Indywidualne Porady Prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2011-03-30
Jestem zameldowana w Polsce oraz – od dwóch miesięcy – w Holandii. W styczniu otrzymałam w Polsce zasiłek dla bezrobotnych, ale od lutego prowadzę w Holandii jednoosobową działalność i tu zamierzam zostać na dłużej i zarabiać. Czy będę musiała rozliczyć się w Polsce za 2011 r., jeśli moim przychodem w kraju będzie wyłącznie 200 zł ze stycznia? Dodam, że do Polski przyjadę tylko raz, na cztery dni.
Czym innym jest miejsce zamieszkania, a czym innym miejsce zameldowania – miejsce zameldowania nie ma jakiegokolwiek podatkowego znaczenia. Z punktu widzenia podatków istotne jest tylko i wyłącznie miejsce zamieszkania. Zgodnie z art. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
Widać zatem wyraźnie, że nie wystarczy nie przebywać na terenie kraju, by nie mieć w Polsce miejsca zamieszkania, bowiem samo posiadanie w kraju centrum interesów osobistych powoduje, iż jest się osobą mającą miejsce zamieszkania w Polsce, a co się z tym wiąże – posiadającą status podatnika o nieograniczonym obowiązku.
Jeśli osoby fizyczne nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – jest to tzw. „ograniczony obowiązek podatkowy”.
Zasady te stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Konwencja podpisana w Warszawie dnia 13 lutego 2002 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu stanowi, że zyski przedsiębiorstwa holenderskiego podlegają opodatkowaniu tylko w Holandii, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w Polsce poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w Polsce, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.
Reasumując, na podstawie wymienionych zasad winna Pani ustalić, gdzie jest Pani miejsce zamieszkania. Jeśli z ustaleń wyniknie, że jest to np. Holandia, powinna Pani złożyć NIP-3 i wskazać miejsce zamieszkania w Holandii; w Polsce zapłaci Pani podatek tylko od dochodów osiągniętych w Polsce.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika