Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nabycie spadku a pięcioletni okres na zapłatę podatku

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-11-27

Mama zmarła w 2010 roku, zostawiając w spadku działkę (jedyna własność majątkowa mamy). W 2012 roku złożyliśmy do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. W postanowieniu sąd stwierdził, że spadek po mamie na podstawie testamentu nabyli w równych częściach (1/4) mąż oraz troje dzieci (nie robiliśmy działu spadku). W 2016 roku założyliśmy księgę wieczystą, a następnie sprzedaliśmy całą działkę jednemu nabywcy. Czy dobrze myślę i podatku dochodowego od sprzedaży działki nie muszę płacić (minęło ponad 5 lat), czy postanowienie sądu z 2012 roku o stwierdzeniu nabycia spadku ma tu jakiś wpływ na pięcioletni okres i wtedy podatek muszę zapłacić?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy, co wynika wprost z art. 924 i art. 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Późniejsze uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku tudzież zarejestrowanie aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydanie europejskiego poświadczenia spadkowego tylko sam fakt nabycia potwierdzają, nie tworzą go. Zaś sprzedaż nieruchomości przez osobę fizyczną poza działalnością gospodarczą podlega opodatkowaniu, bądź nie podlega opodatkowaniu, w zależności od upływu czasu od momentu jej nabycia. Opodatkowaniu podlega co do zasady zbycie nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie; tak wprost stanowi art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem sprzedaż nieruchomości po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu. W opisanym przypadku nabycie miało miejsce w 2010 r., bowiem w tym roku zmarła spadkodawczyni, 5 lat od końca 2010 r. upływa z końcem 2015 r., więc od 1 stycznia 2016 roku mogli Państwo zbyć nieruchomość bez konieczności rozliczania w ogóle podatku dochodowego, z tego tytułu bowiem nie powstał w myśl art. 10 ustawy o PIT przychód. Jak Pan słusznie zauważa, orzeczenie o stwierdzeniu nabyciu spadku nie wpływa na zmianę daty nabycia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Rozliczenie PIT jako samotnie wychowująca matka

Mam pytanie odnośnie rozliczenia PIT za ubiegły rok*. Od prawie 3 lat mam rozdzielność majątkową z mężem. Rozwód uprawomocnił się w tym...

Skorzystanie z ulgi w podatku dochodowym a zmiana planów mieszkaniowych

W 2013 r. sprzedałem działkę i złożyłem PIT-39. Aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej wybudowałem dom (2014-2015) na działce, której byłem...

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania a ulga na własne cele mieszkaniowe

Dwoje moich pełnoletnich dzieci odziedziczyło po babci własnościowe spółdzielcze prawo do mieszkania, po 50% każde. Przed upływem 5 lat zdecydowały się je...

Sprzedaż mieszkania sprzed małżeństwa a skorzystanie z ulgi mieszkaniowej

Otrzymałem 2 lata temu mieszkanie w darowiźnie, będąc kawalerem. Aktualnie jestem żonaty i miesiąc temu sprzedałem to mieszkanie za 250 tys. zł....

Program dobrowolnych odejść a podatek dochodowy

W ramach program dobrowolnych odejść w 2016 r. otrzymałem odprawę oraz rekompensatę. Od składników odszkodowania został pobrany podatek dochodowy 18%....

Rozliczenie PIT jako matka samotnie wychowująca dziecko

Jestem panną. Dwa lata temu urodziłam córkę. Z ojcem dziecka jesteśmy zameldowani pod tym samym adresem. Ojciec dziecka już od ponad roku nie ma pracy....

Podatek za zrzeczenie się służebności

15 lat temu mama darowała mi mieszkanie. W akcie notarialnym miała wpisaną służebność do tego mieszkania. Obecnie mama zrzekła się notarialnie tej...

Posiadanie władzy rodzicielskiej a jej wykonywanie - ulga prorodzinna

Jestem po rozwodzie. Mam dwoje dzieci, na które płacę alimenty. Na sprawie rozwodowej wspólnie z żoną ustaliliśmy, że dzieci pozostaną z nią,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »