Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Lokal wniesiony do jednoosobowej działalności gospodarczej

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-04-18

Nabyłem wraz żoną lokale mieszkalne przeznaczone na wynajem. Chciałbym prowadzić wynajem w ramach działalności gospodarczej, którą zamierzam otworzyć (na żonę, która nie pracuje, lub wspólnie). Czy przepisanie nieruchomości na własną działalność gospodarczą łączy się z jakimś obowiązkiem podatkowym?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję pani mecenas Kindze za udzielenie wyczerpujących informacji.
Halina
Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa

W przypadku działalności indywidualnej osoby fizycznej nie da się przenieść własności nieruchomości na przedsiębiorstwo czy „działalność” tej osoby, bowiem majątek związany z działalnością gospodarczą danej osoby fizycznej to ciągle majątek tej osoby fizycznej lub majątek małżeński objęty wspólnością bezudziałową, co daje prawo każdemu z małżonków do korzystania w całości, z każdego składnika majątku, również w ramach działalności (ale ze względów podatkowych nie jednocześnie). Zatem w jednoosobowej działalności gospodarczej samo wniesienie lokali przeznaczonych na wynajem nie będzie powodowało żadnych skutków podatkowych – ani negatywnych, ani pozytywnych. Nie ma więc ani potrzeby, ani nawet możliwości, sporządzenia w tym zakresie aktu notarialnego. Inaczej byłoby w przepadku spółki, gdzie gdy do spółki wnoszona jest nieruchomość, to konieczna jest forma aktu notarialnego, by doszło do przeniesienia prawa własności na spółkę i by była możliwa amortyzacja nieruchomości. Lokale będą używane do potrzeb działalności, powinny więc być wykazane w ewidencji środków trwałych i amortyzowane.

Dla jasności dodam, że zgodnie z art. 22 g ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku, ale zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie. Innymi słowy, dopuszczalne jest amortyzowanie przez jednego z małżonków w jego działalności gospodarczej majątku trwałego objętego wspólnością majątkową, ale jeśli oboje małżonkowie wykorzystują ten sam lokal, to ograniczenie znajduje zastosowanie i amortyzują stosownie do posiadanego udziału, czyli – jak się powszechnie przyjmuje – mimo bezudziałowego charakteru ich współwłasności, po 50%.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Rozliczenie PIT-39, ulga mieszkaniowa

Sprzedałam mieszkanie odziedziczone po mamie we wrześniu 2017 r. Mieszkanie zbyte zostało przed upływem 5 lat od końca roku, w jakim zostało nabyte. Mam...

Pomyłka w deklaracji PIT-37

Jestem emerytką. W deklaracji PIT-37 za 2016 r. zrobiłam pomyłkę, źle się rozliczyłam, tzn. nie naniosłam z PIT-40 odpisu zdrowotnego, tylko...

Uniknięcie podatku od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości

Chcemy uniknąć podatku od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości. Mama męża zmarła w 2016 roku i mąż razem z bratem odziedziczyli po niej...

Naprawienie niedopatrzenia wobec US

Nie zgłosiłam przed opływem 6 miesięcy spadku po rodzicach, mieszkanie dziedziczymy z bratem po połowie. Termin upłynął 3 miesiące temu. Rodzice...

Sprzedaż części nieruchomości ze spadku a opłaty

Ponad 5 lat temu otrzymałem w spadku pół domu po rodzicach. Drugą część otrzymał brat. Teraz brat chciałby odkupić moją część, tak aby być...

Przeznaczenie udziałów w spadku na własne cele mieszkaniowe

Ja, moja siostra i tata w 2016 r. otrzymaliśmy w spadku mieszkanie po mamie, każde z nas po 1/3 udziału. Chcemy je teraz sprzedać. Siostra...

Zamiana mieszkania otrzymanego w darowiźnie na inne a podatek

Dokonałem zamiany –  udokumentowanej notarialną umową –  mieszkania własnościowego na inne własnościowe mieszkanie....

Sprzedaż działki budowlanej i mieszkania a podatek

Proszę o wyjaśnienie kwestii płacenia podatku w kontekście sprzedaży działki budowlanej i mieszkania. Chciałbym sprzedać działkę...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »