Kategoria: Podatek VAT

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Korekta w ewidencji VAT sprzedaży

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-01-26

Jestem płatnikiem podatku VAT. Pewna firma nie zapłaciła mi za część faktur. W związku z tym dokonałem korekty deklaracji do urzędu skarbowego. Czy mam dokonać takiej korekty w ewidencji VAT sprzedaży?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona na warunkach opisanych w art. 89a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2016.710 j.t. ze zm.).

Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona.

Nieściągalność wierzytelności uważa się, co do zasady z wyjątkami przewidzianymi w art. 89a ust. 2, za uprawdopodobnioną, w przypadku gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Korekta może nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, pod warunkiem że do dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji podatkowej za ten okres wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie.

Gdy korzystamy z uprawnienia po ww. terminie nie możemy tego uczynić w dowolnej późniejszej deklaracji VAT, lecz w mojej ocenie musimy się „cofnąć” i skorygować deklarację VAT złożoną za okres rozliczeniowy, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności wierzytelności.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jak zauważa się w doktrynie „W praktyce skorzystanie z ulgi na złe długi polega na stosownym zmniejszeniu kwot podatku należnego w poz. 16 (w przypadku wierzytelności dotyczącej sprzedaży opodatkowanej stawkami 3% i 5%), w poz. 18 (w przypadku wierzytelności dotyczącej sprzedaży opodatkowanej stawkami 7% i 8%) lub w poz. 20 (w przypadku wierzytelności dotyczącej sprzedaży opodatkowanej stawkami 22% i 23%) oraz zmniejszeniu wartości netto – odpowiednio – w poz. 15, 17 i 19 deklaracji VAT-7/VAT-7K. Przy zmniejszeniu kwot podatku należnego w poz. 15-20 deklaracji VAT-7/VAT-7K nie obowiązują żadne ograniczenia w zakresie wysokości dokonywanych zmniejszeń. Kwoty zmniejszeń mogą być nawet wyższe od kwot podatku należnego, które wykazane zostałyby w tych pozycjach, gdyby nie skorzystanie przez podatnika z ulgi na złe długi. W przypadkach takich we właściwych pozycjach deklaracji VAT-7/VAT-7K należy wpisać kwoty ujemne, tj. wpisać kwoty ze znakiem minus (-)” (Krywan Tomasz, Korzystanie z ulgi na złe długi krok po kroku, Publikacje Elektroniczne ABC).

W tym kontekście słusznie przypomina A. Bartosiewicz, iż „Od 1.01.2013 r. korekta dokonywana w ramach ulgi na złe długi dotyczy nie tylko kwoty podatku (należnego), lecz także podstawy opodatkowania. Wierzyciel, stosując ulgę, zmniejsza zatem nie tylko kwotę podatku, ale i wysokość podstawy opodatkowania. Ma to swój wymiar »techniczny«. Przy składaniu deklaracji za okres, w którym wierzyciel korzysta z ulgi, zmniejsza on (względem tego, co wynika z ewidencji sprzedaży) i kwotę podatku, i kwotę »obrotu«” (Bartosiewicz Adam, Art. 89(a), Art. 89(b), w: VAT. Komentarz, wyd. XI, Wolters Kluwer Polska, 2017).

Przywołane przepisy i komentarze nie wskazują na konieczność dokonywania wpisów do ewidencji, tych jednak domagają się niekiedy kontrolujący rozliczenia pracownicy organów podatkowych, szczególnie gdy korekta powoduje zwrot VAT. Treścią przywołanych żądań jest istnienie wpisu „minusującego” zgodnego z treścią składanej deklaracji z opisem jakiego zdarzenia wpis dotyczy.

Obecnie nie zawiadamiania się dłużnika o zamiarze dokonania korekty podatku należnego, ale Pan jako wierzyciel obowiązany jest wraz z deklaracją podatkową, w której dokona korekty zawiadomić o tej korekcie właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego wraz z podaniem kwot korekty oraz danych dłużnika.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »