Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Nabycie bankowozu

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2012-11-14

Nasze pytanie dotyczy nabycia bankowozu na firmę. Mamy kontrahentów w Polsce i za granicą. Płatności są m.in. w koronach duńskich, otrzymujemy przelewy na rachunek bankowy. Kurs koron w banku jest niższy niż w kantorze, więc wypłacamy pieniądze (w przeliczeniu na złotówki ok. 50 tys. zł) i wieziemy do kantoru na wymianę. Czy w związku z tym możemy nabyć na firmę bankowóz? Czy możemy zaliczyć zakup do kosztów uzyskania przychodu?

 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi w art. 22 ust. 1, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

 

Analogicznie stanowi ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. W art. 15 ust. 1 ustawodawca stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

 

Oczywiście kosztem uzyskania przychodów są m.in. odpisy z tytułu zużycia środków trwałych.

 

W związku z powyższym, aby zakup mógł być kosztem uzyskania przychodu, wydatek na niego musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie być wydatkiem wyłączonym (odpowiednio przez art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

 

Nabycie bankowozu do regularnego przewożenia „gotówki” służy, moim zdaniem, co najmniej zabezpieczeniu źródła przychodów. Uwzględniając cel – korzystniejszy kurs wymiany – możemy mówić również o osiąganiu przychodów. Jako że zakup samochodu specjalnego nie został przedmiotowo wyłączony z katalogu kosztów dopuszczalnych – może być kosztem uzyskania przychodu (z reguły poprzez odpisy amortyzacyjne). Można wskazywać, iż na dłuższą metę jest tańszy niż konwojowanie.

 

Oczywiście może się Pan spotkać z zarzutem, iż np. można w sposób tańszy, na krótką metę, przewozić bezpiecznie duże kwoty gotówki (np. konwoje) albo że kwota 50 000 zł jest na tyle mała, że można ją wozić w reklamówce tramwajem (to nie dowcip, a prawdziwy zarzut stawiany podczas jednej z kontroli). Jednakże są to skrajne interpretacje. Uważam, że nie można nakazać przedsiębiorcy osiągania przychodu jak najniższym kosztem. Nie istnieje przepis prawa, który nakazywałby takie działanie. Wykładnia istniejących przepisów, która powodowałaby, że tylko najtańsze samochody, telefony, meble, papier, paliwo mogłyby być kosztem uzyskania przychodu, moim zdaniem, jest nieuprawniona i pozbawiona podstaw.

 

Oczywiście takiemu nabyciu bankowozu, w trakcie ewentualnej kontroli, kontrolujący poświęcą szczególnie dużo uwagi – by obronić zakup, trzeba będzie omówiony związek z przychodem wykazać.

 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »