Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Korzystny scenariusz spłaty mieszkania otrzymanego w spadku

Wioleta Biel • Opublikowane: 2016-09-05

W grudniu 2015 zmarła mama. Pozostawiła mi i bratu mieszkanie własnościowe spółdzielcze – jesteśmy jedynymi spadkobiercami. Przyjęliśmy spadek przed notariuszem i po połowie staliśmy się współwłaścicielami mieszkania. Najprawdopodobniej mój brat zatrzyma cale mieszkanie, a mnie spłaci w 50%. Jak to możemy przeprowadzić? Jaki może być korzystny scenariusz spłaty? A może podarować moją część synowi?

Wioleta Biel

»Wybrane opinie klientów

Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa

Najtańszą pod względem podatkowym jest tzw. podwójna darowizna, przy czym należałoby to zrobić w pewnych odstępach czasu (np. 2 miesiące), aby US nie dopatrzył się transakcji.

SCENARIUSZ A

Pani daruje swoją część mieszkania bratu – zgodnie z art. 4a ustawy o spadkach i darowiznach, transakcja taka jest zwolniona spod opodatkowania, następnie Pani brat daruje pieniądze Pani – zgodnie z art. 4a ustawy o spadkach i darowiznach, transakcja taka jest zwolniona spod opodatkowania. Najlepiej zrobić to w dwóch transzach, aby US nie połączył tych transakcji.

Jednak ten scenariusz niesie za sobą pewne ryzyko.

SCENARIUSZ B

Z kolei co do Pani scenariusza, na darowiźnie nie będzie podatku, jako że Pani i syn należycie do tzw. 0 grupy podatkowej. Następnie odsprzedaż i przeznaczenie kwoty na tzw. cele mieszkaniowe – może być kredyt, ale w związku z tym, że organy różnie wypowiadają się co do tego, czy kredyt na mieszkanie (spłata tego kredytu) może być rozumiany jako cel mieszkaniowy (co do zasady tak), rekomenduję zabezpieczenie interesów syna wnioskiem o interpretację Ministra Finansów, który ochroniłby Pani syna przed ewentualnym ryzykiem ze strony organu podatkowego.

Te dwa scenariusze pozwalają na optymalizację podatkową przedstawionego zagadnienia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »