Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kilka przelewów dla siostry a podatek

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-05-01

W zeszłym miesiącu przelałam na konto siostry 4 przelewami łącznie 55 tys. zł (na mieszkanie). Wiemy, że mamy złożyć druk SD-Z2. Jednak przelewów było kilka, a nie jeden. Jak to rozwiązać?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa

Zdania co do składania zgłoszenia SD-Z2 obejmującego kilka darowizn, które miały miejsce w terminie 6 poprzedzających zgłoszenie, o których mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, są zróżnicowane, a praktyka organów zmienna.

 

W mojej ocenie nie sposób wywieść ani z art. 4a ww. ustawy. ani z Rozporządzenia Ministerstwa Finansów z dnia 20 listopada 2015 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych, iż zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych może obejmować tylko jedną darowiznę. Organy podatkowe akceptowały i niektóre dalej akceptują składanie jednego SD-Z2 obejmującego kilka darowizn. W praktyce zauważono problem, iż druk SD-Z2 w polu „data nabycia” umożliwia wpisanie tylko jednej daty, więc w przypadku, gdy nabyto kilka razy np. środki pieniężne w drodze kilku darowizn, w różnych dniach, nie sposób tego ująć na druku. Z drugiej strony praktyka akceptowała wpisanie daty najwcześniejszej, a pozostałe daty widoczne były na np. bankowych potwierdzeniach otrzymania. Na marginesie zauważę, że przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku, a co do zasady oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny jest ważna i bez zachowania formy aktu notarialnego, ale de iure staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Więc można by twierdzić, że umowa stała się ważna z datą ostatniego przelewu. W podatku od spadków i darowizn przy nabyciu w drodze darowizny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Jeśli przyrzeczonym świadczeniem byłą całą kwota, to można by uznać, że dopiero jej otrzymanie to „spełnienie przyrzeczonego świadczenia”. Organy podatkowe jednak widzą to inaczej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

W chwili obecnej wydaje się, że organy zaostrzają ocenę w powyższym zakresie, bezpieczniej jest zatem złożyć tyle SD-Z2, ile było darowizn, i do każdego dołączyć odpowiedni dowód przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. Przypomnę, że SD-Z2 składa nabywca, tj. tu obdarowana.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Termin przedawnienia podatku od spadku

W 2006 r. uprawomocnił się wyrok – postanowienie sądu stwierdzające nabycie praw do spadku po zmarłej żonie i mamie. Fakt ten został zgłoszony...

Najkorzystniejsza forma przekazania dzieciom mieszkań

Jaka jest najkorzystniejsza forma przekazania mieszkań dzieciom, czyli naszym przyszłym spadkobiercom, bez konieczności opłacania podatku? Mamy z żoną 4...

Kupno mieszkania wspólnie z żoną za pieniądze otrzymane w darowiźnie

4 miesiące temu mąż otrzymał darowiznę pieniężną (na nasze wspólne konto) od swoich rodziców. Za te pieniądze kupił mieszkanie. Akt notarialny został...

Wspólny zakup mieszkania za pieniądze darowane przez rodziców męża

Małżeństwo kupuje mieszkanie. Środki na jego zakup w wysokości 400 tys. zł pochodzą z darowizny rodziców męża na jego rzecz. Mąż...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »