Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Lekarz zatrudniony na etacie a podatek liniowy 19%

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-02-07

Jestem lekarzem zatrudnionym w szpitalu na umowę o pracę. Moje pytanie dotyczy dyżurów kontraktowych. Czy lekarz zatrudniony na etacie może płacić podatek liniowy 19%, jeśli świadczy również dyżury na rzecz tego szpitala, ale poprzez inną spółkę zewnętrzną, która go zatrudnia? Zakres obowiązków na dyżurach i w ramach etatu jest podobny. Co na ten temat mówią przepisy podatkowe?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Zakładam, że pracuje Pan w szpitalu na umowę o pracę, a dyżury odbywa, świadcząc usługę z własnej działalności gospodarczej zewnętrznej wobec szpitala spółce, która to spółka świadczy dopiero usługę dla szpitala. Jeśli tak jest, sprawa przedstawia się następująco:

Zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania określony w art. 30c ww. ustawy (podatek liniowy), uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym – w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy – podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania linowego i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Biorąc powyższe pod uwagę, skoro nie uzyskuje Pan z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przychodów ze świadczenia usług na rzecz szpitala (pracodawcy) tylko na rzecz innej spółki, a ta spółka świadczy usługi na rzecz szpitala, to w mojej ocenie nie wyłącza ten fakt prawa do rozliczenia podatkiem liniowym. Podobnie uznaje się w doktrynie np.:

„Z pytania jasno wynika, że usługi nie będą wykonywane na rzecz pracodawcy, lecz na rzecz jego kontrahentów – oni też będą fakturowani. Można zatem dokonać wyboru opodatkowania podatkiem liniowym.” [Szczupaczyński-Dotryw Tadeusz, QA 229589, Lex/el].

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy mam zobowiązanie podatkowe w Polsce, gdy od 30 lat jestem rezydentem podatkowym w USA?

Jestem obywatelem polskim, ale od 30 lat rezydentem podatkowym w USA. 6 lat temu odziedziczyłem mieszkanie po rodzicach i korzystałem z niego,...

Zminimalizowanie podatku od sprzedaży mieszkania

Sprzedałem zakupione wcześniej mieszkanie przed upływem 5 lat, zakupiłem nowe, tańsze o 80 tys. zł, czyli należałoby zwrócić do urzędu skarbowego...

Czy odsetki od wyegzekwowanej kwoty zwolnione są z opodatkowania?

Wyrokiem sądu w sprawie cywilnej został mi zasądzony zwrot kwoty ponad 100 tys. zł wraz z odsetkami liczonymi od dnia złożenia pozwu oraz zwrot...

Jaki podatek będę musiał zapłacić od sprzedaży mieszkania?

W 2000 roku otrzymałem mieszkanie w drodze darowizny. W tym roku chciałbym je sprzedać. Jaki podatek będę musiał zapłacić od sprzedaży...

Rozliczenie PIT-39, ulga mieszkaniowa

Sprzedałam mieszkanie odziedziczone po mamie we wrześniu 2017 r. Mieszkanie zbyte zostało przed upływem 5 lat od końca roku, w jakim zostało nabyte. Mam...

Podwójne obywatelstwo a podatek od sprzedaży mieszkania ze spadku

Od ponad 10 lat mieszkam w Szwecji i tu płacę podatki. Mam podwójne obywatelstwo. W zeszłym roku dostałem spadek po dziadku w postaci...

Ulga mieszkaniowa a rozszerzenie wspólności małżeńskiej

W 2013 r. mąż w darowiźnie otrzymał mieszkanie od rodziców. Właśnie kupiliśmy na kredyt dom i chcemy sprzedać to mieszkanie. Zdajemy sobie jednak...

Jaki podatek od najmu mieszkania?

Wkrótce zamierzam wyjechać za granicę do pracy i w związku z tym chciałem wynająć swoje mieszkanie. Jaki podatek od najmu mieszkania będzie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »