Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy możemy sprzedać mieszkanie, żeby nie zapłacić podatku?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-02-27

Nasza mama zmarła w 2011 roku. Akt poświadczenia dziedziczenia był podpisany u notariusza w 2012 roku. Kiedy możemy sprzedać mieszkanie po mamie, żeby nie zapłacić podatku?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Pana pytanie dotyczy de facto płatności podatku dochodowego od osób fizycznych. Postaram się wyjaśnić Panu tę kwestię.

Otóż, zgodnie z treścią art. 10 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są odpłatne zbycie:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Tak więc w przypadku nieruchomości odziedziczonej i późniejszej jej sprzedaży przed upływem 5 lat powstaje obowiązek zapłaty podatku.

Jak mówi przepis termin ten nie jest liczony od danego dnia, ale od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło – akurat w tym przypadku nabycie spadku. Data nabycia spadku wynika z treści poświadczenia dziedziczenia i jest to co do zasady data śmierci spadkodawcy, czyli Pana mamy.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W wydawanych interpretacjach podatkowych organy skarbowe wielokrotnie wyjaśniały, że moment nabycia spadku (w tym także nieruchomości) nie jest tożsamy z datą uprawomocnienia się postanowienia sądu o nabyciu spadku (analogicznie jest w przypadku poświadczenia dziedziczenia). Bowiem jak wynika z powołanych wyżej przepisów Kodeksu cywilnego spadek nabywa się z chwilą śmierci spadkodawcy. Natomiast prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku ma wyłącznie charakter deklaratoryjny i potwierdza jedynie nabycie spadku przez spadkobiercę. Określa ono natomiast moment powstania obowiązku podatkowego.

Państwo spadek po mamie nabyli w 2011 roku, więc 5-letni termin upłynie z końcem 2016 roku, a więc w 2017 roku będzie można zbyć nieruchomość bez konieczności zapłaty 19% podatku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Prawidłowe wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe

Za kwotę 125 tys. zł dwa lata temu sprzedałem część domu otrzymanego w spadku po rodzicu. Złożyłem PIT-39. Przed upływem dwóch lat zakupiłem...

Zakup domu po sprzedaży mieszkania a podatek

Trzy lata temu zakupiłam mieszkanie za 250 tys. zł. W zeszłym roku sprzedałam je z zyskiem – za 505 tys. zł. Później kupiłam dom za kwotę...

Doradztwo budowlane rozliczane ryczałtem

Prowadzę jednoosobową firmę budowlaną, rozliczam się z US w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Chciałbym rozpocząć nowe zadanie,...

Uniknięcie lub zmniejszenie podatku przy sprzedaży nieruchomości

Zamierzam sprzedać mieszkanie, które kupiłem w 2011 r. Jak uniknąć zapłaty podatku przy sprzedaży tej nieruchomości ewentualnie, jak obniżyć...

Przelew przed śmiercią matki a podatek

Byłem upoważniony do konta mamy. Zrobiła mi przelew tytułem „przelew własny”, następnego dnia zmarła. Czy tę kwotę przelaną muszę...

Spłata męża a podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania

Odziedziczyłam mieszkanie po mamie, sprzedałam je po roku za 150 tys. zł. Mam spłacić byłego męża z tytułu naszych dwóch wspólnych nieruchomości....

Świadczenie usług dropshippingu a podatek

Planuję założyć jednoosobową DG, by świadczyć usługi dropshippingu (serwis Allegro). Jak wygląda sprawa podatków? Dla przykładu: Załóżmy, że klient...

Niezgłoszenie wydatkowania kwoty ze sprzedaży mieszkania na cele mieszkaniowe

Nabyłem udział w mieszkaniu własnościowym w postępowaniu spadkowym. Postanowienie sądu jest z maja listopada 2015 r., uprawomocniło się...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »