Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mieszkanie otrzymane w wyniku podziału majątku a podatek

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-05-16

Jesteśmy po rozwodzie i chcemy zrobić podział majątku. Były mąż chce darować mi mieszkanie, a ja będę spłacać kredyt. Czy zapłacę podatek?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2012.361 j.t. ze zm.) nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich. Trzeba pamiętać, że wspólność majątkowa małżeństwa ustaje z chwilą rozwiązania małżeństwa przez rozwód. Z tą też chwilą można dokonywać podziału majątku wspólnego. Nie wcześniej. W czasie trwania wspólności ustawowej, zgodnie z art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Przywołane wyłączenie przedmiotowe przychodów z analizowanego zdarzenia obejmuje tak majątek objęty wspólnością ustawową, jak i nawet majątek objęty zwykłą współwłasnością, a przychody z podziału majątku to wartość majątku, jaki otrzymuje każdy z małżonków w tym także spłaty i dopłaty. Stąd winni Państwo rozważyć, czy konieczne jest dokonywanie darowizny (ta bowiem podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, a po rozwodzie nie skorzysta Pani z ulgi z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, więc wystąpi znaczny podatek od darowizny), czy też nie może stać się Pani właścicielką mieszkania w ramach podziału majątku (tu nie pojawi się ani podatek dochodowy, ani od darowizny). Dobrze w tym zakresie skonsultować się z notariuszem, który będzie sporządzał akt notarialny, gdyż po sprawdzeniu stanu faktycznego i prawnego będzie mógł pomóc w sposób odpowiedni opisać i przeprowadzić tę operację.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Podobnie wskazuje się od lat w doktrynie, np. A. Bartosiewicz: „Podział majątku dokonywany w następstwie ustania małżeńskiej wspólności majątkowej (np. po rozwodzie) nie wywołuje zatem żadnych skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych” (A. Bartosiewicz, Vademecum Doradcy Podatkowego 127191).

Organy podatkowe na przejmowanie zobowiązań patrzą niejednolicie i traktują czasem zwolnienie z długu na równi z darowizną, moim zdaniem niesłusznie, gdy ma to miejsce w wyniku podziału majątku i jest jego elementem. W tym jednak zakresie istnieje pewne ryzyko konfliktu z fiskusem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »