Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kradzież towaru a wykazanie sprzedaży i odprowadzenie podatku

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-12-28

Dokonałam wydania paliwa na podstawie zamówienia złożonego telefonicznie. Warunkiem wydania (czyli zlania paliwa do zbiornika) było potwierdzenie zapłaty z banku. Jak się okazało, doszło do przestępstwa poprzez sfałszowanie dokumentu potwierdzenia transakcji, przyjęcia WZ, na którym posłużono się skradzioną pieczątką firmy, która nie składała takiego zlecenia. Oczywiście paliwo, które wydałam, zostało wypompowane (jednym słowem doszło do kradzieży). Firma, która niejako złożyła zamówienie, nie była stroną transakcji. Wszystko to zostało zgłoszone na policję. Czy w takim przypadku jestem zobowiązana do wykazania sprzedaży towaru i odprowadzenia podatku należnego oraz podatku dochodowego? Czy mogę tę kradzież uznać za czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i fachowa opinia prawna z odwołaniem się do konkretnych artykułów Kodeksu Pracy i Kodeksu Cywilnego oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego, która pomogła mi podjąć decyzję odnośnie podjęcia nowej pracy podczas okresu wypowiedzenia u dotychczasowego pracodawcy bez obaw, że łamię prawo. 
Iwona, 37 lat
Odpowiedz od Państwa błyskawiczna, rzetelna, fachowa, w punkt. Bardzo mi pomogła! Dzięki niej odważyłam się nie będąc prawnikiem złożyć skutecznie rozwiązać samodzielnie problem prawny, Złożyć pozew i wygrać sprawę !!! Jesteście rewelacyjni !!!
Iwona, 48 lat, recepcjonista w hotelu
Bardzo dziękuję za wyczerpującą opinię
Brygida
Możliwość skorzystania z porady prawnej nia wychodząc z domu w tak krótkim czasie, no i fachowa i wyczerpująca odpowiedź.
Robert, 49 lat, Pracownik fizyczny
Bardzo dziękuję za pomoc. Otrzymałam wyczerpującą odpowiedź na nurtujące mnie pytania. Kontakt był łatwy, szybki i wygodny. 
Katarzyna, 28 lat
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź
Mirek
Dziękuję za szczegółowe odpowiedzi i przekierowanie to lokalnego prawnika!
Tm, IT, 39 lat
Jestem bardzo zadowolona z udzielonych rad. Porada nie skończyła się jednym e-mail. Na moje wątpliwości czy zapytania otrzymywałam błyskawicznie konkretne odpowiedzi. Zaznaczam ,że sprawa była trudna i złożona. W przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba na pewno skorzystam z eporady24.pl.
Danuta
Ocena 5 z plusem. Wszystkie zasady określone w regulaminie eporady24 są przejrzyste i konsekwentnie realizowane. Dziękuję Pani Mecenas Katarzynie Bereda za poświęcony czas i skuteczność jej działań. 
Joanna
Już korzystałam i dostałam dokładną odpowiedz
Halina, emeryt/nauczyciel/
Pierwszy raz korzystam z usług doradcy podatkowego, do tego przez kancelarię internetową. Dwa razy zadawałam pytania dodatkowe. Za każdym razem dostałam wyczerpujące i co najważniejsze konkretne odpowiedzi. To że nie musiałam nigdzie iść i się umawiać w bardzo dla mnie pracowitym okresie, było dla mnie idealnym rozwiązaniem.
Małgorzata, 58 lat, pracownik tv
Bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę, odpowiedzi były udzielane szybko i wyczerpująco, mimo dużej ilości danych do przeanalizowania i złożoności pytań.
Ewa
Bardzo profesjonalne podejście do mojego problemu i szybka pomoc. 
Kamil, Kamil
Wyczerpująca odpowiedz i możliwość dopytania szczegółów
Andrzej, 72 lata, emeryt
Polecam. Odpowiedzi są wyczerpujące. Moje wątpliwości zostały rozwiane i wiem na czym \"staję\"
Grażyna, nauczyciel, 46 lat
Dziękuję za szybką i kompetentną odpowiedź. Uspokoiła mnie Pani. Miałam z różnych źródeł sprzeczne informacje, szczególnie, że problem dotyczy przełomu roku.
Joanna
Po zadaniu pytania w interesującej mnie sprawie, otrzymałem dość szybko odpowiedź . Odpowiedź jest w mojej ocenie wyczerpująca mam nadzieję, będzie przydatna w wyjaśnianiu sprawy.
Czesław
Informacje prawne o jakie się pytałem zostały mi udzielone w sposób dla mnie bardzo zrozumiały i czytelny :)
Wiesław
Szybko, konkretnie i bez zbędnych zawiłości prawniczego języka. Dziękuję bardzo i serdecznie pozdrawiam.
Anna, nauczycielka, 46 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje zapytanie otrzymałam odpowiedź wyczerpującą faktyczny stan prawny mojej sprawy oraz wskazówki może nie do rozwiązania mojego problemu ale przynajmniej wiem jak spróbować \"ugryźć\" problem. Jestem w pełni usatysfakcjonowana przesłaną poradą prawną tym bardziej, że prawdopodobnie uniknęłam niepotrzebnego szarpania się i związanych z tym kosztów.
Regina, 64 lata
Profesjonalnie i na temat. Polecam.
Wojtek
Dziękuję bardzo za udzielone wyjaśnienia. Odpowiedzi na moje pytania były jasne, szybkie i rzetelne. To najlepszy serwis, jakiego znam.
Ricardo, emeryt, 71 lat
Szybka odpowiedź
Henryk
Dziękuję, wszystko jasne.
Agnieszka, księgowa
Dziękuję bardzo za odpowiedzi na moje pytania - obszerne, poparte podstawą prawną. POLECAM
Bożena, 61 lat, ekonomista
Po opłaceniu usługi nie czekałam zbyt długo na poradę,uzyskałam odpowiedz na której mi bardzo zależało,jeżeli będę kiedykolwiek miała problem na pewno z  skorzystam
Elżbieta
Witam. Odpowiedź szybka. Szkoda że dwie różne osoby pracowały nad sprawą, wycena i porada. Ale jak na moje chaotyczne przedstawienie sytuacji i zadane pytanie, odpowiedź zadowalająca choć nie wyczerpująca lecz poparta podstawą prawną i dająca nadzieję na wyczerpującą pomoc po kolejnym kontakcie. Unikalne podejście, możliwość zadania kolejnych pytań ! 
Anna, sprzedawca, 45 lat
Dzień dobry Bardzo serdecznie Panu dziękuję. Bardzo pomocna odpowiedź.
Elżbieta, pracownik biurowy
Opinia skondensowana, mimo że obszerna, jest jasnym, udokumentowanym przedstawieniem sytuacji prawnej - o co mi chodziło. W jednym z tematów, objętych opinią, miałem wcześniej przekonanie, że sprawy wyglądają inaczej, niż zostało to wykazane w opinii. To istotna pomoc, bo pozwoli mi uniknąć błędu liczenia na coś, na co liczyć nie mogę. Poza tym sporą zaletą poszukiwania pomocy prawnej na tej drodze jest fakt, że można ją otrzymać nie wychodząc z domu w poszukiwaniu kancelarii prawnych i w ciągu doby - jeśli nie jest zapytaniem o sprawy znacząco skomplikowane. Ale i wówczas czas oczekiwania także najpewniej nie będzie nieprzeciętnie długi. Słowem - korzystna dla pytających prawników forma płatnej konsultacji.
Zbigniew, wykształcenie wyższe, 68 lat
Bardzo dziękuję, opinia była wyczerpująca.
Adrian, lekarz, 33 lata

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają, niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa, w myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług [Dz.U.2016.710 t.j.]

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów na terytorium kraju;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów, o której mowa powyżej, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Dostawy nie stanowi kradzież, bowiem brak jest tu świadczenia wzajemnego, zatem kradzież nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu. Jak wskazał Trybunał Sprawiedliwości: kradzież towarów nie stanowi „dostawy towarów dokonywanej odpłatnie” w rozumieniu art. 2 szóstej dyrektywy 77/388 i w związku z tym nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Okoliczność, że skradzione wyroby objęte są podatkiem akcyzowym, nie ma wpływu na powyższy wniosek [wyrok Trybunału Sprawiedliwości z dnia 14 lipca 2005 r., sygn. C-435/03].

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 grudnia 2012 r. [sygn. III SA/Wa 1123/12] potwierdza, iż „(…) kradzież towaru nie może być uznana za odpłatną dostawę towarów. W przypadku kradzieży właściciel zostaje bowiem pozbawiony faktycznego władztwa nad rzeczą, przy czym nie pozbawia go to przysługujących mu praw do rzeczy. Fakt kradzieży nie zmienia więc tego, że wciąż ta sama osoba, tj. tylko właściciel, może skutecznie przenosić prawo do rzeczy. W przypadku kradzieży nie następuje zatem konieczny dla uznania danej czynności za dostawę towaru element przejścia prawa do skutecznego rozporządzania rzeczą w ramach uprawnień właścicielskich. Konstruując definicję dostawy towarów, ustawodawca posłużył się zwrotem »rozporządzanie towarem jak właściciel«, co wskazuje, że definicję tę należy rozumieć szerzej niż »przeniesienie własności« w rozumieniu prawa cywilnego, a więc przy klasyfikacji danego zdarzenia gospodarczego należy przeanalizować, czy doszło do przekazania szeroko pojętej kontroli ekonomicznej nad towarem w taki sposób, że nabywca może nią rozporządzać jak właściciel (takie stanowisko zajął WSA w Łodzi w wyroku z dnia 25 marca 2009 r., sygn. I SA/Łd 1521/08).”

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Z powyższego zatem wynika, iż kradzież nie stanowi dostawy, bowiem nie dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel oraz kradzież pozbawiona jest elementu odpłatności, będącej warunkiem dla jej uznania za dostawę towaru. To już wystarczy, by uznać, że kradzież pozostaje poza zakresem opodatkowania i ewidencjonowania w VAT. Dołożyć do powyższego można, jak czynią to niektóre wyroki, uznanie, że mamy do czynienia z czynnością, która nie może być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, co powodowałoby niestosowanie przepisów ustawy o VAT do opisanego zdarzenia. Tak np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 stycznia 2013 r. [sygn. III SA/Wa 1520/12 ], gdzie sąd twierdzi, iż skoro kradzież towarów spółki i związane z tym fałszowanie dokumentów oraz faktur, a następnie sprzedaż tych towarów osobom trzecim są czynami sankcjonowanymi przez K.k., to mamy wówczas do czynienia z czynnością, o której mowa w art. 6 pkt 2 u.p.t.u.

Tu jednak sytuacja jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje, gdyby tylko na tej podstawie się opierać. Bowiem przepis wskazuje na czynności, które nie mogą być przedmiotem, a nie nie są. Wydanie paliwa może być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, fakt, iż w przedmiotowej sytuacji nie było odbioru przez pełnoprawnego nabywcę, nie wyłączałby opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Proszę zauważyć, że tu nie rozważamy opodatkowania kradzieży czy należności pochodzącej ze sprzedaży towaru z kradzieży, ale opodatkowanie wydania towaru. Można w mojej ocenie przyjąć, że w opisanej sytuacji nie miała miejsca dostawa i to powoduje wyłączenie opodatkowania.

Dodam, że zgodnie z dyrektywą 2006/112/WE RADY [Dz.U.UE.L.2006.347.1 ze zm] z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej – art. 185 ust. 2 – korekta VAT nie jest dokonywana w przypadkach m.in. należycie udokumentowanej kradzieży własności. Jak wskazuje D. Klemens „W praktyce orzecznictwa sądów administracyjnych i interpretacji organów podatkowych brak obowiązku korekty potwierdzany jest w przypadku niedoborów niezawinionych (zob. np. NSA w wyroku z dnia 14 października 2010 r., I FSK 1450/09; WSA w Rzeszowie w wyroku z dnia 19 stycznia 2012 r., I SA/Rz 785/11; WSA w Poznaniu w wyroku z 14 stycznia 2011 r., I SA/Po 842/10). Niestety, pojęcie „niedoboru niezawinionego” nie jest terminem zdefiniowanym w u.p.t.u. Brak definicji rodzi wątpliwości w zakresie praktycznych rozwiązań, pozwalających na uznanie niedoboru za niezawiniony, a w konsekwencji zachowanie prawa do odliczenia VAT naliczonego. W orzecznictwie oraz w stanowiskach organów podatkowych za niedobory zawinione uważa się niedobory powstałe na skutek niedopełnienia obowiązków przez osobę materialnie odpowiedzialną za powierzone jej mienie (zob. np. WSA w Olsztynie w wyroku z dnia 4 marca 2010 r., I SA/Ol 15/10 oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 5 marca 2012 r., IPTPP1/443-1028/11-2/MW). Powyższe stanowisko bazuje na podejściu, w świetle którego zaniedbanie wykonywania swoich obowiązków przez odpowiedzialnego pracownika jest przyczyną braku możliwości wykorzystania towaru do działalności opodatkowanej VAT. Innymi słowy, wina pracownika przedsiębiorstwa stanowi de facto winę całego przedsiębiorstwa, wykluczającą prawo do odliczenia VAT naliczonego. Za niedobory niezawinione uznaje się natomiast ubytki powstałe na skutek zdarzeń losowych, na które przedsiębiorca lub pracownicy nie mieli wpływu. Ponadto organy podatkowe oraz sądy administracyjne podnoszą konieczność dochowania należytej staranności w nadzorze nad personelem oraz mieniem.” [Kradzież środków trwałych i towarów – skutki w zakresie odliczenia VAT. Publikacje Elektroniczne ABC.]

W podatku dochodowym od osób fizycznych kradzież nie powoduje powstania przychodu. Przypomnę, że za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne (nawet nieotrzymane), a w przypadku kradzieży nie mamy do czynienia z kwotą należną. Tu również część doktryny uznaje, że kradzież stanowi właśnie czynność, która nie może być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, ale trzeba zauważyć, iż ustawy nie stosuje się do „przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy” [art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych], a w opisanej sytuacji nie ma w mojej ocenie w ogóle przychodu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Dochody z pożyczek społecznościowych

Mieszkam za granicą, pracuję, jestem tam zameldowany i tam odprowadzam podatki. W Polsce jednak inwestuje w serwisie pożyczek społecznościowych i mam trochę dochodów (to jedyne dochody w Polsce, jakie mam). Jak mam się z tego rozliczyć w Polsce?

Przedawnienie zobowiązania podatkowego z tytułu sprzedaży nieruchomości

Mam pytanie z zakresu prawa podatkowego. W styczniu 2008 r. przekształciłem mieszkanie spółdzielczo-lokatorskie na własnościowe. W maju 2011 r. sprzedałem to mieszkanie, a rok później kupiłem inne – znacznie drożne od wcześniej sprzedanego. Niestety nie złożyłem w urzędzie skarbowym pisma dotyczącego rozliczenia podatkowego. Nie dostałem jeszcze żadnego wezwania z urzędu, ale chciałbym wiedzieć, jak wygląda moja sytuacja i co z tym powinienem zrobić.

Podatek od wynajmu okazjonalnego

Prowadzę działalność gospodarczą. Moja żona jest emerytką. Mamy mieszkanie własnościowe, którym zajmuje się żona i to ona zgłosiła wynajem do urzędu skarbowego i opłaca zryczałtowany podatek od wynajmu okazjonalnego. Ja nie uwzględniam przychodu z wynajmu w swoim rocznym zeznaniu. Czy postępujemy zgodnie z prawem? Czy też przychód z wynajmu okazjonalnego powinien być po części uwzględniany także w moich deklaracjach?

Remont domu przez rodzeństwo w celu sprzedaży - najlepsze rozwiązania

Proszę o wskazanie najkorzystniejszego rozwiązania w poniższej kwestii. W 2014 roku rodzice przepisali w akcie darowizny dom na siostrę. Dom wymaga solidnego remontu, dlatego uznaliśmy, że wraz z reszta rodzeństwa wspólnie dom wyremontujemy, a siostra przepisze dom na nas wszystkich (czyli 5 rodzeństwa). Zależy nam na jak najniższych kosztach i optymalizacji podatkowej. Proszę o wskazanie jak najlepszego i najtańszego rozwiązania. Możliwe jest również, że dom sprzedamy. Czy najlepiej odczekać tych 5 lat od momentu darowizny? Jak w międzyczasie zabezpieczyć nasze interesy, skoro wiemy, że dom musi być natychmiast remontowany, a każde z nas przeznaczy na ten cel minimum 50 000 zł?

Budowa domów na sprzedaż bez działalności gospodarczej

Mam pytanie dotyczące budowy i sprzedaży domów bez założonej działalności gospodarczej. Czy osoba fizyczna może budować domy i je sprzedawać? Jeśli tak, to jakie podatki musi zapłacić i jakie są najlepsze rozwiązania, aby zobowiązania podatkowe były jak najmniejsze? Czy najkorzystniej byłoby sprzedawać jeden dom w roku, czy można sprzedać kilka? Jak jest w przypadku założenia firmy, czy to lepsze rozwiązanie? Jak wygląda rozliczenie z urzędem skarbowym?

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży mieszkania na budowę domu przez narzeczonych a zwolnienie z podatku

Chcielibyśmy sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat od jego nabycia. Wszystkie pieniądze zainwestujemy w nasz dom, który jest w trakcie budowy. Problem polega na tym, że jako właścicielka mieszkania w akcie notarialnym figuruje tylko narzeczona, ja natomiast jestem właścicielem nowo budowanego domu. Czy w takim wypadku wszystkie faktury mają być wystawiane na moją narzeczoną? Czy to pozwoli skorzystać ze zwolnienia w podatku? Ekipa budowlana chciałaby, aby faktury na materiały były na nich, co i dla mnie byłoby korzystne, ale czy to nie stanie nam na przeszkodzi skorzystaniu ze zwolnienia podatkowego?

Wynajęcie mieszkania firmie wynajmującej pokoje a podatek

Chcę wynająć mieszkanie firmie, która wynajmuje pokoje studentom. Jaki podatek będę płacił? Oni twierdzą że 8,5%.

Zgłoszenie najmu do US przez spadkobiercę

Moja siostra kupiła mieszkanie. W akcie notarialnym jest ujęty także mój syn, bo dołożył pieniędzy do zakupu (więc jest współwłaścicielem). Niedawno siostra zmarła. Syn wynajął mieszkanie i chce zgłosić jako spadkobierca najem do US. Jednak potwierdzenie spadku jest w toku. Czy może to zrobić?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »