Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jaki podatek od najmu garaży?

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-05-06

Mieszkam w UK. Mam w Polsce kilka garaży i chciałbym je wynajmować. Jaki podatek od najmu garaży mam płacić? Czy wystarczy karta podatkowa?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

W celu ustalenia miejsca zapłaty podatku z tytułu wynajmu nieruchomości znajdujących się w Polsce przez osobę mającą miejsce zamieszkania w UK należy odnieść się w pierwszej kolejności do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Art. 3 ustawy PIT podaje, że osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Jak zatem widać kwestia rezydencji podatkowej nie jest uzależniona od obywatelstwa danej osoby. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że żaden z powyższych dwóch warunków nie został spełniony, co oznacza, że nie jest Pan uznawany za rezydenta podatkowego. W rezultacie jako nierezydent podlega Pan opodatkowaniu wyłącznie ze źródeł dochodu położonych w Polsce (natomiast od całości dochodu powinien Pan rozliczyć się w UK).

Jak podaje art. 3 ust. 2a i ust. 2b ustawy PIT osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Za dochody osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez nierezydentów uważa się w szczególności dochody z położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Również polsko-brytyjska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania w art. 6 wskazuje, że dochód, osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Wielkiej Brytanii z majątku nieruchomego (włączając dochód z gospodarstwa rolnego lub leśnego) położonego w Polsce, może być opodatkowany w Polsce. Postanowienia artykułu stosuje się do dochodu osiągniętego z bezpośredniego użytkowania, dzierżawy lub innego rodzaju użytkowania majątku nieruchomego.

W konsekwencji dochód z wynajmu nieruchomości położonych w Polsce należy opodatkować w Polsce (zgodnie natomiast z art. 22 umowy zapłacony w Polsce podatek będzie zaliczony na poczet podatku w UK).

W konsekwencji może Pan wybrać opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych – stawka podatku 18% lub 32%, rozliczenie na formularzu PIT-36 do 30 kwietnia lub też na zasadach ryczałtu po złożeniu stosownego oświadczenia – stawka podatku 8,5% (12,5% ponad 100 000 zł), rozliczenie na formularzu PIT-28 do 31 stycznia.

Odnośnie karty podatkowej jej zasady można stosować wyłącznie do usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy. W załączniku tym w zakresie najmu podano jedynie: „Usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków), jeżeli łączna liczba pokoi (w tym także w domkach turystycznych) nie przekracza 12”.

W rezultacie karty podatkowej nie można stosować do wynajmu garażu. Może Pan wybrać albo zasady ogólne, albo zasady ryczałtowe.

W zależności od tego, w którym województwie znajdują się garaże należy ustalić właściwy organ podatkowy w celu rozliczenia wynajmu:

1) w województwie dolnośląskim – Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Psie Pole;

2) w województwie kujawsko-pomorskim – Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy;

3) w województwie lubelskim – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie;

4) w województwie lubuskim – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze;

5) w województwie łódzkim – Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście;

6) w województwie małopolskim – Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście;

7) w województwie mazowieckim – Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście;

8) w województwie opolskim – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu;

9) w województwie podkarpackim – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie;

10) w województwie podlaskim – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku;

11) w województwie pomorskim – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku;

12) w województwie śląskim – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach;

13) w województwie świętokrzyskim – Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach;

14) w województwie warmińsko-mazurskim – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie;

15) w województwie wielkopolskim – Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto;

16) w województwie zachodniopomorskim – Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Sprzedaż darowanego udziału w nieruchomości na rzecz spółki z o.o.

W 2012 r. przepisałam mojej córce w formie darowizny udział 1/3 w nieruchomość, na której znajduje się zakład usługowy. Wczoraj ta nieruchomość...

Sprzedaż lasu a podatki

Zawarłam notarialną umowę o dział spadku i zniesienie współwłasności. W jej wyniku zostałam jedyną właścicielką działki z domem...

Kupno nowego mieszkania przed sprzedażą starego a podatek

Sprzedałem starego mieszkanie mniej niż po 5 latach od zakupu. Zakupiłem za te pieniądze nowe mieszkanie. Sprzedaż jednak była z wcześniejszą...

Rozliczenia spółki typu general partnership zarejestrowanej w USA

Moje pytanie dotyczy rozliczenia zysków (i strat) spółki typu General Partnership zarejestrowanej w USA przez polskiego rezydenta zamieszkującego...

Kiedy możemy sprzedać mieszkanie po śmierci żony?

Mieliśmy z żoną współwłasność mieszkania. Żona zmarła 5 lat temu i notarialnie jej część mieszkania przeszła na mnie i naszych 2 synów. Kiedy...

Zwolnienie od opodatkowania z uwagi na przeznaczenie środków ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe

W spadku po zmarłej mamie (była wdową) odziedziczyliśmy z rodzeństwem mieszkanie. Zamierzamy je wspólnie sprzedać przed upływem 5 lat od momentu...

Sprzedaż mieszkania po podziale majątku a podatek

W 2003 otrzymałam od rodziców wraz z ówczesnym mężem mieszkanie po babci w postaci darowizny. Nasz rozwód nastąpił w 2015. Mieszkanie...

Nierezydent a podatek od sprzedaży mieszkania

Mieszkam za granicą od 10 lat, zakupiłam mieszkanie w Polsce 2 lata temu. Jest przeznaczone na wynajem. Niestety muszę je teraz sprzedać. Czy jako...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »