Indywidualne Porady Prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-04-18
Nabyłem wraz żoną lokale mieszkalne przeznaczone na wynajem. Chciałbym prowadzić wynajem w ramach działalności gospodarczej, którą zamierzam otworzyć (na żonę, która nie pracuje, lub wspólnie). Czy przepisanie nieruchomości na własną działalność gospodarczą łączy się z jakimś obowiązkiem podatkowym?
W przypadku działalności indywidualnej osoby fizycznej nie da się przenieść własności nieruchomości na przedsiębiorstwo czy „działalność” tej osoby, bowiem majątek związany z działalnością gospodarczą danej osoby fizycznej to ciągle majątek tej osoby fizycznej lub majątek małżeński objęty wspólnością bezudziałową, co daje prawo każdemu z małżonków do korzystania w całości, z każdego składnika majątku, również w ramach działalności (ale ze względów podatkowych nie jednocześnie). Zatem w jednoosobowej działalności gospodarczej samo wniesienie lokali przeznaczonych na wynajem nie będzie powodowało żadnych skutków podatkowych – ani negatywnych, ani pozytywnych. Nie ma więc ani potrzeby, ani nawet możliwości, sporządzenia w tym zakresie aktu notarialnego. Inaczej byłoby w przepadku spółki, gdzie gdy do spółki wnoszona jest nieruchomość, to konieczna jest forma aktu notarialnego, by doszło do przeniesienia prawa własności na spółkę i by była możliwa amortyzacja nieruchomości. Lokale będą używane do potrzeb działalności, powinny więc być wykazane w ewidencji środków trwałych i amortyzowane.
Dla jasności dodam, że zgodnie z art. 22 g ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku, ale zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie. Innymi słowy, dopuszczalne jest amortyzowanie przez jednego z małżonków w jego działalności gospodarczej majątku trwałego objętego wspólnością majątkową, ale jeśli oboje małżonkowie wykorzystują ten sam lokal, to ograniczenie znajduje zastosowanie i amortyzują stosownie do posiadanego udziału, czyli – jak się powszechnie przyjmuje – mimo bezudziałowego charakteru ich współwłasności, po 50%.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika