Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mieszkanie dla córki kuzynki a podatek

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-11-25

Jedna kuzynka (siostra cioteczna) przed śmiercią sporządziła testament, zapisując w nim mieszkanie córce drugiej kuzynki. Który to jest stopień pokrewieństwa i ile, jeśli tak, trzeba będzie zapłacić podatku? Obdarowana spadkiem ma kredyt mieszkaniowy. Czy spłacając go pieniędzmi ze sprzedaży tego mieszkania, będzie mogła pomniejszyć ewentualny podatek od spadku?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena

Tu mamy do czynienia z tzw. III grupą, o której mowa w art. 14 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, tzn. mówimy o tzw. innych nabywcach. W takiej sytuacji, zakładając nadwyżkę podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną (4902 zł) większą niż 20 556 zł, podatek wyniesie (w pewnym uproszczeniu) 2877 zł 90 gr i 20% od nadwyżki ponad 20 556 zł.

Niestety w podatku od spadków i darowizn nie istnieje ulga podobna do tej w podatku dochodowym od osób fizycznych związana z przeznaczeniem środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe (inna niż ta, o której mowa w art. 16 ustawy). Z tego powodu nie ma możliwości, by pomniejszyć podatek od spadków i darowizn o kwotę wydatkowaną na własne cele mieszkaniowe (spłatę kredytu).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »