Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kredyt hipoteczny dla córki jako darowizna

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-06-20

Wraz z mężem kupiliśmy córce mieszkanie u dewelopera. Córka jest jedynym właścicielem. Połowę wartości mieszkania przelaliśmy na jej konto jako darowizna. Zgłosiliśmy to w urzędzie skarbowym. Podpisała córka umowę przedwstępną z deweloperem w sierpniu po to, aby mogła zamieszkać już w październiku, jako że rozpoczęła studia. Na zapłatę drugiej połowy wartości mieszkania wzięliśmy razem z córką kredyt hipoteczny. Jak zgłosić do urzędu skarbowego spłatę tego kredytu jako darowiznę dla córki? Bank sam będzie pobierał raty z konta męża. Jak zapisać ewentualnie ten fakt w zgłoszeniu SD-Z2?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena

W przypadku spłaty kredytu hipotecznego zaciągniętego wspólnie z córką nie powstanie obowiązek podatkowy, ponieważ w świetle prawa nie jest to darowizna. W przypadku wspólnego zaciągnięcia kredytu wszyscy kredytobiorcy są solidarnie odpowiedzialni wobec banku, a z istoty solidarnej odpowiedzialności dłużników wynika, że aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani. Każdy z nich odpowiada za całość długu, a nie tylko część, jaką można by przypisać poprzez np. równy podział długu pomiędzy zobowiązanych.

Upraszczając sprawę, w przypadku wspólnego zaciągnięcia kredytu i odpowiedzialności solidarnej za ten kredyt każdy z kredytobiorców może spłacić zaległość, a bank nie wnika, kto to będzie. W takim przypadku nie ma darowizny i nie trzeba jej zgłaszać. Bez znaczenia pozostaje również fakt, że cały kredyt zostanie przeznaczony na zakup mieszkania przez wyłącznie jedną osobę.

Opisana czynność nie jest umową darowizny, lecz zwolnieniem z długu i jako taka nie podlega zgłoszeniu na formularzu SD-Z2, gdyż nie mieści się w ustawowym katalogu określającym przedmiot opodatkowania.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »