako że nie jestem najbliższą rodziną musiałabym zapłacić duży podatek. Czy lepiej przyjąć spadek na podstawie testamentu, czy jeszcze za życia cioci umową darowizny? Jaka jest różnica między testamentem a darowizną z punktu widzenia podatkowego? Czy jest taka możliwość, aby ciocia przekazała domek mojej mamie, a mama podarowała go mnie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jaka jest różnica między testamentem a darowizną z punktu widzenia podatkowego?

Darowizna czy testament - co lepsze z podatkowego punktu widzenia?

Podstawowa różnicy pomiędzy testamentem a darowizną jest taka, że własność nieruchomości w przypadku darowizny przejdzie na Panią od razu, natomiast w przypadku testamentu dopiero po śmierci cioci. Obydwie czynności są dokonywane u notariusza, choć tańszą opcją jest testament, którego sporządzenie kosztuje około 70 zł. Zarówno darowiznę jak i testament można odwołać.

Odnośnie natomiast kwestii podatkowych to faktycznie z uwagi na fakt, iż mamy do czynienia z II grupą podatkową (ciocia) nie ma możliwości skorzystania z całkowitego zwolnienia, zarówno przy darowiźnie, jak i w przypadku spadku. Są jednak dwie możliwości wyjścia z tej sytuacji.

Zobacz też: Darowizna mieszkania od cioci

Darowizna dla siostry i od siostry dla swojej córki

Pierwsza to ta, którą Pani wskazała. Możliwe jest bowiem, że ciocia przekaże w darowiźnie nieruchomość swojej siostrze, a następnie Pani mama przekaże ją w darowiźnie Pani. Żaden przepis nie zabrania dokonywania takich czynności. Podatek faktycznie nie wystąpi, lecz trzeba będzie ponieść dwa razy koszty notariusza (sporządzenie aktu notarialnego).

Ulga mieszkaniowa o której mowa w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn

Drugą opcją jest skorzystanie przez Panią z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W pierwszej kolejności muszę wyraźnie podkreślić, że w przypadku II grupy podatkowej ulga ta przysługuje wyłącznie przy nabyciu nieruchomości w drodze dziedziczenia (nie przysługuje, gdy nieruchomość jest nabyta w drodze darowizny). Chodzi mianowicie o to, że nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. Oznacza to, że od budynku o powierzchni do 110 m2 nie płaci się podatku. Może to nastąpić jednak po spełnieniu kilku warunków:

– nie można być właścicielem ani najemcą żadnej innej nieruchomości;

– w nabytej nieruchomości należy się zameldować i faktycznie mieszkać przez okres 5 lat po śmierci spadkodawcy.

Z powyższej ulgi można skorzystać już po śmierci spadkodawcy, składając odpowiednie zeznanie do urzędu skarbowego.

Jeżeli zatem budynek ma powierzchnię do 110 m2 to podatek będzie płatny wyłącznie od wartości gruntu (naturalnie po uwzględnieniu kwoty wolnej od podatku, tj. 7276 zł).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info