Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Montaż krzyży na cmentarzu a VAT

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-11-15

Na zlecenie instytucji mam wykonać na cmentarzu montaż kilku krzyży żelbetonowych. Prowadzę działalność gospodarczą, jestem VAT-owcem i mam stosowne uprawnienia – PKD 96.03.Z (pogrzeby i działalność pokrewna). Mam prawo do wystawiania faktur z 8% VAT za wymienione usługi. Muszę jednak zakupić takie żelbetonowe krzyże, a one są obciążone podatkiem 23%. Z jakiem VAT-em mam więc wystawić fakturę?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

To, jaką prowadzi Pan działalność, a dokładniej jej klasyfikacja według PKD nie ma żadnego znaczenia dla ustalenia stawki podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 5a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług [Dz.U.2016.710 t.j. ze zm – dalej jako u.VAT] towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5 u.VAT wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne. Zgodnie z art. 41 ust. 2 i art. 146a pkt 2 u.VAT dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 8%. W pozycji 180 załącznika wymienia się PKWiU (a nie PKD) 96.03, tj. usługi pogrzebowe i pokrewne, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych dostarczanych wraz z trumną lub urną.

Usługa, którą Pan wskazuje, w mojej ocenie nie mieści się w grupowaniu, a dokładniej w klasie (grupowanie poziomu czwartego) PKWiU 96.03, co wyklucza stosowanie stawki 8% i powoduje konieczność zastosowania stawki podstawowej w wysokości 23%. Jeśli chciałby Pan umieścić opisaną usługę w klasie 96.03 PKWiU, sugerowałbym uprzednie uzyskanie potwierdzenia prawidłowości (bądź wskazanie nieprawidłowości) takiej klasyfikacji przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego. Jedynie taka opinia zabezpieczy Pana w pewnym zakresie w razie konfliktu z organem podatkowym związanego z zastosowaniem obniżonej stawki. Pan jest obowiązany do dokonania klasyfikacji oferowanych usług do odpowiednich grupowań PKWiU. Ośrodek, o którym mowa, dokonuje takiej klasyfikacji na wniosek, gdy przedsiębiorca sam nie może sobie poradzić.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Odnośnie treści faktury uzależniona ona jest od zakresu usługi i treści umowy, zazwyczaj wykazuje się tu samą usługę, w cenie której uwzględniony jest już, niewyszczególniany osobno na fakturze, materiał niezbędny do jej wykonania. Jeśli jednak świadczenie jest podzielne i klient osobno nabywa usługę, a osobno towar, obie te pozycje winny znaleźć się na fakturze – w tym zakresie strony umowy mają sporą swobodę.

Jednocześnie przypominam, że od stycznia bieżącego roku obowiązuje załącznik 14 do u.VAT, który w związku z art. 17 ust. 1 pkt 8 wprowadza odwrotne obciążenie dla wyszczególnionych w załączniku 14 usług budowlanych. Zgodnie z tym przepisem podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,

b) usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

W przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy odwrotne obciążenie stosuje się tylko, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Odroczenie terminu płatności podatku i ponowne rozłożenie na raty

Posiadam zaległy podatek VAT w kwocie prawie 200 tys. zł. Firma zbankrutowała, złożyłam wniosek do urzędu skarbowego o rozłożenie na raty....

Odwrócony podatek VAT dla podwykonawcy branży elektrycznej

Pytanie dotyczy kwestii odwróconego podatku VAT. Firma nasza jako podwykonawca branży elektrycznej wykonuje szereg usług elektroinstalacyjnych dla firmy...

Co wpisać w treści faktury za wynajem?

Wynajmuję budynek firmie jako osoba fizyczna, nie jestem płatnikiem VAT. Co mam wpisać w treści faktury?

Sprzedaż gotowych posiłków a stawka VAT

Rozpoczynam sprzedaż gotowego produktu spożywczego – sushi. Na stoisku nie będzie produkcji, jedynie na życzenie klienta pokroimy rolkę na kawałki....

Zakup garażu na firmę a brak samochodu firmowego

Prowadzę jednoosobową działalność, jestem VAT-owcem. Zamierzam kupić mieszkanie w Warszawie (nie mam zamiaru wydzielać części mieszkania, ani tym...

Sprzedaż przerobionego lokalu na apartament przez przedsiębiorce a podatki

Jestem przedsiębiorcą. W 2014 r. kupiłam lokal niemieszkalny od dewelopera za 230 tys. zł i US zwrócił mi VAT. Obecnie sprzedaję wykończony...

Faktura z 8% stawką VAT

Czy mogę wystawić fakturę z 8% stawką VAT dla osoby fizycznej, która życzy sobie, aby na fakturze był podany tylko jej nr NIP (bez nazwy firmy, chociaż...

Niezłożenie w terminie deklaracji VAT-UE

Nie złożyłam deklaracji VAT-UE w terminie za miesiąc maj, zrobiłam to dopiero dzisiaj. Jak mogę napisać czynny żal, bym uniknęła kary? VAT-UE składa...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »