Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Korekta CIT-8

Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2014-07-29

Nasza firma jest podatnikiem podatku od osób prawnych, odprowadzamy podatek w zaliczkach. W wyniku błędnych wyliczeń podatku w zaliczkach nie odprowadzaliśmy, ponieważ stratę z lat ubiegłych odliczaliśmy w całości od podatku, a nie od podstawy dochodu. Przy składaniu CIT-8 wyliczony został i zapłacony podatek za rok miniony. Czy w tej sytuacji należy zrobić korektę CIT-8 i wyliczyć należne zaliczki oraz odsetki? Dodam, że urząd będzie musiał na zwrócić nadpłatę. Za grudzień natomiast nie byłoby podatku. Jak zrobić korektę deklaracji?

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

W mojej ocenie w tej sytuacji należałoby skorygować CIT-8 w taki sposób, aby:

  • za każdy miesiąc wyliczyć i wykazać należne zaliczki (część „G” zeznania);
  • w grudniu (jak wnioskuję z Pani opisu) zaliczka wyniosłaby „0” złotych;
  • zobowiązanie podatkowe za cały rok 2013 wykazać w wysokości należnej (zakładam, że niższej niż zaliczki) – ponieważ zostało opłacone w ustawowym terminie, nie będzie tu konieczności naliczania jakichkolwiek odsetek.

Zaliczek w tym przypadku nie należy już odprowadzać, zaległością będą natomiast odsetki od każdej z zaliczek od dnia następującego po terminie jej płatności, do dnia złożenia zeznania (zakładam, że zeznanie zostało złożone 31 marca 2014, wtedy też podatek został uregulowany).

Odsetki od każdej z zaliczek należy wyliczyć oddzielnie oraz wpłacić bez wezwania na rachunek urzędu – można w tym celu skorzystać z jednego z ogólnie dostępnych kalkulatorów odsetkowych, np. http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/odsetkowy/

Nadmieniam, że chociaż teoretycznie to na podatniku ciąży obowiązek samodzielnego obliczenia i wpłacenia odsetek od nieterminowych zaliczek, jeżeli jednak podatnik nie dopełni tego obowiązku, decyzję określającą wysokość odsetek wyda organ podatkowy – wynika to z art. 53 § 3 i art. 55 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Jeżeli mimo że w zeznaniu rocznym wykazali Państwo podatek do zapłaty, nie wypełniono pozycji zaliczek w ogóle, prawdopodobnie w przypadku nieskorygowania zeznania doszłoby do czynności sprawdzających (od momentu wprowadzenia obowiązku odprowadzania zaliczek za grudzień jest to jedna z typowych przyczyn weryfikacji zeznań podatkowych z ramienia urzędu).

W założeniu skorygowania zeznania i odprowadzenia odsetek żadnych innych negatywnych konsekwencji nie będzie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Rozliczanie ryczałtem

Wykonuję konserwacje elektryczne dla spółdzielni. Niedawno zlecono mi wykonanie okresowych pomiarów elektrycznych (jednorazowo) dla pewnej wspólnoty. Czy ta...

Opodatkowanie przychodów z najmu na zasadach ogólnych

Moje pytanie dotyczy opodatkowania przychodów z najmu na zasadach ogólnych. Otóż kupiłam mieszkanie o powierzchni 53 m 2 . Na zakup nieruchomości...

Czy muszę sporządzić PIT-8C?

Mam własną działalność gospodarczą. Prowadzę serwis internetowy. Poprzez ten serwis użytkownicy mogą zarabiać pieniądze za wykonywanie różnego rodzaju...

Czy opłacone składki są kosztami uzyskania przychodu?

Czy opłacone składki są kosztami uzyskania przychodu? Chodzi o miesięczne składki na ubezpieczenie dla pracowników, ich rodzin oraz jedynego udziałowca...

Użyczenie autobusu a podatek

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na przewozie osób. Zawarłam z firmą transportową umowę na świadczenie usług przewozu osób w komunikacji...

Opodatkowanie przychodów z najmu ryczałtem

Mam własną firmę, prowadzę księgę przychodów i rozchodów. Działalność polega na wynajmowaniu własnych nieruchomości. Przychód roczny jest o wiele...

Stawka ryczałtu za otrzymaną premię

Mój mąż prowadzi działalność opodatkowaną ryczałtem. Przez cały rok wykonywał usługi opodatkowane stawką 8,5%. W grudniu firma, dla której...

Podatek od świadczenia uzyskanego w ramach programu dobrowolnych odejść

W załączniku podaję przewidywaną kwotę brutto świadczenia, które mogę uzyskać w ramach programu dobrowolnych odejść z pracy. Mogę rozłożyć...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »