Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odziedziczenie domu a podatek

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-10-19

Mamy odziedziczyć z siostrą dom po zmarłej matce, w najbliższym czasie będzie założona sprawa spadkowa. Czy jako najbliższa rodzina będziemy zwolnione z podatku? Czy tracimy prawo do zwolnienia podatkowego, jeżeli sprzedamy ten dom? Jaki czeka nas podatek? słyszałam, że sprzedając dom po 5 latach od uzyskania spadku, płaci się mniej podatku?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję pani mecenas Kindze za udzielenie wyczerpujących informacji.
Halina
Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 i art. 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny). Obecnie (tak jest od 2007 roku) nie zapłacą podatku od spadków i darowizn dzieci dziedziczące po rodzicach. Jest tak, bowiem zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn skorzysta mogą skorzystać ze zwolnienia. Zwalnia się zgodnie z tym przepisem od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze dziedziczenia przez m.in. jeżeli zgłoszą oni (czyli Pani i siostra) nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego (druk SD-Z2) w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Sprzedając odziedziczony majątek, nawet dom, nie traci się prawa do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, o którym mowa powyżej. Niemniej jednak może pojawić się podatek dochodowy od dochodu uzyskanego ze sprzedaży domu. Będzie tak w Pań przypadku, jeśli dojdzie do zbycia nieruchomość przed upływem 5 lat (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ustawa o PIT), licząc od końca roku w którym mama zmarła.

Obecnie od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku jest tu dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości rozumianym jako „wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia” a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Kosztami w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia są udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Pamiętać jednak trzeba, że w przypadku takiej sprzedaży można skorzystać ze zwolnienia związanego z celami mieszkaniowymi. Ustanawia je art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Przeznaczenie całego przychodu ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe powoduje zwolnienie całej kwoty od podatku dochodowego. W art. 21 ust. 25 ustawy określa ustawodawca, co stanowi własne cele mieszkaniowe.

Rozliczenia dokonuje się tu deklaracją PIT-39 składaną do końca kwietnia roku następującego po roku w którym dokonano zbycia. Nie trzeba go dokonywać, gdyż w ogóle nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu, gdy (jak już wyjaśniłem) sprzedaż będzie mieć miejsce po upływie 5 lat od końca roku, w którym miejsce miało nabycie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Dwa przelewy na konta małżonków

Wspólnie ze swoją narzeczoną w 2006 kupiliśmy w udziałach 50/50 lokal użytkowy. W 2009 wzięliśmy ślub. W 2012 dokonaliśmy...

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku przed upływem 5 lat

W styczniu tego roku otrzymałam w spadku mieszkanie i w czerwcu je sprzedałam. Czy uzyskałam dochód? Jeśli tak, to w którą pozycję...

Brak innego lokalu i odziedziczenie mieszkania

Odziedziczyłam mieszkanie po zmarłym wujku (testament) wielkości 40 m 2 . Ponoć ja jako jego siostrzenica niebędąca właścicielem żadnego...

Przelanie pieniędzy na konto to nie zawsze darowizna

Niedawno zmarł mój ojciec. Miał wykupioną polisę na życie. Osobą uposażoną jest moja mama. Mama nie posiada konta bankowego, więc poprosiłyśmy...

Koszty podatkowe przy darowiznach rodzinnych

Rodzice planują darować mi i mojej siostrze majątek (gospodarstwo rolne), w skład którego wchodzą m.in. dom mieszkalny, budynki gospodarcze oraz...

Nieletni jako obdarowany

Moja siostra chce przepisać 2 ha ziemi mojej córce, czyli swojej bratanicy. Nie jest ona wobec siostry w grupie pierwszej powinowactwa. Czy w tym...

Uniknięcie zapłaty podatku od sprzedaży mieszkania po rodzicach

Chcę przeznaczyć kwotę ze sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach na remont własnego mieszkania. Jakie prace remontowe, zakupy itp. można...

Przelew na konto dewelopera bezpośrednio dokonany przez mojego ojca

Tata przelał ze swojego rachunku na konto dewelopera – zrobił to bezpośrednio, zamiast najpierw przelać je mnie. W dokumentach mieszkania widnieję...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »