Indywidualne Porady Prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-05-01
W zeszłym miesiącu przelałam na konto siostry 4 przelewami łącznie 55 tys. zł (na mieszkanie). Wiemy, że mamy złożyć druk SD-Z2. Jednak przelewów było kilka, a nie jeden. Jak to rozwiązać?
Zdania co do składania zgłoszenia SD-Z2 obejmującego kilka darowizn, które miały miejsce w terminie 6 poprzedzających zgłoszenie, o których mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, są zróżnicowane, a praktyka organów zmienna.
W mojej ocenie nie sposób wywieść ani z art. 4a ww. ustawy. ani z Rozporządzenia Ministerstwa Finansów z dnia 20 listopada 2015 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych, iż zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych może obejmować tylko jedną darowiznę. Organy podatkowe akceptowały i niektóre dalej akceptują składanie jednego SD-Z2 obejmującego kilka darowizn. W praktyce zauważono problem, iż druk SD-Z2 w polu „data nabycia” umożliwia wpisanie tylko jednej daty, więc w przypadku, gdy nabyto kilka razy np. środki pieniężne w drodze kilku darowizn, w różnych dniach, nie sposób tego ująć na druku. Z drugiej strony praktyka akceptowała wpisanie daty najwcześniejszej, a pozostałe daty widoczne były na np. bankowych potwierdzeniach otrzymania. Na marginesie zauważę, że przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku, a co do zasady oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny jest ważna i bez zachowania formy aktu notarialnego, ale de iure staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Więc można by twierdzić, że umowa stała się ważna z datą ostatniego przelewu. W podatku od spadków i darowizn przy nabyciu w drodze darowizny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Jeśli przyrzeczonym świadczeniem byłą całą kwota, to można by uznać, że dopiero jej otrzymanie to „spełnienie przyrzeczonego świadczenia”. Organy podatkowe jednak widzą to inaczej.
W chwili obecnej wydaje się, że organy zaostrzają ocenę w powyższym zakresie, bezpieczniej jest zatem złożyć tyle SD-Z2, ile było darowizn, i do każdego dołączyć odpowiedni dowód przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. Przypomnę, że SD-Z2 składa nabywca, tj. tu obdarowana.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika