Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy przedawnia się zobowiązanie podatkowe?

Barbara Wallas • Opublikowane: 2013-03-19

W 2001 r. zmarła moja mama, natomiast w 2002 r. ja i mój tata nabyliśmy spadek po mamie na podstawie decyzji sądu. Mieszkanie zajmuje tata, ja mam własny dom. Nigdy nie zgłaszałam nabycia spadku do urzędu skarbowego. Czy powinnam to zgłosić? Kiedy przedawnia się zobowiązanie podatkowe?

 

Barbara Wallas

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Zgodnie z art. 5 ustawy z 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (w obecnym brzmieniu – t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.) „obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych”.

 

Według art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia – z chwilą przyjęcia spadku.

 

Natomiast art. 6 ust. 4 stanowi: „Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia”.

 

I dalej, zgodnie z art. 17a ww. ustawy, „podatnicy podatku są obowiązani, z zastrzeżeniem ust. 2, złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru. Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania”.

 

Zgodnie z art. 70 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) „zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku”.

 

Odpowiadając na Pani pytanie, wyjaśniam, iż zobowiązanie z tytułu nabytego spadku przedawniło się.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przekazanie dziecku studiującemu za granicą znacznej sumy pieniężnej a obowiązek podatkowy w Polsce

Zamierzamy podarować naszej córce większą sumę pieniędzy. Córka ma 27 lat i właśnie kończy studia w Niemczech. Przebywa tam od siedmiu lat. Jest tam...

Zgłoszenie nabycia zachowku przez osobę z zagranicy

Od trzydziestu lat mieszkam za granicą. Niedawno zmarł mój ojciec, nieruchomość po nim ma odziedziczyć mój brat, więc ja prawdopodobnie otrzymam zachowek....

Druk SD-Z2

Po zmarłym ojcu dziedziczę ja (córa) i moja mama. Obie chcemy, by cały spadek przypadł mamie. Zrobiony został notarialny akt poświadczenia dziedziczenia oraz...

Nieodpłatna służebność a podatek

Teść podarował mnie (czyli swojemu zięciowi) i mojej żonie (swojej córce) gospodarstwo rolne. W akcie notarialnym została...

Zwolnienie z podatku od darowizny

Siostra otrzymała od rodziców mieszkanie. W ramach rozliczenia ze mną ma mi przekazać 80 tys. zł. Obecnie może mi przelać na raz 40...

Jak uniknąć podatku?

W 2010 roku zostałem właścicielem mieszkania (przekazanego mi na podstawie aktu darowizny). Jak uniknąć podatku ? Dodam, że jestem zameldowany...

Czy zapłacimy podatek od spadku?

Mój ojciec zmarł w 2000 r. Razem z mamą posiadali dom i grunty rolne. Ojciec nie zostawił testamentu. Jesteśmy z mamą jedynymi spadkobiercami. Do tej pory nie...

Darowizna dla wnuka a podatek

Babcia chce darować wnukowi działkę z domem. Jakiego należy spodziewać się podatku?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »