Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Koszty zakupu mieszkania

Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2012-12-07

Chce kupić nowe mieszkanie od dewelopera, w którym będę mieszkać i prowadzić działalność gospodarczą. Proszę o poradę, jak prawidłowo rozliczyć ten zakup w książce przychodów i rozchodów – od aktu notarialnego po zakup mebli i wyposażenia codziennego użytku. Jak powinny wyglądać faktury zakupu? Czy mogę rozliczyć wszystkie koszty zakupu mieszkania?

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Sam zakup mieszkania (koszty zakupu mieszkania) nie będzie odzwierciedlony w podatkowej księdze przychodów i rozchodów – jedyną formą, w jakiej można zaliczyć jego wartość w ciężar kosztów, jest wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych i rozliczanie odpisów amortyzacyjnych.

 

Jednak z uwagi na to, że nieruchomość w działalności gospodarczej będzie używana tylko częściowo – należy ustalić jej wartość początkową zgodnie z art. 22f ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.).

 

Przepis ten mówi, że „jeżeli tylko część nieruchomości, w tym budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej bądź wynajmowana lub wydzierżawiana – odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w wysokości ustalonej od wartości początkowej nieruchomości, budynku lub lokalu odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej, wynajmowanej lub wydzierżawianej, do ogólnej powierzchni użytkowej tej nieruchomości, budynku lub lokalu”.

 

Dodatkowo należy mieć na uwadze, że zakup mieszkania wiąże się z reguły z zakupem udziału w gruncie (niepodlegającego amortyzacji) – dobrze zatem jeszcze przed podpisaniem umowy zadbać o to, aby w umowie wskazana była cena w rozbiciu na mieszkanie i grunt. Jeżeli takiego rozróżnienie w akcie notarialnym nie będzie, będzie Pani miała obowiązek wycenić wartość gruntu we własnym zakresie, co może być kłopotliwe.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Wartość początkową części mieszkania wykorzystywanej w działalności należy wykazać (po odjęciu wartości gruntu) w ewidencji środków trwałych; do wyliczenia wartości odpisów służy tabela amortyzacyjna. W przypadku nowego mieszkania stawka amortyzacji wynosiła będzie 1,5% rocznie.

 

Z uwagi na to, że w przypadku użytkowania tylko części mieszkania wartości amortyzacji bywają często nieznaczne – niejednokrotnie podatnicy rezygnują z zaliczania wartości lokalu do środków trwałych (jest to również prawidłowe i zależy od woli właściciela).

 

Do wartości początkowej mieszkania można doliczyć wszelkie koszty zakupu mieszkania poniesione przed wprowadzeniem go do użytkowania – np. koszty notarialne, koszty pośrednictwa, prowizje i opłaty kredytowe.

 

Koszty poniesione już po przyjęciu środka trwałego do użytkowania zalicza się bezpośrednio w poczet kosztów uzyskania przychodów – należy przy tym pamiętać, że środek trwały wprowadzony do ewidencji powinien być kompletny i zdatny do użytku – nie można więc rozpocząć amortyzacji mieszkania, które np. dopiero wymaga wykończenia.

 

Jeżeli chodzi o zaliczanie w poczet kosztów wyposażenia mieszkania – taka możliwość będzie uzależniona przede wszystkim od tego, czy dokonywany zakup ma charakter „prywatny” (np. telewizor, łóżko do sypialni), czy też firmowy (np. meble biurowe do pokoju przeznaczonego na biuro). Wydatki powinny być udokumentowane fakturami lub rachunkami; przy jednostkowej wartości nie wyższej niż 3500 zł będzie Pani miała prawo zamortyzować je jednorazowo lub zaliczyć je w poczet wyposażenia (wpis do ewidencji wyposażenia dotyczy składników majątku o wartości wyższej niż 1500 zł). Składniki o wartości niższej niż 1500 złotych zalicza się bezpośrednio w koszty ich uzyskania w momencie poniesienia wydatku.

 

W koszty mogłaby Pani również zaliczać przypadającą na część nieruchomości wykorzystywaną w działalności gospodarczej część odsetek kredytowych (od momentu przyjęcia do użytkowania).

 

Ponieważ pytanie o koszty zakupu mieszkania, które Pani zadała, ma dość szeroki zakres – opisałam powyżej dość ogólnie zasady dokumentacji i zaliczania w koszty poszczególnych składników majątku, jeżeli ma Pani w tym momencie pytania odnośnie któregoś z punktów mojej wypowiedzi – proszę wskazać, które fragmenty wymagają uszczegółowienia.

 

Nie odnosiłam się do podatku od towarów i usług (nie wiem, jaki jest Pani status w tym zakresie).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Opodatkowanie ryczałtowe

Chcę założyć jednoosobową działalność. Mam zamiar sprzedawać pliki muzyczne przez Internet. To utwory mojego autorstwa i mojej produkcji (muzyka...

Przychody ze sprzedaży nieruchomości

W styczniu 2002 r. nabyłem ze znajomym nieruchomość. W 2007 r. została zniesiona współwłasność i zostałem jedynym właścicielem. Obecnie mogę sprzedać...

Nabycie bankowozu

Nasze pytanie dotyczy nabycia bankowozu na firmę. Mamy kontrahentów w Polsce i za granicą. Płatności są m.in. w koronach duńskich,...

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Chciałbym założyć firmę w Polsce i jako formę opodatkowania wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (ze stawką 8,5%). Obecnie w Anglii mam...

Amortyzacja mieszkania

Chcę wynająć moje mieszkanie własnościowe. Lokal został nabyty kilka lat temu na rynku wtórnym. Planuję wynajmować mieszkanie w ramach mojej działalności...

Zgłoszenie wynajmu

Od kilku tygodni wynajmuję swoje mieszkanie, a sam mieszkam za granicą. Jak dokonać zgłoszenia wynajmu ? Czy obowiązuje jakiś formularz? Kiedy...

Czy zobowiązanie podatkowe uległo przedawnieniu?

Przez pomyłkę wykazałam w zeznaniach podatkowych za wysoką kwotę ulgi z tytułu budowy na wynajem. Chodzi o zeznania za lata 1999-2001. Czy muszę dokonać...

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości

W 2011 r. otrzymałam w spadku po mamie udział w hali produkcyjnej (1/6) oraz udział w spółce z o.o. (również 1/6). Swoją część udziału w...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »